Omicron sonrası DSÖ'den dünyaya kötü haber! Biontech'ten açıklama

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün yeni Omicron varyantına ilişkin küresel riskin 'çok yüksek' olarak değerlendirildiğini açıkladı. Biontech ise yeni varyantla ilgili son dakika açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 29.11.2021 16:09 GÜNCELLEME 29.11.2021 17:20
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Koronavirüsün 32 kez mutasyona uğramış yeni varyantı olan B.1.1.529, dünyayı alarma geçirdi

DSÖ'DEN AÇIKLAMA: ÇOK RİSKLİ

Dünya Sağlık Örgütü, üye ülkelere yaptığı açıklamada Koronavirüs'ün Omicron varyantının küresel yayılma riskinin "çok yüksek" olduğunu söyledi.

Reuters'ın aktardığı habere göre, Dünya Sağlık Örgütü 194 üye ülkeye Koronavirüs'ün ilk olarak Güney Afrika'da tespit edilen Omicron varyantına ilişkin açıklamalarda bulundu.

DSÖ açıklamasında, varyantın özellikleri göz önünde bulundurulduğunda  Covid-19 vakalarında artış görülebileceği belirtildi. DSÖ, küresel riski 'çok yüksek' olarak belirledi.

DSÖ, üye ülkelere Covid-19 aşı programlarını hızlandırma çağrısında bulundu.

Güney Afrika'da tespit edilen ve hızla dünyaya yayılan Omicron varyantının daha ağır hastalığa neden olup olmadığı henüz tespit edilmedi.

BİONTECH'TEN OMİCRON AÇIKLAMASI

Alman biyoteknoloji firması BioNTech, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantı inceleme sürecinin devam ettiğini, gerekli olabileceği ihtimaline karşı uyarlanmış bir aşının geliştirilmesi üzerinde de çalışıldığını duyurdu.

BioNTech'ten yapılan açıklamada, Omicron varyantını incelemek için laboratuvar testlerini sürdürdürdüklerini, gerekli olabileceği ihtimaline karşı uyarlanmış bir aşının geliştirilmesi üzerinde de çalışıldığını bildirdi.

Şirket, 26 Ekim’deki açıklamasında, Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana'da görülen Kovid-19 varyantı üzerinde araştırmalara başlandığını ve mevcut aşıda yeni bir ayarlama gerekip gerekmediğini tespit etmek için de 2 hafta içinde laboratuvar verisi beklediğini ifade etmişti.

Bu verilerin söz konusu varyantın nRNA aşısında "kaçış varyantı" olup olmayacağı konusunda daha fazla bilgi sağlayacağı belirtilen açıklamada, Pfizer ve BioNTech’in 6 haftada aşıda gerekli değişiklikleri yapma ve 100 gün içinde ilk teslimatları yollama kapasitesinin bulunduğu hatırlatılmıştı.

MODERNA OMİCRON AŞISI İÇİN TARİH VERDİ

ABD’li ilaç şirketi Moderna, 2022'nin başlarına kadar corona virüsün endişe veren Omicron varyantıyla mücadele etmek için güncellenmiş bir aşıyı piyasaya sürebileceğini duyurdu. Moderna’nın hali hazırda Covid-19’a karşı geliştirdiği, Pfizer/BioNTech’inkine benzer bir mRNA aşısı bulunuyor.

EŞİTSİZLİK TETİKLEDİ

Koronavirüsün 32 kez mutasyona uğramış yeni varyantı olan B.1.1.529, dünyayı alarma geçirdi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Omicron olarak adlandırılan yeni varyant hakkında Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Yeni Şafak’a değerlendirmelerde bulundu. Hong Kong’ta tespit edilen 2 vakaya dikkat çeken Prof. Şener, “Bu iki vakada 4’üncü PCR testinde pozitiflik tespit edildi. 2 vaka da çift doz mRNA (Pfizer) aşılı. Bu durum mevcut testlerden de kaçabilme potansiyeli konusunda kuşku yaratıyor. Dolayısıyla gelinen noktada hem aşı hem de testlere güncelleme gelebilir” dedi.

Okullar yeniden kapanıyor mu? (MEB) Yeni ortaya çıkan varyant sonrası okulların 15 tatile erken...Okullar yeniden kapanıyor mu? (MEB) Yeni ortaya çıkan varyant sonrası okulların 15 tatile erken...

AŞIYA ULAŞIM SIKINTILI
Afrika kıtasının aşıya ulaşmada sıkıntı yaşadığını hatırlatan Prof. Şener, “Bu sıkıntı tüm dünyanın başına ciddi bir sorun oldu. Yaşananlar aşı adaletsizliğinin bir sonucu. Afrika kıtasında aşılanma yüzde 1-5 arasında değişiyor. Bu süreç tüm dünya için her şeyi gerçekten yeniden değerlendirme gereğini ortaya koyuyor. Keşke daha adil bir dünya mümkün olabilseydi” diye konuştu. Şener, Omicron varyantının sadece aşı adaletsizliğinin tetiklediği yeni bir varyant olabileceğine dikkat çekerek, “Belki de bu durumu yakın gelecekte Kovid-21 olarak adlandıracağız” şeklinde konuştu.

