Son zamanların popüler diş beyazlatma akımına dikkat! Ölüme kadar götürüyor

Uzmanlar son zamanlarda sosyal medyada oldukça popüler olan karbonat, limon, sirke gibi maddelerle yapılan diş beyazlatma akımının ölüme kadar götürebileceğini söyleyerek kesinlikle evde denenmemesi gerektiğini ifade etti.

Son zamanların popüler diş beyazlatma akımına dikkat! Ölüme kadar götürüyor
Son zamanların popüler diş beyazlatma akımına dikkat! Ölüme kadar götürüyor
GİRİŞ 07.02.2022 12:10 GÜNCELLEME 07.02.2022 12:39
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Sosyal medyada beğeni peşinde koşanlar, bu sefer de diş beyazlatma videoları yayınlamaya başladı. Bu videoların bazılarında kişi karbonat, diş macunu ve benzeri malzemeleri alüminyum folyoya dökerek dişlerine yapıştırıyor. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise dişlerinin beyazlığının sırrının muz kabuğu, karbonat, limon veya tuz ile diş fırçalamak olduğunu öne sürüyor. Diş Hekimi Arzu Yalnız, "Alüminyum folyonun içerisinde ağır metaller var, bu zehirlenmeye götürür. İçine konulan limon, karbonat, sirke tarzı şeyler onun daha çok aşınmasına sebep olur ve tükürük yoluyla bunlar yutulur. Bu sağlık açısından çok tehlikeli, diş açısından da dişin minesini yumuşatan dişe zarar verip gerçek sağlıklı dokuyu aşındıran eylemlerdir bunlar. Bu metallere karşı alerjik bir reaksiyonu varsa ölüme kadar götürebilir" dedi.

Modern çağın hastalığı: Kanserin belirtileri, çığır açan tedavi yöntemleri...Modern çağın hastalığı: Kanserin belirtileri, çığır açan tedavi yöntemleri...

VİDEOLARIN ÇOĞU ALDATMACA

Sosyal medyada gençler birbirlerine diş beyazlatma tavsiyeleri verdikleri videolar paylaşmaya başladı. Bu videoların bazılarında videoyu çeken kişi karbonat, diş macunu ve benzeri malzemeleri alüminyum folyoya dökerek dişlerine yapıştırıyor. Bazı sosyal medya fenomenleri ise dişlerinin beyazlığının sırrının muz kabuğu, karbonat, limon veya tuz ile diş fırçalamak için olduğunu öne sürüyor. Uzmanlara göreyse bu videoların çoğu aldatmaca. Çoğu kişi farklı bir işlemle dişlerini beyazlatarak, çektiği videodaki önerinin diş beyazlığının sebebi olduğunu öne sürüyor. Bu tarz uygulamalar diş hekimlerine göre de dişi beyazlatmak yerine diş minesine zarar vererek, dişin ömrünü kısaltıyor. 

HEM SAĞLIĞA HEM DE DİŞLERE ZARARLI

Diş Hekimi Arzu Yalnız "Evde eğer hekim kontrolü yoksa, hekimin verdiği aparatlar yoksa, evde diş beyazlatmak mümkün değil. Son zamanlarda bizim de sosyal medyada gördüğümüz, alüminyum folyonun içerisine çeşitli diş için zararlı malzemeleri koyarak ağızda tutulması hem sağlık açısında hem de dişler açısından çok tehlikelidir. Alüminyum folyonun içerisinde ağır metaller var bu zehirlenmeye götürür. İçine konulan limon, karbonat, sirke tarzı şeyler onun daha çok aşınmasına sebep olur ve tükürük yoluyla bunlar yutulur. Bu sağlık açısından çok tehlikeli, diş açısından da dişin minesini yumuşatan dişe zarar verip gerçek sağlıklı dokuyu aşındıran eylemlerdir bunlar" dedi. 

ZEHİRLEME FAKTÖRÜ KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİR

Arzu Yalnız "Zehirler, ölüm kişiden kişiye değişir. Bu metallere karşı alerjik bir reaksiyonu varsa evet ölüme kadar götürebilir. Sirke, karbonat, limon aslında içerisinde asit içeren şeyler ile diş fırçalamak dişin minesini etkiler. Dişin minesi ne kadar kalın ve pürüzsüz ise dişin beyazlığı o kadar fazladır. Bu tarz şeylerle dişin minesine karşı bir saldırı gerçekleştiriyorsunuz. Dişin minesi aşındıkça diş daha da sararır. Dişi kaybetmenize kadar bu uygulamaların sonu. Bu tür sosyal medya akımları aslında pratik gibi gözükse de bir yanıltmacadır. Sonuç bazen filtre ile bazen de kişinin başka bir işlemi sonucunda olmuştur. Bu tür gençlerin kanmamasını öneririm. Bu tarz aldatmacalar sonucunda dişiniz 1 ton açıldıysa 3 ton geri koyulaşabilir" diye konuştu. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • Uygurlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Sanki diş macunları çok sağlıklı. İçinde florün maddesi var. Başta beyin olmak üzere bir çok yan tesirleri olduğunu bilim insanları kanıtlamış.
  Cevapla
 • Ccc 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet doktorların kullandıkları çok daha sağlıklı Hele ki dolgu maddeleri süper müper sağlıklı
  Cevapla
 • Enes 2 yıl önce Şikayet Et
  tabi evde denemesinler size gelsinler para kazansınlar
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Hayalet uçak ANKA-3 yenilendi! İşte son hali...
İran Devrim Muhafızları'nda Akıncı TİHA rahatsızlığı