Dulavrat otu faydaları nelerdir? Dulavratotu cilde nasıl uygulanır?

Bitkisel tedavi yöntemleri, birçok kişinin son zamanlarda en çok başvurduğu şifa bulma çabasıdır. Şifa kaynağı olan bitkiler arasında özellikle antioksidan kaynağı olması sebebiyle dulavrat otu çok fazla kullanılır. Peki dulavrat otunun faydaları nelerdir, ne için kullanılır?

Dulavrat otu faydaları nelerdir? Dulavratotu cilde nasıl uygulanır?
Dulavrat otu faydaları nelerdir? Dulavratotu cilde nasıl uygulanır?
GİRİŞ 30.12.2022 13:32 GÜNCELLEME 30.12.2022 13:32

Dul avrat otu, son zamanlarda hem güzellik hem de sağlık için fazlaca kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde iç organların sağlığını koruyan dulavrat otu, iç organların sağlığını koruyarak toksinlerin en hızlı şekilde atılmasını sağlar. Son zamanlarda cilt bakımında sıkça kullanılan dulavrat otu doğru yöntemle kullanıldığında cilt kırışıklıklarına iyi geldiği bilinmektedir. 

Nar suyu yüksek tansiyona iyi gelir mi? Her sabah aç karnına nar suyu içmek neye iyi gelir?Nar suyu yüksek tansiyona iyi gelir mi? Her sabah aç karnına nar suyu içmek neye iyi gelir?

Dulavrat Otu Faydaları Nelerdir? 

  • Binlerce yıl öncesinden beri şifa kaynağı olarak tüketilen dulavrat otu, kaynatılıp içildiğinde tüm bedeni toksinlerden temizleyerek hastalıklara karşı direnci arttırmaktadır. 

  • Güçlü bir idrar söktürücüdür. İdrar yolu enfeksiyonu ve iltihabının sökülmesine yardımcı olarak idrar yollarını temizler. 

  • Kandaki enfeksiyon ve iltihabı arındırarak dolaşım bozukluklarının önüne geçer. 

  • Böreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olan dulavrat otu, böbrek taşı-kumu oluşumuna engel olur. Böbrek sağlığını koruyarak böbreklerde bulunan enfeksiyonun idrar yoluyla atılmasını sağlar. 

  • Vücuttaki toksinleri en kısa sürede temizleyen dulavrat otu, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

  • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olarak kabızlığa anında iyi gelmektedir. 

  • Cilde iyi gelerek cildin daha genç ve dinamik görünmesine yardımcı olmaktadır. 

Dulavrat Otu Nasıl Kullanılır?

Kızılderililer yüzlerce yıl önce dulavrat otunu kaynatıp direkt içerek şifa bulurlardı. Günümüzde de aynı şekilde tüketerek hem sindirim sisteminin daha iyi çalışması sağlanır hem de iç organların sağlığı korunabilir. Dulavrat otu çayı tarifi şöyledir:

  • 1 tatlı kaşığı dulavrat otu

  • 250 ml kaynamış su

İlk olarak su kaynatılır ve kaynayan su ocaktan alınır. Suyun içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş dulavrat otu eklenir ve 10 dakika demlenmesi beklenir. Çay demlendikten sonra süzülerek tüketilebilir. 

Dulavrat otunun yağı aktarlardan alıp saçlara dipten uca uygulanabilir. Böylece saç derisi bakteri ve mikroplardan arınırken saç uçları da onarılmış olur. Bunun yanında demlenen dulavrat otu soğuduktan sonra cam bir şişeye konarak tonik olarak kullanılabilir. Tonik olarak hazırlanan dulavrat otu suyunun bozulmaması için buzdolabında muhafaza edilmesi tavsiye edilir. 

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
RAMS Park'ta ortalık böyle karıştı! Mert Hakan...
İsrail'de yeni kriz! Hükümet dağılma noktasına geldi...