Bakan Koca sosyal medyadan uyardı: 2 milyon 866 bin kişi! Bir açıklamanız var mı?

Sağlık Bakanlığı, Ekim 2022'de 17 milyon 99 bin 328 randevu vatandaşların hizmetine sunulduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından randevulara gitmeyen vatandaşlarla ilgili uyarıda bulundu.

GİRİŞ 27.11.2022 22:39 GÜNCELLEME 28.11.2022 13:20
Bu Habere 229 Yorum Yapılmış

Hastane randevuları, Sağlık Bakanlığının Merkezî Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınıyor fakat sıkıntılar yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı, sorunu çözmek için ‘Beyaz Reform’ çerçevesinde randevu kapasitesini ve hekim sayısını artırmaya çalışıyor. Ancak burada vatandaşa da biraz görev düşüyor. Bakanlığın açıkladığı veriler, yaşanan sıkıntının sebebini açıkça göz önüne seriyor.

İşte o veriler:

> Ekim ayında 17 milyon 99 bin 328 randevu vatandaşların hizmetine sunuldu. Bu ayda toplam 13 milyon 623 bin 42 randevu alındı, bunların 10 milyon 757 bin 35’i muayeneye dönüştü. Toplam 2 milyon 866 bin 7 kişi hastaneye gitmedi. Bu dönemde randevuya gitmeme oranı yüzde 21 olarak belirlendi.

> MHRS’de geçen yıl 330 milyondan fazla, bu yılın 10 ayında ise yaklaşık 200 milyon randevu oluşturuldu.

> Pandemi öncesi dönemde günlük 672 bin olan randevu yüzde 40 artışla 945 bine ulaştı.

> Yıllık olarak bakıldığında, randevu alanların 4’te 1’inin hastaneye gitmediği ortaya çıktı. Eğer bir kişi, randevuya gidemeyecekse iki gün önceden iptal etmesi gerekiyor. Herkes bunu yaparsa hem muayene olmak isteyen diğer kişilere yer açılır hem de sağlık sistemi zora girmez. Sistemde SMS ve sesli arama yoluyla randevu hatırlatma ya da iptal servisleri de bulunuyor. Bu özelliği kullanan kişilere randevu tarihinden bir gün önce hatırlatma yapılıyor.

> Bakanlık, e-Nabız üzerinden yoğun bakımda yakını bulunan kişileri rahatlatacak bir uygulamayı da devreye aldı. Haziran ayından bu yana yoğun bakımdaki hastaların sağlık bilgileri e-Nabız üzerinden günlük olarak yakınlarıyla paylaşılıyor. Bu doğrultuda ekim ayına kadar 88 bin 971 hasta ve yakını bilgilendirildi.

2 GÜN ÖNCEDEN İPTAL EDİLMELİ

MHRS üzerinden alınan randevulara gidemeyecek olan kişilerin, bu randevusunu en az 2 gün önceden iptal etmesi hem muayene olmak isteyen diğer kişilere yer açılması hem de sağlık sisteminin zora sokulmaması açısından önem taşıyor. Sistemde SMS ve sesli arama yoluyla randevu hatırlatma veya iptal servisleri de bulunuyor. Bu özelliği kullanan kişilere randevu tarihinden bir gün önce hatırlatma yapılıyor.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Koca şu ifadeleri kullandı;

Geçtiğimiz ay tam 2 Milyon 866 Bin 7 kişi, MHRS üzerinden randevu aldığı halde muayene olmaya gelmedi. Randevusuna gelmeyenlerin, randevu almak isteyip de beklemek zorunda kalanlara bir açıklaması olabilir mi? Gelinmeyecek randevular iptal edilmelidir.

İPTAL EDENLERE TEŞEKKÜR EDERİM

MHRS üzerinden randevu alıp gelmeyenlerin oranı önceki aylarda %30 iken, bu oran Ekim ayında %25’e indi. Randevu almak isteyip de beklemek zorunda kalanlara imkân sağlandı. Randevularda ciddi olmalıyız. Gelmeyeceği randevuyu iptal edenlere teşekkür ediyorum.GELİNMEYEN BİR RANDEVU SİSTEMİ YAVAŞLATIR

Geçen ay randevusu olanların 4’te biri muayene olmaya gelmedi. Bir ayda 4 hafta var. Gelinmeyen randevuların tamamının aynı haftada olduğunu kabul edelim. Sizce sağlık sistemi bundan nasıl etkilenirdi? İptal edilmeden gelinmeyen her bir randevu sistemi yavaşlatır.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Gece sorumlusu' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 229
 • Adam 1 yıl önce Şikayet Et
  Hastaneler büyüdü ama ilgi alaka kalmadı! Teknoloji gelişti ama teşhis tedavi daha zorlaştı. Ankara da randevu bulamıyoruz! Şehir ve üniversite hastanelerine gittiğimizde de randevudaki Dr bulamıyoruz! Vallahi Araya adam koymadan kimse yüzüne bakmıyor! Sitem değil gerçek kahramansınızya hastalar korkunuzdan derdini bile anlatamıyor! Ankara da hangi hastaneye giderseniz gidin her biri ayrı ayrı aynı tahlili ultrasonu tomografi istiyor ENabız a bakmamaya yeminliler! Bir endoskopi için 6 aydan önce randevu yok! İnanmayanların Allah başına versin ne deyim. Torpilliler için her şey güzel tabi
  Cevapla
 • gökhan 1 yıl önce Şikayet Et
  adam randevu alıyor 15 gün sonraya veriyor sistem.sonra 15 güne kadar adam iyileşiyor ve randevusunu hatta hasta olduğunu bile unutuyor mesele bu kadar basit.
  Cevapla
 • Tepkili 1 yıl önce Şikayet Et
  Randevu aliyoruz da zamaninda alinmiyoruz. Kaldi ki cogu zaman doktor gelmiyor. Randevumuz direkt iptal ediliyor.
  Cevapla
 • Reisx 1 yıl önce Şikayet Et
  15 günden önce randevu alama olduğu sürece bu sorun çözülmez. Sen bu gün hastalansan 15 gün hasta mı bekleyeceksin? Bu süre zarfında farklı şekilde çözüm bulup iyileştikten sonrada kimse gitmiyor.
  Cevapla
 • Erol 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizler randevu bulamıyoruz. Alıpta randevuya gitmeyenlere bir yaptırım uygulansın .Mesela 3 muayene ücretini ödemek zorunda kalsın. nerede ceza ! hadi !!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya devinden itiraf gibi Türk Lirası açıklaması! Hepsi almaya başladı
BM 30 yıl sonra ambargoyu kaldırmıştı: Somali'de tarihi konuşma