Çocuklarda bu belirtilere dikkat! Löseminin habercisi olabilir

Lösemi beyaz kan hücrelerinde meydana gelen kanser türüdür. Lösemi, kemik iliği kanseri veya kan kanseri olarak da bilinir. Çocukluk çağı kanserleri içerisinde en sık görüleni lösemidir.

Çocuklarda bu belirtilere dikkat! Löseminin habercisi olabilir
Çocuklarda bu belirtilere dikkat! Löseminin habercisi olabilir
GİRİŞ 08.11.2021 13:48 GÜNCELLEME 08.11.2021 13:48

Toplumlara göre gözlemlenme sıklığı değişmektedir. Genel olarak istatistik verilere göre hastalığın oranı yüz bin çocukta 3-4 arasındadır. Avrasya Hastanesi konuya dikkat çekerek çocukluk döneminde lösemi hastalığını açıklıyor.

Dişinde iltihap olanlar dikkat! Koronavirüsü daha ağır geçirebilirsinizDişinde iltihap olanlar dikkat! Koronavirüsü daha ağır geçirebilirsiniz

Kemik ağrılarına ve halsizliğe dikkat!

Löseminin gelişimi; günler, haftalar içinde hızlıca yayılarak olur. Kanser hücrelerindeki artışa bağlı olarak ortaya çıkan ilk belirtiler; kemik ağrıları, halsizlik, diş etlerinde ağrılar hatta kanamalar, burun kanamaları, idrarda kan, vücutta morluklar ve tekrar eden enfeksiyonlardır.

Gözlemlenebilir bir şikayeti olmayan çocukta tekrar eden enfeksiyonlarla beraber halsizlik ve akabinde kanamalar görülüyorsa, çocuk mutlaka, acilen bir uzman hekim tarafından değerlendirilmelidir. Ayrıca gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı gibi belirtiler de hekim tarafından takip edilmelidir.

Çocuklarda lösemi hastalığının başlıca belirtileri nelerdir?

  • İştahsızlık
  • Kemik ağrıları
  • Yüksek ateş
  • Kansızlık
  • Burun ve dişeti kanamaları
  • Zayıflama
  • Vücutta bölgesel morarmalar ilk gözlemlenen belirtilerdir.

Ayrıca hastalığın yayıldığı organlara ait belirtiler, örneğin kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, görme bozuklukları da oldukça önemlidir. Bu şikayetler sonucunda başvurulan, çocuk hematoloji (kan hastalıkları) uzmanlarının yapmış oldukları muayenede genellikle dalak ve karaciğer büyümesi, kanama bulguları, lenf bezlerinde genişleme tespit edilebilir.

Yapılan müdahalelerde hücre tipini belirleme ve genetik tespitler sonucu ancak kesin tanı konulabilir. Tanıdaki ayrıntılı testler lösemi hastalığının tipini ve ardından tedavi türünü belirlemede etkili rol oynayacaktır.

Haftada en az 1 kez karın ağrısı çekiyorsanız dikkat! Sebebi çok ciddi olabilirHaftada en az 1 kez karın ağrısı çekiyorsanız dikkat! Sebebi çok ciddi olabilir

Lösemi hastası çocuklar tedavi edilebilir

Günümüzde lösemi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fakat düşük olasılık bile olsa, hastalık maalesef tekrar edebilir. Hastalıktan 2 yıl sonra hastalığın tekrarlama olasılığının çok azaldığı, 5 yıl sonrasında ise hastalığın tamamen ortadan kalkabileceğini söyleyebiliriz.

Tedavinin ilk ayında çocuğun gösterdiği iyileşme oranına bakılarak risk sınıflaması yapılır. Bu sınıflama neticesinde yüksek riskli görülen çocuğa, ilik nakli yapılması gerekebilir. İlik nakli için 18-65 yaş arası sağlıklı olan her birey verici adayı olabilir. Fakat nakil yapılacak çocuklarda ilk bakılan verici aday aile bireyleridir.

Lösemi hastalığı için dikkat edilmesi gereken önlemler

Lösemi hastalığına karşı, süt ürünleri ve taze meyve-sebzenin bol bol tüketilmesi gerekir. Çocukları endüstriyel kirlilikten uzak tutmak gerekir. Cep telefonu kullanımını olabildiğince ileriki yaşlara ertelemekte fayda vardır. Bilgisayar kullanımı günlük 2-3 saati geçmemelidir.

Lösemi tedavisi oldukça uzun bir süreçtir. Ailenin bu sürece hazır olması ve bir arada kalmaya özen göstermesi önemlidir. Hastane süreçlerinin anne, baba hatta mümkünse kardeşler tarafından paylaşılması gerekir. Bazen aileler tüm çabalarını hasta çocuğa verip, ailenin diğer çocuklarını ihmal edebilirler. Bu durumda sağlıklı bir süreç için ailenin diğer fertlerine de zaman ayırmak gerekir.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Emekliye denize sıfır tatil - Gazete manşetleri
İran, teşekkür mesajında Türk bayrağını kullanmadı