Yemekten sonra mide yanmasına ne iyi gelir? Karbonatlı su mide yanmasını geçirir mi?

Yanlış zamanda yanlış ürünlerin tüketilmesi mide yanmasına ve mide ağrılarına sebep olmaktadır. Yaşam kalitesini ciddi şekilde olumsuz etkileyen mide yanması için doğal yöntemlerin olması yanında yaşam tarzında birkaç değişiklik yapılabilir. Peki mide yanmasına ne iyi gelir?

Yemekten sonra mide yanmasına ne iyi gelir? Karbonatlı su mide yanmasını geçirir mi?
Yemekten sonra mide yanmasına ne iyi gelir? Karbonatlı su mide yanmasını geçirir mi?
GİRİŞ 17.11.2021 09:35 GÜNCELLEME 17.11.2021 09:35

Mide yanması, çoğunlukla yeme-içme alışkanlıklarından kaynaklı meydana gelen bir rahatsızlıktır. Özellikle zararlı beslenme alışkanlığı olan kişilerde akşam vakitlerinde nüksettiği görülür. Başladığı an doğru müdahale edilmemesi halinde bütün gece devam eder. Mide yanması, doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması halinde ilaç kullanmaya gerek kalmadan kısa sürede geçebilmektedir. 

Soğan mideme dokundu ne yapmalıyım? Soğan yedikten sonra mide ağrısına ne iyi gelir?Soğan mideme dokundu ne yapmalıyım? Soğan yedikten sonra mide ağrısına ne iyi gelir?

Yemekten Sonra Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Fazla kaçırılan yemek sonrasında mide ağrıları görülmeye başlar. Özellikle akşam yemeklerinde ağır ve yağlı yemeklerin tüketilmesi mide yanmasını tetikleyen en önemli nedenlerden biridir. İşte mide yanmasına iyi gelen doğal çözümler:

  • Rezene Çayı: Hazımsızlığa birebir çözüm olan rezene çayı, yemeklerden sonra 1 fincan kadar içildiğinde mide kramplarına anında iyi gelmektedir. 

  • Papatya Çayı: Mide yanması yaşandığı andan 1 bardak taze demlenmiş papatya çayı içmek, mide yanmasını kısa sürede dindirir. Mide asidini dengeleyen yapıya sahip olan papatya çayı, mide yanmasını kısa sürede yatıştırarak rahatlatır. 

Hamilelikte papatya çayı içilir mi? Papatya çayının faydaları nelerdir?Hamilelikte papatya çayı içilir mi? Papatya çayının faydaları nelerdir?

  • Elma: Zengin lif kaynağı olan badem, mide asidini nötrleştiren besinler arasındadır. Yemeklerden sonra meydana gelen mide yanmasının geçmesi için 7-8 adet bademin tüketilmesi tavsiye edilir. 

  • Muz: Lif bakımından oldukça zengin olan muz, mide asidini dengeleyerek mide yanmasını kısa sürede dindirmektedir. Mide yanması esnasında 1 adet muz yemek mide yanmasını hafifleterek kişinin rahatlamasını sağlayacaktır. 

Muz kabuğunun faydaları nelerdir? Her gün muz yemek hangi hastalıklara iyi gelir?Muz kabuğunun faydaları nelerdir? Her gün muz yemek hangi hastalıklara iyi gelir?

  • Elma Sirkesi: Mide asidini dengeleyen bir diğer önemli besin ise birçok hastalığın şifa kaynağı olan elma sirkesidir. Salatalarda bol bol elma sirkesi tüketmek mide yanmasına kısa sürede geçirmektedir. 

Sirkenin faydaları nelerdir? Sabah uyanında sirkeli su içmek hangi hastalıklara iyi gelir?Sirkenin faydaları nelerdir? Sabah uyanında sirkeli su içmek hangi hastalıklara iyi gelir?

  • Lahana: Çiğ lahana salatası, mide asidini etkisiz hale getirerek mide yanmasını anında tedavi etmektedir. 

  • Zencefil: Baharatlar arasında en şifalısı olarak bilinen zencefil, hazımsızlığa iyi gelerek mide yanmasını anında geçirmektedir. Mide yanmasının anında geçmesi için taze demlenmiş zencefil çayı içmek önerilmektedir. 

Zencefil çayının faydaları nelerdir? Zencefil ve limon hangi hastalıklara iyi gelir? Zencefil çayının faydaları nelerdir? Zencefil ve limon hangi hastalıklara iyi gelir?

  • Karbonatlı Su: Vücudun pH dengesini sağlamada oldukça etkili bir besin olan karbonatlı su, mide asidini de dengeleyerek mide yanmasını kısa sürede dindirir. Bu çözümün her zaman yapılmaması, zor durumda kalındığında başvurulması da ayrıca tavsiye edilir

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
CHP'li Bilecik Belediyesi'nde skandal! 200 bin dolar rüşvet alırken suçüstü yakalandı
Bu kadarına da pes! Telefon için buz gibi suya girdi