DSÖ'den beklenmedik Omicron varyantı açıklaması: Net bir kanıt yok...

DSÖ, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantının, daha hızlı yayıldığına ve Delta dahil olmak üzere Kovid-19'un diğer varyantlarına kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olduğuna dair net bir kanıt olmadığını bildirdi.

DSÖ'den beklenmedik Omicron varyantı açıklaması: Net bir kanıt yok...
DSÖ'den beklenmedik Omicron varyantı açıklaması: Net bir kanıt yok...
GİRİŞ 29.11.2021 00:35 GÜNCELLEME 29.11.2021 00:36
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, Omicron varyantının ortaya çıktığı Afrika kıtasının güneyindeki ülkelere seyahat yasağı uygulanmaya başlanması eleştirildi.

Açıklamada, "Artan sayıda ülke, yeni Omicron varyantıyla ilgili endişeler nedeniyle güney Afrika ülkelerine uçuş yasakları uygularken, DSÖ ülkeleri bilimi ve Uluslararası Sağlık Düzenlemelerini takip etmeye davet ediyor." denildi.

DSÖ, seyahat kısıtlamalarının, Afrika ülkelerinde geçim kaynakları ve tedarik zincirleri konusunda olumsuz etki oluşturabileceği gerekçesiyle sınırların kapatılmaması çağrısı yaptı.

DAHA HIZLI YAYILDIĞINA DAİR NET KANIT YOK

Omicron'un Delta dahil diğer varyantlara kıyasla daha bulaşıcı olup olmadığının ve kişiden kişiye daha kolay yayılıp yayılmadığının net olmadığı vurgulana açıklamada, bununla beraber Afrika'nın güneyindeki ülkelerde Kovid-19 testi pozitif çıkan insanların sayısının arttığına dikkat çekildi. Açıklamada, bu durumun Omicron'dan mı yoksa diğer faktörlerden mi kaynaklandığını anlamak için epidemiyolojik çalışmaların sürdüğü aktarıldı.

DSÖ, ayrıca Omicron'un, Kovid-19'un diğer varyantlarına kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olup olmadığının henüz net olmadığını kaydetti.

Aralarında Türkiye, İngiltere, ABD, Kanada, Almanya, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de bulunduğu çok sayıda ülke, 25 Kasım'da Omicron varyantının tespit edilmesini takiben Güney Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere bazı Afrika ülkelerine seyahat kısıtlamaları getirmişti.

YORUMLAR 7
 • engin baş 2 yıl önce Şikayet Et
  virus bitti artik raat olun
  Cevapla
 • İlginç 2 yıl önce Şikayet Et
  Tiyatro gösterime girdi ama henüz bir senaryo yazılamadı mı?
  Cevapla
 • deli erol 2 yıl önce Şikayet Et
  dsö dünyadaki en büyük terör örgütlerinin başında geliyor,,kullandığı silah korku ve virüs,,,
  Cevapla
 • Beli 2 yıl önce Şikayet Et
  Anlaşılan tiyatroya devam ediyorsunuz! Dijital dünyaya insanları tam anlamıyla alistiramadiniz!
  Cevapla
 • VATAN SEVER 2 yıl önce Şikayet Et
  neden o zaman bazı haberler bu varyantın çok tehlikelidir diyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Antalya'da otomobil köprüden dereye uçtu...5 kişi araçtaydı
İstatistikler korkutan tabloyu ispatladı! - Gazete manşetleri