İsmini ilk defa duyanlar şaşırıyor: Ramsay Hunt Sendromuna dikkat!

Ramsay Hunt Sendromu, suçiçeği ve zona virüsünden kaynaklanan ve yüz felcine kadar gidebilen bir hastalık. İsmini ilk defa duyanlar, Ramsay Hunt Sendromu belirtileri nelerdir, geçici midir ve iyleşir mi gibi sorularının cevaplarını araştırıyor…

İsmini ilk defa duyanlar şaşırıyor: Ramsay Hunt Sendromuna dikkat!
İsmini ilk defa duyanlar şaşırıyor: Ramsay Hunt Sendromuna dikkat!
GİRİŞ 09.12.2023 15:01 GÜNCELLEME 09.12.2023 16:40

Varicella-Zoster virüsünün yıllar sonra aktifleşmesiyle ortaya çıkan bu sendromun belirtileri, tedavisi ve iyileşme süreçleri halen incelenmektedir. Peki, nadir rastlanan bu Ramsay Hunt Sendromu neden olur, tedavisi nedir ve tamamen iyileşir mi? Gelin Ramsay Hunt Sendromuna ilişkin tüm merak ettiklerinizi cevaplandıralım!

Karton bardaktaki görünmeyen tehlike: Çay ve kahvenizi karton bardakta içmeyin!Karton bardaktaki görünmeyen tehlike: Çay ve kahvenizi karton bardakta içmeyin!

RAMSAY HUNT SENDROMU NEDİR?

Ramsay Hunt sendromu, suçiçeği ve zona hastalığına neden olan Varicella-Zoster virüsünün kulak çevresinde, yüzde veya ağızda döküntüye ve yüz felcine sebep olan nadir bir hastalıktır. Adını Nöroloji uzmanı James Ramsay Hunt'tan alan bu sendrom, virüsün yıllar sonra aktifleşmesi sonucu ortaya çıkar.

Geçmeyen burun tıkanıklığı neden olur? Hasta değilim ama burnum tıkalı çözümü ne?Geçmeyen burun tıkanıklığı neden olur? Hasta değilim ama burnum tıkalı çözümü ne?

RAMSAY HUNT SENDROMU NEDEN OLUR?

Varisella Zoster virüsünün tekrarlayan aktivasyonu sonucu meydana gelen Ramsay Hunt Sendromu, önceden suçiçeği geçirmiş bireylerde bağışıklık sisteminin uykuda olan virüsü tekrar etkin hale getirmesiyle oluşur. Bu durum, virüsün yüz sinirlerini etkileyerek zona hastalığını tetikler.

Eris virüsü nedir, öldürür mü? Covid-19’un yeni varyantı: Türkiye'de eris virüsü görüldü mü?Eris virüsü nedir, öldürür mü? Covid-19’un yeni varyantı: Türkiye'de eris virüsü görüldü mü?

RAMSAY HUNT SENDROMU BELİRTİLERİ

Ramsay Hunt Sendromu, kulağın üzerinde, içinde ve çevresinde ağrılı kırmızı döküntülerin yanı sıra, etkilenen kulakla aynı tarafta görülen yüz felci ile kendini gösterir. Ayrıca, deride ağrılı veziküller, ağızda yumuşak damak erozyonları, tat alma bozukluğu, şiddetli yüz ağrısı, ateş, işitme kaybı, vertigo gibi çeşitli semptomlar da görülebilir.

RAMSEY HUNT SENDROMU TEDAVİSİ

Ramsay Hunt Sendromu tedavisinde antiviral ajanlar ve kortikosteroidler önemli rol oynar. Ayrıca, B vitamini kompleksleri, analjezikler, narkotikler, trisiklik antidepresanlar, karbamazepin ve kapsaisin gibi preparatlar da ağrı yönetiminde kullanılabilir. Antiviral ilaçlar enfeksiyonu tedavi ederken, kortikosteroidler sinir iltihabını azaltır. Ağrı kesiciler ise hastanın ağrıyı daha rahat yönetmesine yardımcı olur.

RAMSEY HUNT SENDROMU GEÇİCİ Mİ, İYİLEŞİR Mİ?

Ramsay Hunt sendromunda yüz siniri fonksiyonları tam kayıp olan hastaların sadece %10'unda tam iyileşme görülürken, kısmi kayıplarda bu oran yaklaşık olarak %66'dır. Erken dönemde başlanan tedavi, iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyebilir.

Ramsay Hunt Sendromu, hem fiziksel hem de psikolojik sıkıntılara neden olabilen bir hastalıktır. Bu nedenle, belirtiler görüldüğünde hemen bir sağlık profesyoneliyle iletişime geçmek ve uygun tedaviye başlamak önemlidir.

KAYNAK: HABER7
Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Alper Gezeravcı'nın uzayda gerçekleştirdiği mikroalg deneyinde ilk sonuç
Yayıncı kuruluşta son noktayı koydular! Dev derbide 8 tartışmalı pozisyon