Antep fıstığı faydaları nelerdir? Antep fıstığı günde ne kadar tüketilmeli?

Kuruyemişler, içerdiği doğal yağlarla kalp-damar sağlığını koruyan önemli besinlerdir. Antep fıstığı da içerdiği doğal yağ ve yüksek besin değerleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. Ölçülü tüketilmesi durumunda vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olmaktadır. İşte zeka ve beden gelişiminde etkili olan Antep fıstığının faydaları...

Antep fıstığı faydaları nelerdir? Antep fıstığı günde ne kadar tüketilmeli?
Antep fıstığı faydaları nelerdir? Antep fıstığı günde ne kadar tüketilmeli?
GİRİŞ 01.06.2021 16:42 GÜNCELLEME 01.06.2021 16:42
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Anadolu ve Orta Doğu’da yetiştirilen Antep fıstığı, düzenli olarak tüketilmesi durumunda sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle kalp hastalarının rahatlıkla tüketmesi önerilen Antep fıstığı hiç kolesterol içermediği için kalp krizi riskini azaltmaktadır. Antep fıstığı, antioksidan kaynağı bir besin olmasından dolayı vücudu toksinlerden arındırarak kanser hücrelerinin yok olmasına katkı sağlamaktadır. Antep fıstığının içerdiği doğal yağlar, cildin doğal nem dengesini koruyarak daha güzel ve parlak bir görüntü kazandırmaktadır. Sağlığa birçok faydası olan Antep fıstığının ölçülü tüketilmesine dikkat edilmelidir. Sağlıklı olduğu düşüncesiyle abartarak tüketmek vücut dengesinin bozulmasına yol açabilir. 

Çam kozalağın faydaları nelerdir? Çam kozalağı astıma iyi gelir mi?Çam kozalağın faydaları nelerdir? Çam kozalağı astıma iyi gelir mi?

Antep Fıstığı Faydaları Nelerdir?

Kuruyemişler, insan bedeninde iç organların daha düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlarken cildin kurumasına engel olmaktadır. Bir porsiyon yaklaşık olarak 50 adet Antep fıstığı içerdiği zengin besin değerleri sayesinde vücudun günlük olarak ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamaktadır. Bedenin ihtiyaç duyduğu besin değerlerine dikkate alarak beslenmek, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. Antep fıstığının sağlığa olan faydaları şöyledir:

Kırkkilit otu ne işe yarar? Kırkkilit otu çayı faydaları nelerdir?Kırkkilit otu ne işe yarar? Kırkkilit otu çayı faydaları nelerdir?

 • Antioksidan deposudur. Bir besinin vücuda olan yararlarını incelerken ilk olarak antioksidan içermesi dikkate alınmaktadır. Antioksidan kaynağı besinler, sağlıksız beslenmeden kaynaklı olarak vücutta biriken toksinlerden arındırdığı için zehirlenmelere karşı bedeni güçlendirmektedir. Ayrıca kanser hücreleri olarak bilinen serbest radikallerin vücuttan atılmasını da sağlamaktadır.

 • Antep fıstığı yağlı bir besin olmasına rağmen içerdiği yağların %90’ı yararlı yağlar olduğundan dolayı vücuda zarar vermemektedir. Kolesterol içermediği için kan dolaşımını dengeleyerek kalp krizi riskini azaltmaktadır. 

 • Akciğer, karaciğer ve böbreklerin iltihap ve yağlanmalarına engel olur ve temizlenmesini sağlar. Böylece iç organların daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır. 

 • Kandaki kolesterol ve yağ seviyesini düşürmeye yardımcı olur. 

 • Kansızlığa karşı günde bir porsiyon Antep fıstığı tüketilmesi önerilir. 

 • Hamile kadınların Antep fıstığı tüketmeleri bebeklerin gelişimine katkı sağladığı gibi çocukların Antep fıstığı tüketmeleri ise zeka gelişimine etkilidir. 

 • Kan dolaşımına etkili olan Antep fıstığı, damar tıkanıklığına karşı etkilidir. Kalp ve damar sağlığına faydalı olan Antep fıstığını tüketirken dikkatli olmak gerekir. Sağlıklı olduğu gerekçesiyle fazla tüketmek sakıncalı olabilir.

 • İçerdiği doğal ve faydalı yağlar sayesinde cildin nem dengesini sağlar ve cildin daha güzel ve bakımlı görülmesini sağlar. Yazın maruz kalınan zararlı güneş ışınlarına karşı da cildin onarılmasına yardımcı olmaktadır. 

 • Antep fıstığı lif kaynağı bir besin olması sebebiyle tüketilen besinlerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olmaktadır. Kabızlık gibi sindirim problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. 

 • Diyet yapan kişilerin vücutlarından fazla ve zararlı şekerlerin atılmasında etkili olduğu diyetisyenler tarafından bildirilmektedir. 

 • Kas yapısını güçlendirdiği ve enerji verdiği için sporcuların tüketmesi de önerilmektedir. 

Antep Fıstığı Zararları Nelerdir?

Birçok sağlık problemine faydalı olan Antep fıstığı, anne karnındaki bebeklerin gelişiminden, kalp ve damar sağlığına kadar pek çok yararı bulunmaktadır. Ancak her besinde olduğu gibi Antep fıstığında da ölçüsüz tüketim vücuda zarar vermektedir. Yağ içeren bir besin olduğu için fazla tüketilmesi durumunda kilo almaya ve sivilce oluşumuna neden olabilir. Günlük olarak bir avuç (takribi 40-45 adet) tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 

40 Adet Antep Fıstığı Besin Değerleri?

Karbonhidrat (g) 5.66
Protein (g) 4.21
Yağ (g) 9.16
Lif (g) 2.06
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 1.2
Potasyum (mg) 201.4
Kalsiyum (mg) 21.4
Vitamin A (iu) 53.2
Vitamin C (mg) 0.6
Demir 0.81

YORUMLAR 1
 • fakir 3 yıl önce Şikayet Et
  45 adeti tarttım 50 gr geldi , kilosu 120 tl , 50x120= 6 tl ,4 kişilik bir aile düşün 4x6=24 ,ayda 720 tl.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
YKS sınav giriş belgeleri açıklandı! ÖSYM'den önemli uyarılar
Emeklinin ücretsiz tatil yapacağı şehirler belli oldu