32 yaşındaki Yeni Zelandalı kadın fazla kilolarından kurtulmak için Türkiye'ye geldi

Yeni Zelanda'da yaşayan 32 yaşındaki Abeer Dawod aşırı kiloları nedeniyle 10 yıldır sağlık sorunları yaşıyordu. Genç kadın aşırı kilolarından kurtulmak ve bebek sahibi olmak için Türkiye'ye geldi ve mide küçültme ameliyatı oldu

32 yaşındaki Yeni Zelandalı kadın fazla kilolarından kurtulmak için Türkiye'ye geldi
32 yaşındaki Yeni Zelandalı kadın fazla kilolarından kurtulmak için Türkiye'ye geldi
GİRİŞ 03.03.2022 12:30 GÜNCELLEME 03.03.2022 13:58
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Aşırı kiloları nedeniyle 10 yıldır sağlık sorunları yaşayan Abeer Dawod’a, Memorial Kayseri Hastanesi’nde tüp mide ameliyatı yapıldı. Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Hasan Uzer tarafından yapılan tüp mide ameliyatı yaklaşık 1 saat sürdü. Başarılı geçen ameliyat sonrasında Abeer Dawod, hastaneden 4. günde taburcu oldu. Yeni Zelanda’daki bir hastanede yönetici olarak çalışan Abeer Dawod, kiloları nedeniyle psikolojisinin bozulduğunu belirterek, “11 kez denediğimiz tüp bebek tedavisi aşırı kilolarım nedeniyle düşükle sonuçlandı. Doktorlar düşüklerin obezite ile alakalı olabileceğini söylediler. Bu süreçte yaşanan başarısız tüp bebek tedavisi nedeniyle eşimle birlikte zor bir süreç geçirdik” diye konuştu.

Ameliyat sonrası hayatı kabusa döndü, sağlığına 17 ay sonra kavuştuAmeliyat sonrası hayatı kabusa döndü, sağlığına 17 ay sonra kavuştu

SPOR VE DİYET İŞE YARAMADI 

Abeer Dawod, yaptığı araştırma sonucunda kapsamlı bir Obezite Merkezi olan Memorial Kayseri Hastanesi’nde ameliyat olmaya karar verdiğini ifade ederek, “Diyet ve sporla da kiloları veremeyince mide küçültme ameliyatı olmaya karar verdim. Bir arkadaşım Türkiye’deki Memorial Kayseri Hastanesi’ni tavsiye etti. Kayseri’ye gelerek Op. Dr. Hasan Uzer’e muayene oldum. Obezite merkezindeki hocalar durumumu değerlendirerek ameliyat olmamda bir sakınca görmedi. Operasyon da başarılı geçti. Doktorum Op. Dr. Hasan Uzer, bundan sonraki süreçte kademeli olarak kilo vereceğimi ve yeme-içme tarzımı değiştirerek kilomu kontrol etmem gerektiğini söyledi. Burada benimle ilgilenen tüm genel cerrahi ekibine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

KAS KAYBI YAŞAMADAN KİLO VERMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ

Op. Dr. Hasan Uzer, Abeer Dawod’un obeziteye bağlı olarak ortaya çıkan şeker ve hormonal  bozuklukları olduğunu vurgulayarak şu bilgileri verdi; “Tüp bebek tedavisi sürecinde karından çok sayıda geçirilmiş ameliyatı olmasına rağmen tedavi sürecini sorunsuz tamamladık. Hastamızın vücut kitle indeksi 41’di. Memorial Kayseri Hastanesi Obezite Merkezi’ndeki hocalarımızla, hastanın genel durumunu değerlendirdik ve mide tüp ameliyatı (sleeve gastrektomi) kararı aldık. Yaklaşık bir saat süren başarılı tüp mide ameliyatı sonrasında hastamıza ameliyattan sonra birinci gününde su ve sıvı gıdalar başlandı. Hastamızı dördüncü gününde taburcu ettik. Kendisi bir süre Kayseri’de kalacak. Bu sırada diyetisyenimiz ve bizler kontrol edeceğiz. Hastanın önümüzdeki aylarda kas kaybı yaşamadan kilo vermesi için çaba sarf ediyoruz.” 
 
OBEZİTEYLE MÜCADELEDE EN ETKİN YÖNTEM

Op. Dr. Hasan Uzer, tüp mide ameliyatlarının çağımızın en önemli sorunlarından biri olan ve tüm dünyada yaygın olan obeziteyle mücadelede en etkin yöntem olduğunu belirterek, “Mide tüp ameliyatlarında midenin büyük kenarı kesilip çıkartılarak, 100-150 ml arasındaki hacme sahip bir mide tüpü oluşturulmaktadır. Böylece süreç içerisinde hastanın kilo kaybı gerçekleşmektedir. Çıkartılan mide bölümünden salgılanan ve iştah hormonu olarak bilinen ‘ghrelin’ hormonu seviyesinde düşme sağlanarak tokluk hissi oluşmaktadır. Obezite cerrahisi kişiye özel yöntem seçimleri ile doğru isimler tarafından tam donanımlı merkezlerde uygulandığında son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • GERÇEK 5 ay önce Şikayet Et
  tüp mide ameliyatı TÜRKİYEDE 2000 dolar şu an geçen yıl 18000 TL idi çünkü ben yaptırdım 110 kg 55 kg 1 yıl içinde zayıfladım sarkmada olmadı tabi az yiyeceksin yersen yine aynı mide genişler eski tas eski hamam
  Cevapla
 • talip 5 ay önce Şikayet Et
  ne şifası, allahın fakiri ucuz ameliyat imkanını buldu. 40 50 bin doları olan bedel yerine 10 bine işi bitirdi. yani haberi okuyanda yeni zelandada olmayan ameliyat yapılmış gibi bir algı var. mesele ucuzluk. yani emeğini malını hizmetini 15 kat daha değersiz satıyorsun. mesele budur.
  Cevapla
 • Seyhan 5 ay önce Şikayet Et
  Kardeş biz değersize satmıyoruz. Bize göre değerli olan onlara göre değersiz oluyor. Bu birincisi. İkinci husus ise Türk doktorları dünyada ün yapmış doktorlardır. Bir Türk doktor Avrupa'ya gitse asla boş bırakmazlar. Doktor sıkıntımızın bir sebebi de bu zaten. Doktorların özele ve Avrupa'ya gitmesi. Kendinizi hakir görmeyi bırakın artık. Sürekli şikayet edeni de Allah sevmez, bunu da bir kenara not edin.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP'li İBB'ye 3 yılın hesabını sordu: Nerede beyefendi?
Ahmetcan Kaplan resmen Ajax'ta!