BENZER KLİNİK TABLO VAR

Yeni varyantın semptomlarının aynı olduğunu aktaran Şener, şöyle devam etti: “Hastaların şikayetleri önceki varyantlarla aynı. Tanı alan hastaların takibi devam ediyor. Klinik tabloları ise aktarıldığı kadarıyla ağır değil. Varyant etkisini artırmadan aşılamayı hızlandırmak gerekiyor.” Şener, Afrika bölgesindeki bazı ülkelere getirilen seyahat yasağı hakkında, “Tüm dünyada sınırları kapatmanın yeniden gündeme gelmesi olayın vahametini ortaya koyuyor” değerlendirmesini yaptı.
Prof. Dr. Alper Şener

NEREDE ORTAYA ÇIKTI?

İlk olarak Güney Afrika’da tespit edildi. Güney Afrika, Hong Kong ve Botswana’da 50’den fazla vaka tespit edildi. Belçika, Omicron varyantının görüldüğü ilk Avrupa ülkesi oldu. Aşısız bir kişide Omicron varyantı tespit edildi. Bu kişinin enfeksiyon belirtileri göstermesinden sonra yaptırdığı test sonucu pozitif çıktı.

VARYANTI KİM TESPİT ETTİ?

Yeni varyantın ilk genetik dizilimi Güney Afrika’dan Hong Kong’a giden bir kişiden alınan virüsten geldi. Dizilim Hong Kong tarafından sisteme yüklendi. Güney Afrika ve Botswana’da başka vakalar da tespit edildi.

DAHA BULAŞICI MI?

Omicron, bulaşıcılığıyla ün salan Delta varyantından daha bulaşıcı olmasıyla dikkat çekiyor.

BELİRTİLERİNDE FARKLILIK VAR MI?

Şu ana kadar Kovid-19 belirtilerinden farklı bir semptom gözlenmedi. DSÖ, ilk belirlemelere göre bu varyantın hastalığı geçiren kişileri tekrar etme potansiyelinin bulunduğunu ifade etti.

AŞI ÇARE OLACAK MI?

Uzmanlar, şu an yürürlükte olan aşıların Omicron varyantına karşı daha az etkili olabileceğini ifade ediyor. İngiltere Sağlık Güvenliği Dairesi, Omicron varyantına ait spike proteinini, aşıların temel aldığı orijinal koronavirüse kıyasla çok farklı olduğunu ifade etti. Bu farklılık, mevcut aşıların yeni varyanta karşı ne kadar etkili olacağına ilişkin kaygıları tırmandırdı.

PCR’DAN KAÇABİLİYOR MU?

Omicron varyantını diğer varyantlara göre korkutucu yapan bir diğer özellik, PCR testlerinde hemen tespit edilemiyor olması. Hong Kong’ta tespit edilen 2 olguda virüs 4’üncü PCR testinde tespit edildi.

OMİCRON NE DEMEK?

DSÖ, B.1.1.529 varyantına Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omicron ismini verdi. Omicron varyantı, DSÖ’nün şimdiye kadar “kaygı verici” olarak nitelediği beşinci varyant oldu.

KİMLER KISITLAMA GETİRDİ?

Yeni varyantla birlikte ülkeler arka arkaya Afrika ülkelerine yönelik seyahat yasağı getirmeye başladı.

KAYNAK: YENİŞAFAK
YORUMLAR 71
 • deli erol 2 yıl önce Şikayet Et
  Dsö bırak bu işleri fırçala dişleri,,,,kimse yemiyor artık senin varyantlarını mutasyonlarını,oyunlarını,,
  Cevapla
 • Fehmi 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlarda bir makina var her varyant bittiğinde yeni bir varyant püskürüyorlar kim bilir ellerinde daha degisik virüsler bakteriler de vardır dsö ne iş yapıyor acaba
  Cevapla
 • Metin 2 yıl önce Şikayet Et
  Relam bitti Flim devam ediyor
  Cevapla
 • hıghlander 2 yıl önce Şikayet Et
  Bazı yahudi küreseller,kendi mesihleri gelecek,büyük İsrail'i kuracak hayali ile dünya çapında hastalık,güya enflasyon artışı falan diye ülkeleri ekonomik krize sürükleyip Armageddon'u (en büyük savaş;İslam kültüründe melhame-i Kübra diye geçer,mehdi aleyhisselam'ın zuhurunun olacağı dem.) çıkartmaya çalışıyorlar.Dünyayı yine fakirler kurtarmak zorunda,yani herkes işine baksın.
  Cevapla
 • çöp 2 yıl önce Şikayet Et
  Prof. Şener, “Bu iki vakada 4’üncü PCR testinde pozitiflik tespit edildi. 2 vaka da çift doz mRNA (Pfizer) aşılı. Bu durum mevcut testlerden de kaçabilme potansiyeli konusunda kuşku yaratıyor. Dolayısıyla gelinen noktada hem aşı hem de testlere güncelleme gelebilir” dedi.(yani bu varyantı tespit edecek test yok, mevcut aşılar da yetersiz kalıyor.Kısaca herkes aşısız durumda)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran'ın saldırısı sonrası İsrail'den tüm dünyaya skandal çağrı: Terör örgütü...
İran-İsrail geriliminde saflar belli oldu