Sabahları aç karına çörek otu yemenin faydaları nelerdir? Kur'an'da çörek otu faydaları

Bin bir türlü hastalıkla olan savaşı başarılı sonuç veren ve dünyanın her yerinde bilim adamlarının ilgisini çeken çörek otunun faydaları nelerdir, gece yatmadan önce çörek otu yağı içip sabah aç karnına çörek otu yersek neler olur? İşte, çörek otu yağının faydaları!

Sabahları aç karına çörek otu yemenin faydaları nelerdir? Kur'an'da çörek otu faydaları
Sabahları aç karına çörek otu yemenin faydaları nelerdir? Kur'an'da çörek otu faydaları
GİRİŞ 01.06.2024 15:28 GÜNCELLEME 01.06.2024 15:28
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Çörek otu mucizesine ilişkin pek çok alanda araştırma yapılmış ve şifalı olduğu bir yığın hastalık bulunmuştur. Eski zamanlardan beri kullanılan tıbbi ve aromatik bitkilerden olan çörek otu hem kendisi hem de tohumlarından elde edilen çörek otu yağı ile karşımıza çıkıyor.

Çörek otu yağının kullanım alanları sağlıkla sınırlı kalmıyor kozmetikte de tercih ediliyor. Her gün bir çay kaşığı çörek otu tüketirsek ne olur? İşte, çörek otu ve çörek otu yağının faydaları! Kur'an'da çörek otunun faydaları!

Karnıyarık otu kabızlık için nasıl kullanılır? Karnıyarık otu tohumu (Psyllium) faydaları!Karnıyarık otu kabızlık için nasıl kullanılır? Karnıyarık otu tohumu (Psyllium) faydaları!

ÇÖREK OTU FAYDALARI!

Türkiye’de oldukça geniş bir alanda yetişme imkanı bulan çörek otu, siyah kimyon olarak da anılmaktadır. Kimyonla hiçbir ilgisi bulunmamasının yanı sıra dünyada da Nigella Sativa adıyla bilinmektedir. Çörek otu faydaları nelerdir?

Anemi göz ardı ediliyor! Kronik anemi nedir, öldürür mü?Anemi göz ardı ediliyor! Kronik anemi nedir, öldürür mü?

Çörek otu, içerdiği zengin fitokimyasallar, antiinflamatuar ve antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, kalsiyum, çinko ve demir gibi önemli bileşenler içererek diyabet, kalp hastalığı ve obezite gibi sağlık sorunlarına karşı koruyucu etkiler gösterir. İşte çörek otunun sağladığı bazı faydalar:

Kaynatılmış iğde suyunun faydaları nelerdir? Kuru iğde kabuğunun faydaları…Kaynatılmış iğde suyunun faydaları nelerdir? Kuru iğde kabuğunun faydaları…

 • Kolesterolü düşürücü etkisi vardır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Alerjik reaksiyonlara, özellikle saman nezlesi gibi, antihistamin etkisiyle olumlu yanıt verebilir.

 • Astım ve bronşit semptomlarını azaltabilir.

 • Adet döngüsünü düzenler ve sancıları hafifletir.

 • Kanserle mücadelede etkili olabilir.

 • KOAH hastalarında akciğerleri iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 • Bakterilere karşı etkili olarak enfeksiyon riskini azaltabilir.

 • Sperm sayısını arttırıcı özelliklere sahip olabilir.

 • İltihaplı cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

 • Karaciğer hasarlarına karşı koruyucu etkiler gösterebilir.

 • Mide ülserini önleme konusunda olumlu etkileri vardır.

 • Eklem ağrılarını azaltmada etkili olabilir.

 • Diyet rutinleri ve beslenme programlarında kullanılabilir.

 • Küçük ölçekli araştırmalarda egzama, sedef ve akne gibi cilt hastalıklarını iyileştirmede olumlu etkiler göstermiştir.

Bu faydaların çörek otunun ana aktif bileşiği olan timokinondan kaynaklandığı bilinmektedir. Ancak, çörek otunun diğer potansiyel faydalarını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

KUR’AN-I KERİM’DE ÇÖREK OTU FAYDALARI

Peygamber Efendimiz, çörek otunun sağlık açısından önemine dair 14 asır önceki hadis-i şerifleriyle bu eşsiz bitkiyi öne çıkarmıştır. Bu değerli öğütler, günümüz bilimine de ışık tutarak çörek otunun şifalı özelliklerini vurgulamaktadır.

Hz. Muhammed (s.a.v), çörek otunu sadece tavsiye etmekle kalmamış, aynı zamanda kendi sağlığı için kullanmıştır. Ashab-ı Kiram'a yönelik pek çok vesileyle çörek otunu önermiş ve kullanımını teşvik etmiştir. Hz. Enes (r.a.)'in rivayetine göre, Peygamber Efendimiz hastalandığında bir avuç çörek otunu su ve bal ile karıştırıp içmiştir.

Ebû Hüreyre (r.a.) bir hadis-i şerif nakleder ki, Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ölüm hariç, hiçbir dert yoktur ki, çörek otunda ona karşı bir şifa olmasın.” (Buhari, Tıb 7/12 ve Müslim, Selâm 29, hadis no: 2215)

Peygamberimizin bu öğütleri, günümüzde bilimsel araştırmaların ışığında çörek otunun sağlık üzerindeki olumlu etkilerini doğrulamaktadır. O dönemde bilim imkanları sınırlı olsa da, bu öğütler insanlığa sağlıklı yaşam konusunda önemli bir rehberlik sunmuştur.

