Tam da kurtulmuştuk! Maske yeniden hayatımıza girecek mi? Ebeveynler dikkat: Yeni salgın kapıda olabilir

Hastanelerin çocuk acil birimlerine ve normal acil polikliniklerine başvurular artıyor. Hastaların önemli bir bölümü de benzer şikayetlerle müracaat ediyor. Peki maske yeniden hayatımıza dönecek mi? Medipol Hastanesi'nden Uzman Doktor Elif Sümeyra Sabancı Birinci, ebeveynlere önemli uyarılarda bulundu. İşte, Haber7'ye yaptığı özel açıklamalardan satır başlıkları!

GİRİŞ 16.11.2022 13:37 GÜNCELLEME 16.11.2022 14:03
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

                      
HABER 7 - ÖZEL

Son dönemde ateş, kusma ve ishal gibi belirtilerden ötürü hastaneye başvuran vakaların sayısında gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Hastaların önemli bir bölümü Covid-19 şüphesiyle hastanelerin ilgili birimlerine başvursa da yapılan testlerde negatif sonuçla karşılaşılabiliyor.

Fakat hastalığın günlerce, hatta aylarca geçmediği durumlar da söz konusu. Özellikle hastanelerin çocuk acil bölümlerindeki hasta kayıtlarında artış yaşanırken, 'maske' kullanımı da yeniden önem kazanmış durumda.

Medipol Çamlıca Üniversite Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Uzman Doktor Elif Sümeyra Sabancı Birinci, konuya ilişkin olarak Haber7.com'a özel açıklamalarda bulundu.

Uzman Doktor Elif Sümeyra Sabancı Birinci

Maske kullanımına dair görüşlerini de paylaştı. İşte, Uzman Doktor Sabancı Birinci'nin açıklamalarından satır başlıkları!

Çocuk acillerde büyük bir yoğunluk yaşandığı söyleniyor. Vakaların çoğunluğu hangi şikayetlerden ötürü hastaneye gelmekte?

Acil servislere ve polikliniklere Öksürük, ateş bu dönemde en sık başvuru sebepleri, bunları boğaz ağrısı, karın ağrısı, kusma, ishal takip ediyor. semptom skalası yükseldi, hastaneye yatış oranı arttı.

Özellikle hastalığın başlayış ve bitiş dönemi arasındaki yorucu süreç bitiyor, aile derin bir nefes alırken hemen peşinden ikinci enfeksiyon bulguları başlıyor.

Son iki aydır özellikle gözlemlediğimiz iki hastalık arasındaki iyilik halinin kısa sürmesi çocuğun bedeni, psikolojisi toparlanamadan yeni bir öksürük-ateş savaşı başlaması büyük bir sorun.

Belirtilen şikayetlere yönelik ebeveynler ne gibi önlemler alabilir?

Çocuklarımızın şikayetleri ilerlemeden hekim kontrolünden geçirilmesi hastane yatışlarını azaltacaktır.

Sağlıklı, mevsimin taze meyve sebzeleri tüketilmeli, ambalajlı ürünlerden uzak kalınmalı, özellikle dışarıda yemek yenilecekse sadece güvendiğimiz hijyenik yerler tercih edilmeli ve sigara kullanılan ortamlarda çocuklarımız asla bulunmamalıdır.

Yeni bir salgın söz konusu mu? Kapalı ortamlarda maske kullanımına yeniden geçilebilir mi?

Solunum yolu ile bulaşan viral hastalıklar belirgin şekilde arttı, kendimizi korumak için öksüren burnu akan insanların olduğu ortamlarda hastalıkların bulaşma hızı çok yüksek kalabalık AVM gibi kapalı ortamlarda maske takılması faydalı olacaktır, ancak çocuklarda maske uyumu kolay değil, çocuklarımız maske takmakta zorlanıyorsa bu ortamlara çocuklarımızla birlikte girmekten kaçınılmalıdır.

Öksürük veya burun akıntısı olan çocukların okula devam etmesi bütün sınıfın hasta olması anlamına gelebilmektedir, eğitimin aksamaması açısından hasta çocukların istirahate ayrılması, ve şikayetler ilerlemeden hekim tarafından değerlendirilmesi önerilir.

Ramazan Dengiz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ramazan Dengiz
YORUMLAR 16
 • Olmazsa olmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Korku yaymaya devam nasılsa insanlarımız inanıyorlar artık olmayan bir virüse tamamen dünyaya şekil vermek için pandemiyi öne attılar
  Cevapla
 • köylü 1 yıl önce Şikayet Et
  Gerek yok nasıl olsa cezası da yok olsa da af ediliyor...!
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu an Ankaranın her yerinde geçmeyen öksürükle grip vakaları var 30 gün oldu az yavaşladı hastaneye gidene iyileşince geçer diyolar sıkıntı yok demekki
  Cevapla
 • Ayse 1 yıl önce Şikayet Et
  İsteyen takar gripten gercekten koruyor
  Cevapla
 • rerman 1 yıl önce Şikayet Et
  Çocuklara maske aşı vs demeyin kırmızı çizgimizdir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail askeri bu kez keskin nişancı atışıyla havaya uçuruldu
Aselsan 'YENER'i paylaştı sosyal medya yıkıldı! Yerin altını gören radar