Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Kabak çekirdeğinin mide ve bağırsaklara faydaları...

Dünyanın en faydalı sayılı besinlerinden biri olarak kabul edilen kabak çekirdeği, oldukça zengin besin değerlerine sahiptir. sağlıklı yağ asitleri sayesinde mide hastalıklarına oldukça faydalıdır. Peki kabak çekirdeği mide yanmasına iyi gelir mi?

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Kabak çekirdeğinin mide ve bağırsaklara faydaları...
Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Kabak çekirdeğinin mide ve bağırsaklara faydaları...
GİRİŞ 02.11.2022 12:19 GÜNCELLEME 02.11.2022 12:19
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kabak çekirdeğinin bilinen faydaları dışında en çok da mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Özellikle de çok fazla tüketilmesinin ardından mide de hazımsızlığın yaşanması durumunda az bir miktar kabak çekirdeği yemek, hazmı kolaylaştırarak mideyi rahatlatmaktadır. Oldukça önemli bir lif kaynağı olan kabak çekirdeği, hazmı kolaylaştırdığı sindirim siteminin düzenli çalışmasına yardımcı olarak bağırsak sağlığını da korumaktadır. Ülkemizde oldukça fazla tercih edilen kuruyemişler arasında yer alan kabak çekirdeği, çok fazla tüketilirse tam tersi etki gösterebileceğinden daha ölçülü tüketmeye özen gösterilmelidir. 

Soğuk algınlığı için ıhlamur çayı nasıl hazırlanır? Kış aylarında limonlu ıhlamur çayı faydaları...Soğuk algınlığı için ıhlamur çayı nasıl hazırlanır? Kış aylarında limonlu ıhlamur çayı faydaları...

Kabak Çekirdeğinin Mide ve Bağırsaklara Faydaları

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan kabak çekirdeği, hazmı kolaylaştırarak mideyi çok fazla yormaz. Bunun devamında da bağırsakların daha sistematik çalışmasını sağladığı için kabızlığa engel olmaktadır. İşte kabak çekirdeğinin faydaları şöyledir:

 • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kabak çekirdeği, tüm vücudu toksinlerden arındırır. Özellikle mide ve bağırsak sağlığını koruyan kabak çekirdeği, mide ve bağırsak kanserine güçlü bir etkiye sahiptir. 

 • Magnezyum eksikliğini en doğal şekilde karşılayan kabak çekirdeği, magnezyum eksikliğinden kaynaklı görülen mide bulantısına iyi gelir. 

 • Faydalı yağ asitleri sayesinde mide kanserinin oluşmasına engel olur. 

 • Mide ağrısına iyi gelir. 

 • Lif bakımından oldukça zengin olan kabak çekirdeği, mide yanmasını rahatlatır. 

 • Hazmı kolaylaştıran ve mide hastalıklarına iyi gelen kabak çekirdeği, sindirim sistemi rahatsızlıklarına de oldukça faydalı olduğu için bağırsak sağlığını da korumaktadır. 

 • Kabak çekirdeği, solucan ve tenya dökmeye yardımcı olur. 

Turp faydaları nelerdir? Her gün turp suyu içmek neye iyi gelir?Turp faydaları nelerdir? Her gün turp suyu içmek neye iyi gelir?

Kabak Çekirdeği Nasıl Tüketilmelidir?

Kabak çekirdeği, genellikle kavrulmuş halde satın alınır ve bu şekilde tüketilir. Kabak çekirdeği kavrulduğu zaman zengin vitamin ve mineral özelliği kaybeder ve tuz eklendiği için faydadan çok vücuda zarar verir. Kabak çekirdeği, çiğ olarak tüketilmelidir. Kabak çekirdeği her ne kazar zengin besin değerlerine sahip olsa da çok fazla tüketilmemesi gerekir. 

YORUMLAR 2
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Erkeklerde prostat sorununa iyi gelir
  Cevapla
 • mert 1 yıl önce Şikayet Et
  ayrıca Prostat için çok faydalı
  Cevapla
DİĞER HABERLER
NASA: Vay be... Güzelliğini yaşayın! Türkiye'de ziyaretçi akınına uğruyor...
ABD'de siyonist hukuk profesörü Catherine Fisk Filistinli öğrencisine saldırdı