Uyku apnesine dikkat! Uyku sırasında solunumu durdurabilir

Nöroloji uzmanı Dr. Gülten Özdemir uyku apnesinin horlamanın neden olduğu en önemli hastalıklardan biri olduğunu söyleyerek teşhisi için hastaların gece boyunca uykularının incelenmesi gerektiğini ifade etti.

Uyku apnesine dikkat! Uyku sırasında solunumu durdurabilir
Uyku apnesine dikkat! Uyku sırasında solunumu durdurabilir
GİRİŞ 08.02.2022 09:37 GÜNCELLEME 08.02.2022 09:43

Toplumun yüzde 40’ının horlama problemi yaşadığını belirten Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğr. Üyesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gülten Özdemir uyku apnesi sendromu yaşayan hastalarda uykuda solunum durmaları yaşanabilir” diyerek, “Bu durum bir gecede yüzlerce kere tekrarlayabilir ve çok az bir kısmı hastanın yakınları tarafından fark edilir.  Her solunum durması ile kişi kısa süreli sık uyanıklıklar yaşar, kişi ancak uyanarak solunum durmasını giderebilir. Bu uyanıklıkları hasta gece uykusunda fark etmez, sürekli ve dinlendirici bir uyku bu sık uyanıklıklar sayesinde olmaz. Hasta farkında olmadan kalitesiz, yüzeysel bir uyku uyur. Hasta hastalığının şiddetine göre gece boyunca 1-2 kez idrara çıkma ihtiyacı duyar” şeklinde konuştu.

Koronavirüse karşı bağışıklık güçlendiren öneriler: C vitamini, yoğurt...Koronavirüse karşı bağışıklık güçlendiren öneriler: C vitamini, yoğurt...

SABAHLARI YORGUN VE UYKUSUNU ALMAMIŞ HİSSEDER

Gece boyunca artmış aşırı solunum çabası ile boyun çevresinin terleyeceğine değinen Nöroloji Uzmanı Dr. Gülten Özdemir, “Sabah kalktığında hasta kendini yorgun ve uykusunu almamış hisseder. Yorgun uyanma, uykulu hissetme gün içinde devam ederek hastalar gündüz fırsat buldukça uyurlar. Uyku kalitesindeki bu bozulma hastaların gündüz aşırı sinirli olmalarına, gerginliğe, iş kalitesinde ve verimliliğinde düşmeye neden olur. İleri durumlarda gündüz aşırı uykululuk hali son derece ağır basar, trafikte kırmızı ışıkta beklerken uykuya dalarlar,  uzun yolda sık trafik kazalarına sebebiyet verdiği ortaya çıkmıştır” dedi. 
 
GECE BOYUNCA İNCELENMELİ

Uyku apne sendromunun kesin teşhisi için hastaların gece boyunca uykularının incelenmesi gerektiğine vurgu yapan Nöroloji Uzmanı Dr. Gülten Özdemir, “Hastalar ‘polisomnografi’ denen teknik ile bir gece boyunca vücutlarına bağlanan çeşitli sensörlerle incelemeye alınırlar. Doğru ve hassas bir inceleme yapılabilmesi için hastaların uyku laboratuvarında ev ortamı hassasiyetinde bütün bir gece boyunca izlenirler” diye konuştu. 
 
GEÇ SAATLERDE AŞIRI YEMEK YEMEYİN 

Teşhis kesinleşinceye kadar uyku apne sendromu şüphesi olan hastalara tehlikeli durumlardan korunabilmeleri için tavsiyelerde bulunan Dr. Gülten Özdemir, “Akşam yemeklerinde hafif ve midelerini aşırı şişirmeyen yemekler tercih etmeli, geç saatte aşırı yemek yenmemeli. Alkol ile birlikte akşam yemeği alırlarsa özellikle uyku saatini geciktirmeyi veya geç saatlerde alkol almamaya dikkat etmeliler. Uyku ilaçları gibi solunum merkezini baskılayan ilaçlardan uzak durmalılar. Kilo vermeliler ve yatış biçimlerini değiştirmeliler” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki ilk toplantı 26 Ağustos'ta
Erdoğan'dan sert mesaj: ABD bunu yapacak kadar ileri gitti, İran'ın da planını biliyoruz