ÇÖREK OTU YAĞI FAYDALARI!

Çörek otu yağı, içeriğindeki antioksidan ve çeşitli vitaminlerle birlikte, timokinon bileşiği sayesinde bir dizi sağlık faydası sunar. İşte çörek otu yağının sağladığı bazı faydalar:

İltihap azaltma ve enfeksiyonla savaşma: Çörek otu yağı, timokinon etkisiyle vücuttaki iltihapları azaltabilir ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemi güçlendirme: Çörek otu yağı, timokinon içeriği sayesinde bağışıklık sistemini artırabilir.

Diyabet semptomlarını iyileştirme: Çörek otu yağı, kan şekerini düzenleme özellikleri ile diyabet semptomlarını hafifletebilir.

Sindirim sistemi koruma: Çörek otu yağı, sindirim sisteminin sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Kan şekeri seviyelerini kontrol etmeyi kolaylaştırma: Çörek otu yağı, kan şekerini kontrol etmede etkili olabilir.

Yara iyileşmesini destekleme: Çörek otu yağı, yara iyileşmesini destekleyebilir.

Kilo vermeyi kolaylaştırma: Çörek otu yağı, kilo verme sürecine yardımcı olabilir.

Astım ve alerji semptomlarını rahatlatma: Çörek otu yağı, astım ve alerji semptomlarını hafifletebilir.

Kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürme: Çörek otu yağı, kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürebilir.

Eklem şişmesi ve sertliğini azaltma: Çörek otu yağı, eklem sağlığını iyileştirebilir.

Cilt hastalıklarını iyileştirme: Çörek otu yağı, sedef hastalığı, sivilce ve döküntüler gibi cilt hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Cilt ve saç sağlığına katkı sağlama: Çörek otu yağı, cilt ve saç sağlığını destekleyebilir.

Çörek otu yağının bu faydaları, içerdiği timokinon ve diğer besleyici bileşenlerden kaynaklanmaktadır.

HER GÜN BİR ÇAY KAŞIĞI ÇÖREK OTU!

Sık kullanım formu yağ ve tohum halinde olan çörek otu, poğaça, börek gibi hamur işlerinin yanı sıra çorba, salata ve mezelere lezzet vermesi için de tercih edilmektedir. Günlük tüketimi 1 çay kaşığı şeklinde önerilen çörek otunun yağının ise 1 tatlı kaşığı olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

SABAHLARI AÇ KARNINA ÇÖREK OTU YEMENİN FAYDALARI

Obezite tedavisinde de yararlanılan çörek otu, sabahları aç karnına tüketildiğinde iştah problemlerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Çörek otunun kan şekeri düzenleyici etkisi sayesinde tatlı krizleri, gece acıkmaları gibi şikayetlerin de önüne geçilmektedir.

GECE YATMADAN ÖNCE ÇÖREK OTU YAĞI İÇMEK

 Karaciğer üzerindeki koruyucu etkisi ve kolesterolü dengelemesi sayesinde çörek otu yağı, metabolizmanın daha sağlıklı ve hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 13
 • Muhsin 2 ay önce Şikayet Et
  ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA SONSUZA KADAR HAMD OLSUN VE ŞÜKÜRLER OLSUN... RABBİMİZ BİZİ YARATMIŞ YAŞATMIŞ YÖNETMİŞ RIZKIMIZI VERMİŞ. DOĞRU YOLU GÖSTEREN KURANI KERİMİ PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA S.A.V EFENDİMİZ ARACILIĞIYLA GÖNDERMİŞ.. BİZLERE SADECE İMAN EDİP TEVBE EDİP TESLİM OLUP KURANI KERİME GÖRE YAŞAMAK KALIYOR.... SONUNDA DA CENNET MÜKAFATI OLUYOR. HAYDİ TEVBEYE .acil
  Cevapla
 • Muhsin 3 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM HAMD ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA MASSUSTUR. ALLAH RAHMANDIR. RAHİMDİR. DİN GÜNÜNÜN SAHİBİDİR. ALLAHIM ANCAK SANA KULLUK EDER VE YALNIZ SENDEN MEDET UMARIZ. ALLAHIM BİZLERE KENDİ DOĞRU YOLUNU GÖSTER. KENDİLERİNE LUTUF ve İKRAMDA BULUNDUKLARININ YOLUNU GÖSTER... ŞAŞIRMIŞLARIN ve SAPITMIŞLARIN YOLUNU DEĞİL. AMİN.
  Cevapla
 • Bülent duman 3 ay önce Şikayet Et
  Maşallah diyelim
  Cevapla
 • Garip kil 4 ay önce Şikayet Et
  kardeşimiz çörek otunun faydasını yazmış, Hadislerle güzel bir şekilde anlatmış teşekkür ederiz. Allah c.c razı olsun.
  Cevapla
 • Adem 4 ay önce Şikayet Et
  Özürlülükte sınır tanimadiginiz her halinizden belli oluyor Kur'an 1500 yıldır var ???? Çörek otu 12000 yıldır var
  Cevapla
 • Dost 3 ay önce Şikayet Et
  Sen nerden biliyorsun cörekotunun 1200 yildir var oldugunu kanitla yine biri bilgiye dayali olmayan bir paylasim olmasin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Avrupa Şampiyonası tarihine geçen gol
100 ülke katıldı! Zirve ilk günden kilitlendi: Hepimiz farkındayız...