Dişinde iltihap olanlar dikkat! Koronavirüsü daha ağır geçirebilirsiniz

Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Kerem Turgut Atasoy koronavirüs hakkında çarpıcı bir açıklama yaptı. Atasoy ağız ve diş enfeksiyonlarının koronavirüse yakalananlarda hastalık sürecinin daha ağır geçmesine neden olduğunu söyledi.

Dişinde iltihap olanlar dikkat! Koronavirüsü daha ağır geçirebilirsiniz
Dişinde iltihap olanlar dikkat! Koronavirüsü daha ağır geçirebilirsiniz
GİRİŞ 03.11.2021 10:20 GÜNCELLEME 03.11.2021 10:20

Tüm dünyada etkisi süren yeni tip koronavirüs enfeksiyonunun öncelikli olarak solunum yollarını etkilediğini belirten Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Kerem Turgut Atasoy, “Bununla birlikte, yapılan yeni çalışmalar, diş ve diş eti iltihaplarının koronavirüs hastalarında durumu olumsuz etkilediğini gösterdi” dedi. 

Şeker ve tansiyon hastaları için zerdeçallı ekmek üretiyor! Taleplere yetişemiyorŞeker ve tansiyon hastaları için zerdeçallı ekmek üretiyor! Taleplere yetişemiyor


BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR 

Dr. Kerem Turgut Atasoy, ağız ve diş enfeksiyonlarının vücudun kalp ve damar sistemi gibi farklı pek çok bölümünün yanı sıra bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkileyebileceğini dile getirdi. Bağışıklık sisteminin özellikle koronavirüs hastalığının seyrinde büyük önem taşıdığına dikkat çeken Dr. Kerem Turgut Atasoy, “Ağız ve diş enfeksiyonlarına bağlı olarak kandaki inflamatuar hücreleri çoğalır ve bağışıklık sistemine binen yük artar” ifadelerini kullandı. AKCİĞER ENFEKSİYONUNA YOL AÇABİLİR 

“Ağızda enfeksiyon halinde artan mikroorganizmaların aynı zamanda akciğer enfeksiyonlarına da yol açabildiği çeşitli bilimsel çalışmalarda ortaya konmuştur” diyen Dr. Kerem Turgut Atasoy, bu durumun hayati risk oluşturduğunu ifade ederek, "Koronavirüs enfeksiyonu yaşayan hastaların akciğer fonksiyonları ciddi anlamda olumsuz etkilenir. Pnömoni adı verdiğimiz akciğer iltihaplanması gibi ek problemler de koronavirüs enfeksiyonunun klinik tablosunu hayati derecede etkileyebilmektedir" şeklinde konuştu. 
   
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINI İHMAL ETMEYİN

Olası Covid-19 hastalığına karşı önceden önlem almak gerektiğinin altını çizen Dr. Kerem Turgut Atasoy, o önlemler arasına mutlaka ağız ve diş sağlığının da alınmasını tavsiye ederek, "Bağışıklığın bu kadar önemli olduğu pandemi sürecinde enfeksiyonsuz bir ağızla yaşamak, olası bir koronavirüs enfeksiyonunun daha hafif geçirilmesinde büyük önem arz etmektedir" diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Deniz Yücel'e sert tepki: Gusül abdesti bilmeyenler dinimize karışıyor!
Sosyal medyadan çağrı yapılmıştı! Elon Musk duyurdu! Son dakika Gazze hamlesi