Elma pekmezi kan değerlerini yükseltir mi? Elma pekmezi hangi hastalıklara iyi gelir?

Elma pekmezi, kış aylarında her sabah aç karnına tüketildiğinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlayarak hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Özellikle de kronik rahatsızlığı olanların zen vitamin ve mineral deposu elma pekmezini düzenli olarak içmeleri tavsiye edilir. Peki elma pekmezinin şeker hastalarına faydaları nelerdir?

Elma pekmezi kan değerlerini yükseltir mi? Elma pekmezi hangi hastalıklara iyi gelir?
Elma pekmezi kan değerlerini yükseltir mi? Elma pekmezi hangi hastalıklara iyi gelir?
GİRİŞ 19.01.2023 10:10 GÜNCELLEME 19.01.2023 10:10

Türkiye’nin en geleneksel ve en sağlıklı besinlerinden olan pekmez, özellikle kış aylarında bağışıklığı güçlendirmesi, hastalıklara karşı koruması ve vücut sıcaklığını arttırmak için bol bol tüketilmektedir. Ülkemizin önemli elma merkezlerinden olan Amasya ve Niğde de her yıl elma hasadından sonra yüzyıllardır devam eden geleneklerle elma pekmezleri hazırlanmaktadır. Dut ve üzüm pekmezlerine göre daha az tercih edilen elma pekmezi, en az dut ve üzüm kadar faydalıdır. Doğal pekmezler, katkı maddesi içermediklerinden dolayı zengin vitamin ve mineral kaynağıdır. Vücudun günlük ihtiyacı olan besin değerlerini büyük oranda karşılarken antioksidan özelliği sayesinde iç organları temizlemektedir. 

Pekmezin faydaları nelerdir? Hangi pekmez hangi hastalıklara iyi gelir?

Elma Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Elma pekmezi ya da diğer meyvelerden hazırlanan pekmezler, insan bedenini hastalıklardan koruyarak bünyenin güçlenmesini sağlamaktadır. Özellikle soğuk kış aylarında vücut ısısını dengeleyerek bağışıklığı güçlendirmektedir. Mikrobik hastalıklar dışında vücut ısısı soğuk havalara karşı direnç gösteremediği için mevsimsel hastalıklar meydana gelmektedir. Elma pekmezi ve diğer tüm pekmezler vücut ısısının korunmasını sağladığından bu tip hastalıkların meydana gelmesini engellemektedir. Elma pekmezinin insan sağlığına olan faydaları şöyledir:

 • Antioksidan özelliği sayesinde yanlış beslenme ve zararlı alışkanlıklardan kaynaklı vücutta meydana gelen toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Toksinlerden arınmış iç organlar daha sağlıklı çalışarak vücut sisteminin düzenli işlemesini sağlamaktadır. 

 • Sabah 1 tatlı kaşığı tüketilen elma pekmezi, gün içinde daha zinde kalmayı sağlar.

 • Enerji kaynağı bir besin olduğundan gün içinde tüketilen elma pekmezli su ya da direkt elma pekmezi enerjiyi yükselterek verimliliği arttırmaktadır.

 • Zengin vitamin ve minerallere sahip olduğundan vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamaktadır. Özellikle vitamin ve mineral eksikliğinden görülen unutkanlık, halsizlik ve kan değerlerinin düşmesi gibi rahatsızlıkları doğal olarak tedavi etmektedir. 

 • Yüksek kolesterolü düşürür. Kan dolaşımını hızlandırır. Böylelikle kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır.

 • Sindirim sisteminin daha düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Dut pekmezinin faydaları ve besin değerleri nelerdir? Dut pekmezi öksürüğü geçirir mi?

 • Gelişme çağındaki çocukların kemik gelişimine katkı sağlayarak iskelet sistemini güçlendirmektedir. Bununla birlikte menopoz sürecine giren kadınlarda sıklıkla görülen kemik erimesine karşı etkili bir ilaç olarak tüketilmektedir. 

 • Daha çok sonbahar ve kış aylarında görülen solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Özellikle sabahları güne başlarken tüketmek vücut ısısını dengelediğinden solunum yolu hastalıklarına karşı ciddi bir koruyucu olarak görülmektedir. 

 • Doğal şeker içeren elma pekmezi, vücudun şeker ihtiyacını karşılayarak tatlı krizlerinde yapay şekere olan yönelimi azaltmaktadır. Böylece kilo almayı engellediği gibi kan şekeri dengesini de korumaktadır. 

 • Kan değerleri düşük olan yani anemi hastalarının kan değerlerini yükseltmektedir. Kanı düşük olan kimselerin her sabah aç karnına tüketmeleri tavsiye edilmektedir. 

 • Vücudun vitamin ve mineral eksikliğini tamamladığından cildin daha sağlıklı ve güzel görünmesini sağlar. Cilde canlılık kazandırır. E vitamini kaynağı olan elma, cilt sağlığında ve bakımında çok fazla tercih edilen bir besindir. Bundan dolayı düzenli olarak elma pekmezinin tüketilmesi cildin kirden arınmasını, siyah nokta ve sivilce gibi problemlerin giderilmesinde etkilidir. 

Elma Pekmezi Zayıflatır Mı?

Kilo kontrolünü sağlamak ve zayıflamak için başta beslenme uzmanları olmak üzere birçok kişinin tavsiyesi sağlıklı ve kontrollü beslenmektir. Elma pekmezi ekstra şeker ilaveden yapılmışsa doğal şeker içerdiği için vücudun şeker ihtiyacını en doğal şekilde karşılamaktadır. Bu da kontrolsüz tatlı krizlerinin önüne geçtiğinden kilo olmaya engel olabilir. Bunu dışında sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağladığından dolayı kabızlıktan kaynaklı meydana gelen şişkinliği azaltmaktadır. Elma pekmezi, direkt olarak zayıflatmaz ancak kontrollü şekilde tüketilirse şifasından istifade ederken zayıflamaya da yardımcı olabilmektedir. 

Üzüm pekmezinin faydaları nelerdir? Üzüm pekmezi hangi hastalıklara iyi gelir?

Elma Pekmezinin Besin Değerleri

Karbonhidrat (g) 14.95
Protein (g) 0
Yağ (g) 0.02
Lif (g) 0
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 7.4
Potasyum (mg) 292.8
Kalsiyum (mg) 41
Vitamin A (iu) 0
Vitamin E (mg) 1
Demir 0.94

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Katar son dakika duyurdu! İsrail ile Hamas arasında flaş ateşkes gelişmesi
Terim'den Arda Güler iddiası! "İlk ben söylemiş olayım"