Ananas diyeti nasıl yapılır? Ananas ne işe yarar?

Ananas, ülkemizde daha çok Akdeniz kıyılarında üretilmektedir. Sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı çalışmasına oldukça faydalı olan ananas, sahip olduğu zengin besin değerleri sayesinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerali büyük oranda karşılamaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi verir ve metabolizmayı hızlandırmaktadır. Peki ananas maskesi nasıl yapılır? İşte ananasın faydaları...

Ananas diyeti nasıl yapılır? Ananas ne işe yarar?
Ananas diyeti nasıl yapılır? Ananas ne işe yarar?
GİRİŞ 07.06.2021 09:46 GÜNCELLEME 07.06.2021 09:48

Ananas, içerdiği besin değerleri sayesinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerali kısmen karşılamaktadır. Lif ve C Vitamini kaynağı olan ananas, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olurken bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır. Antioksidan kaynağı olmasından dolayı kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını engeller ve sağlıklı hücrelerin çoğalmasını sağlamaktadır. Düşük kaloriye sahip olmasının yanında oldukça zengin besin değerlerine sahip olan ananas, gün içinde 1-2 dilim tüketildiği taktirde ihtiyaç duyulan günlük besin değerlerini kısmen karşılamaktadır. Ayrıca uzun süre tok tuttuğu için diyet yapanların da öğünlerinde yer vermeleri tavsiye edilir.

Kiraz kurusu zayıflatır mı nasıl kullanılır? Kuru kirazın bilinmeyen tüm faydalarıKiraz kurusu zayıflatır mı nasıl kullanılır? Kuru kirazın bilinmeyen tüm faydaları

Ananasın Faydaları Nelerdir?

A, B, C Vitaminlerine; demir, kalsiyum ve manganez minerallerine sahip olan ananas, insan bedeninin toksinlerden arınmasına yardımcı olarak daha sağlıklı yaşamasını sağlamaktadır. Özellikle kanser hücreleriyle savaşarak sağlıklı hücrelerin çoğalmasına yardımcı olduğundan tüketilmesi tavsiye edilen sağlıklı bir besindir. Ananasın sağlığa olan faydaları şöyledir:

 • İltihaplanmayı önler, yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Vücudun kendini onarma özelliğini destekler. 

 • Diş ve dişetlerinin güçlenmesini sağlayarak ağız sağlığını korur.

 • Kanın pıhtılaşmasını önleyerek kan dolaşımını hızlandırır. Kandaki yağ oranını da en aza indirerek yüksek kolesterolün de düşmesinin sağlamaktadır. 

 • Kalp ve damar hastalıklarından koruyarak kalp krizi riskini en aza düşürür.

 • Ananas, potasyum kaynağı bir besindir ve bundan dolayı hipertansiyon, ödem, felç, inme gibi hastalıkların oluşmasını engellemektedir.

 • Protein oranı yüksek bir besin olduğundan veganların protein ihtiyacını karşılamaları için tüketilmesi tavsiye edilir.

 • Beyin sağlığını korur.

 • Grip, nezle, bronşit, astım gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. 

 • Vücuttaki toksinlerin idrar yoluyla atılmasını sağlamaktadır. İdrar yolu iltihaplanmaların da sökülmesinde oldukça etkilidir.

 • Lif kaynağı bir besin olduğundan mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Sindirimi kolaylaştıran ananası kabızlık sorunu yaşayan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmektedir.

 • Şişkinliğin ve ödemin atılmasını sağlar. 

 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır.

 • Süt ve süt ürünü tüketemeyen kişilerin kalsiyum ihtiyacını kısmen karşılayarak kemik gelişimine güçlenmesini sağlar.

 • Saç dökülmesini önler ve cilt kırışıklıklarına iyi gelir.

 • Fazla spor yapmaktan deforme olan kas dokularının onarılmasını sağlar.

Tarçınlı su zayıflatır mı? Limonlu tarçınlı su içmek zayıflatır mı? Yoğurtlu tarçın kürü tarifiTarçınlı su zayıflatır mı? Limonlu tarçınlı su içmek zayıflatır mı? Yoğurtlu tarçın kürü tarifi

Ananas Diyeti Nasıl Yapılır?

Ananas, ödem atmaya yardımcı, tüketildiği zaman uzun süre tokluk hissi vermektedir. Fazla kiloları olan kişilerin ananas suyunu ve direkt olarak meyvesini tüketerek zayıflamaları mümkündür. Ananas diyeti uzun vadede yapılabilecek bir diyet programı değildir. Daha çok kısa süreli detoks diyeti olarak yapılabilmektedir. Ananasın hem zengin besin değerlerine sahip hem de yağ yakıcı özelliğe sahip olduğundan vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayarak daha sağlıklı kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. 

Sağlıksız beslenme alışkanlığı olan bir kişinin 3 gün ile 6 gün arası yapması tavsiye edilen ananas diyeti vücudun toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. Ananas diyeti yaparken daha çok mevsim yeşillikleri ve yağsız tuzsuz ızgarada pişirilmiş bir dilim et, yoğurt ve yulaf tüketilmesi tavsiye edilir. Her diyet programında olduğu gibi ananas diyetinde de bol bol su tüketilmesi çok önemlidir. Birkaç günlük ananas detoks programıyla vücuttaki ödemin ve toksinlerin atılması sağlanabilmektedir. Bir sonraki adımda uygulanan diyetlerde daha sağlıklı ve başarılı kilo vermeye başlanabilir.

Ballı Ananas Maskesi Tarifi

Ananas sahip olduğu kolajen yapısı sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kırışıklıkları önlemektedir. Doğal ürünlerle cilt bakımı yaparak cildi kimyasal maddelerden uzak tutarak daha bakımlı ve sağlıklı olması sağlanabilir. Haftada 2-3 kez uygulanması tavsiye edilen ananas maskesi hazırlanışı şöyledir:
1-2 dilim taze soyulmuş ananas mikserde püre kıvamına gelinceye kadar karıştırılır, ezilir. Ardından içine 1-2 çay kaşığı baş eklenir ve elde edilen karışım yüze maske olarak uygulanır ve 20 dakika kadar bekletilir ve bol su ile durulanır. Cildin gençleşmesini ve nemlenmesini sağlayan bu uygulama haftada 2-3 kez uygulanması tavsiye edilir.

Ananasın Besin Değerleri

Karbonhidrat (g) 10.5
Protein (g) 0.43
Yağ (g) 0.1
Lif (g) 1.12
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 0.8
Potasyum (mg) 87.2
Kalsiyum (mg) 10.4
Vitamin A (iu) 46.4
Vitamin C (mg) 38.24
Demir 0.23

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ankara 2. Trump dönemine mi hazırlanıyor?
İstanbul'un göbeğinde bir ırkçı görüldü! Haşema giyen Müslüman kadınlara alçakça ifadeler