Diyette karpuz yenir mi? Gece karpuz yemek kilo aldırır mı?

Diyet yaparken besin değerleri bakımından zengin ancak şeker ve karbonhidrat oranı düşük olan besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Karpuz gibi doğal şeker içeren besinlerin tüketilmesi ne kadar masum gibi görünse de fazlası kilo almaya bile sebep olabilir. Peki diyet yaparken ne kadar karpuz yenir?

Diyette karpuz yenir mi? Gece karpuz yemek kilo aldırır mı?
Diyette karpuz yenir mi? Gece karpuz yemek kilo aldırır mı?
GİRİŞ 06.09.2022 10:22 GÜNCELLEME 06.09.2022 10:22

Karpuz, vücudun su ve şeker ihtiyacını en doğal şekilde karşıladığı için özellikle diyet yapanların sıklıkla tükettikleri su deposu bir besindir. Ancak fazla tüketilmesi halinde vücutta şeker depolamaya neden olduğundan kilo verme hızını yavaşlatır. Diyet yaparken ölçülü miktarda karpuz yemek hem tatlı krizlerini önler hem de vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri en doğal şekilde karşılamış olur. 

Ejder meyvesi faydaları nelerdir?  Ejder meyvesi nasıl kesilir?Ejder meyvesi faydaları nelerdir? Ejder meyvesi nasıl kesilir?

Diyet Yaparken Karpuz Yenir Mi?

Oldukça düşük kalorili bir meyve olan karpuz, şeker oranının fazla olması nedeniyle diyet yaparken mümkün mertebe ölçülü tüketilmesi gerekir. Diyet yaparken karpuz yemenin faydaları şöyledir:

  • Vücuttaki sıvı kaybını önler. 

  • Karpuzun %96'sının su olması, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak ödem oluşmasını engeller.

  • Antioksidan kaynağıdır ve bu sayede vücuttaki toksinlerin atılmasını destekler.

  • Cildin daha sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olur. 

  • Düşük kalorili olmasının yanında vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. 

  • Diyet yaparken vücudun ihtiyacı olan besin değerleri ihmal edilebileceğinden karpuz gibi zengin besin değerlerine sahip meyveler, bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler.

  • C vitamini kaynağıdır. 

  • Lif bakımından zengin olduğu için sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını destekler. Kabızlıktan kaynaklı şişkinliğe anında iyi gelir. 

Gece Yatmadan Karpuz Yemek Kilo Aldırır Mı?

%96'sı su olan karpuz, gece yatmadan evvel yendiğinde kilo almaya neden olmaması ancak çok fazla tüketilmesi halinde vücuttaki şeker miktarını arttırdığı aktarılır. Her ne kadar su kaynağı olsa da şeker miktarı oldukça fazla olması, diyet yapanların zayıflama hızını yavaşlatabilir. Güçlü bir ödem söktürücü olan karpuz, gece yatmadan az bir miktar yendiğinde iç organların temizlenmesine ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Diyet Yaparken Ne Kadar Karpuz Yenmeli?

Şeker ihtiyacını en doğal şekilde karşılamak ve tatlı krizinin önüne geçmek için tüketilmesi tavsiye edilen en masum meyvelerden biri karpuzdur. Özellikle yaz aylarında vücuttaki su kaybının önüne geçmek, vücuttaki ödemin atılması için karpuzun tüketilmesi önerilebilir. Ancak gün içinde en fazla 1-2 dilimi geçmemeye özen gösterilmelidir. 

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
10 soruda kurban ibadetiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar
Fransa ve Hollanda kırmızı bültenle arıyordu, İstanbul'da yakalandılar