Dut pekmezinin faydaları nelerdir? Dut pekmezi hangi hastalıkları iyi gelir?

Dut pekmezi, hastalıklara karşı korunmak ve vücut direncini arttırmak için özellikle kış aylarında sık sık tüketilen geleneksel lezzetlerin başında gelmektedir. Yüksek besin değerler, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılarken, içerdiği doğal şekerle tatlı isteğini işlenmiş şeker kullanmadan katkısız olarak karşılar. Peki dut pekmezi nasıl tüketilir? Dut pekmezi nasıl tüketilmelidir?

Dut pekmezinin faydaları nelerdir? Dut pekmezi hangi hastalıkları iyi gelir?
Dut pekmezinin faydaları nelerdir? Dut pekmezi hangi hastalıkları iyi gelir?
GİRİŞ 19.10.2021 10:11 GÜNCELLEME 19.10.2021 10:11
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Dut pekmezi, tamamen ihtiyaca yönelik Türk insanının uzun vadede kullanmak üzere bulduğu bir besindir. Tarih boyunca Türkler, şekerli olan birçok besinden pekmez üretmişlerdir. Bu yöntem, ürünleri daha uzun sürede kullanmak ve besinlerin daha sağlıklı olmasını sağlamıştır. Dut pekmezi, özellikle kış aylarında tüketildiğinde hastalıklara karşı koruyarak vücut direncini arttıran bir besindir. Pekmez üretimi tamamen çabucak bozulan meyvelerin daha uzun süreli tüketmek amacıyla yapılmaya başlanmıştır.

Orta Asya’da dahi üretilen pekmez, Türklerle birlikte Anadolu’ya da gelmiştir. Asırlardır kullanılan pekmez, günümüzde de popülaritesi kaybetmeyen yegane geleneksel lezzetlerden biridir. Üzüm, dut, incir, gibi meyvelerden üretilir, ayrıca şeker eklemeden meyvelerin doğal şekeriyle de yapıldığı için de vücudun doğal yollarla tatlı ihtiyacını karşılamaktadır. Dut pekmezi, sağlığa olan faydası ve yüksek besin değerlerinden dolayı da ilaçlardan önce başvurulan vitamin deposudur. Günde ortalama 2 tatlı kaşığı pekmez vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve demiri karşılamaktadır. Tüm yararların yanında pekmez ayrıca, Osmanlı Mutfağında yapılan tatlılara şeker yerine kullanılarak tatlandırıcı özelliği vardır. Böylece tatlıların daha sağlıklı besinler olmasını sağlanırdı.

Tahin ve pekmezin faydaları nelerdir? Tahin ve pekmez nasıl tüketilir?

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Meyvelerden aldığı doğal şekerle üretilen dut pekmezi, geleneksel Türk lezzetlerinden olup Anadolu insanının hastalıklara karşı kalkan olarak kullandığı en kıymetli besinlerden biridir. İlkbahar ve yazda çıkan meyveler hasat edildikten sonra kışa hazırlık için üretilerek soğuk havalarda sıklıkla tüketilir. Her gün ortalama 2 tatlı kaşığı pekmez tüketmenin sağlığa olan faydaları şöyledir:

 • İçerdiği zengin demir sayesinde kan değerlerini yükseltir.

 • Antioksidan özelliği ile vücudu toksinlerden arındırır.

 • Kemik gelişimini desteklediği için özellikle çocuklara her gün 1-2 tatlı kaşığı yedirilmesi gerekir. Menopoz dönemindeki kadınlarda ise sıklıkla görülen kemik erimelerine karşı dut pekmezi yenilmesi tavsiye edilir. 

 • Başta ülser gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

 • Kışın soğuk havalarda vücut direncini arttırır, soğuğa karşı korur

 • Özellikle sporcular için enerji deposudur.

 • Pekmezle yapılan gargara ağız ve diş, diş eti ve boğaz hastalıklarına fayda sağlar.

 • Astım ve bronşit gibi solum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.

 • Çocukların zeka gelişimine katkı sağlamaktadır.

 • Hastalıklara karşı doğal kalkan görevini almaktadır. 

 • Öksürüğü keser

Diyet Yaparken Pekmez Yenir Mi?

Dut pekmezi zengin besin değerleri ile herkes tarafından ölçülü şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Kilo almakta zorlanan kişilerin daha çok yemesi önerilir, ancak fazla kilo sorunu olan kişilerin yerken dikkat etmesi gerekir. Dut pekmezi , tatlıya düşkün olan kişilerin doğal yollarla tatlı ihtiyacını karşıladığından az miktarda yenmesi tavsiye edilebilir.

Dut Pekmezi Nasıl Tüketilir?

Türk kültüründe özellikle kahvaltılarda severek yenen ve güne enerjik başlamamızı sağlayan dut pekmezi sadece kahvaltılarda tüketilmez. Kullanım alanları oldukça zengin olan dut pekmezi, tatlı yapımında ayrıca şeker eklemeden pekmez eklenerek daha sağlıklı tatlılar elde edilebilir. Doktorlardan önce başvurulan doğal tedavi yöntemlerinden biridir, özellikle çocuklarda görülen öksürük ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı çeşitli tariflerle önlem alınır.  

- Doğal Öksürük Şurubu: Yarım çay bardağı dut pekmezi, limon suyu, 1 tatlı kaşığı tereyağı. Pekmez ve tereyağı bir cezveye eklenerek ve tereyağ eriyinceye kadar ocakta bekletilir. Tereyağı eriyince çok kaynatmadan ocaktan alınır. Sıcaklık seviyesi düşünce limon eklenerek içilebilen bu karışım şiddetli öksürüğün geçmesine yardımcı olmaktadır.

100 Gr Dut Pekmezi Besin Değerleri

Su 22.72 
Karbonhidrat 74.00 
Lif 3.00 
Şeker 51.53 
Protein 0.60 
Yağ 0.16 
Sodyum 49.00 
Potasyum 975.00 
Kalsiyum 108.00
Vitamin D 8.9
Demir 1.53 
Fosfor 62.00 
Magnezyum 1.00 

YORUMLAR 24
 • İlayda 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben 15 yaşındayım astım alerjim her geçen gün daha da artıyor ne yapmam gerekiyo okula gidemiyorum dışarı çıkamıyorum eve hapisgibiyim kokulu ortamlara giremiyom ne yapmam gerekiyor
  Cevapla
 • dostacısı 3 yıl önce Şikayet Et
  Şükür öksürene pekmez iç dediğimizde artık gülünmeyecek.
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Hastaliktan olan oksuruge fayda etmiyor
  Cevapla
 • ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  MALATYALI guzelyazmişsin
  Cevapla
 • ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  MALATYALI GÜZEL yorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Naci Görür'den yeni uyarı: 2 bölgeyi işaret etti: Her an büyük bir deprem olabilir
Suudi Arabistan ile 5 milyar dolarlık işlem sona erdi