Hurma çekirdeği faydaları nelerdir, yutulur mu? Hurma çekirdeği kahvesi!

İftar sofralarının vazgeçilmez lezzeti hurmanın sadece meyvesi değil çekirdeği de sağlık açısından oldukça değerli ve tam bir şifa deposu. Özellikle hurmanın çekirdeği toz haline getirilerek tüketilmesiyle elde edilen şifa dolu içecekler, birçok kişinin sağlık sorunlarına çare niteliğinde.

Hurma çekirdeği faydaları nelerdir, yutulur mu? Hurma çekirdeği kahvesi!
Hurma çekirdeği faydaları nelerdir, yutulur mu? Hurma çekirdeği kahvesi!
GİRİŞ 21.03.2024 14:37 GÜNCELLEME 21.03.2024 14:39
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Hurma çekirdeğinin, özellikle böbrek ve karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar, hurma çekirdeğinin toksinlerin atılmasına yardımcı olduğunu ve böbrek taşı oluşumunu engellediğini gösteriyor.

Haberimizi okuduktan sonra özellikle Ramazan Ayında tüketilen hurma çekirdeklerini bir daha atmayacaksınız. İşte, hurma çekirdeklerinin faydaları nelerdir ve hurma çekirdekleri yutulur mu sorularının yanıtları!

Kuru reyhan hangi yemeklerde kullanılır? Kuru, mor reyhan faydaları nelerdir?Kuru reyhan hangi yemeklerde kullanılır? Kuru, mor reyhan faydaları nelerdir?

Ceviz suyu nasıl yapılır, ne işe yarar? Kolesterol için ceviz suyu kaç gün içilmeli, tarifi nedir?Ceviz suyu nasıl yapılır, ne işe yarar? Kolesterol için ceviz suyu kaç gün içilmeli, tarifi nedir?

HURMA ÇEKİRDEKLERİNİN FAYDALARI

Hurma çekirdeğinin sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır:

Bağırsak Sağlığına Faydalıdır: Hurma çekirdeği, bağırsakları düzenler ve sindirimi destekleyerek karın şişliğini azaltır.

Zihni Açar ve Enerji Verir: İçeriğindeki besin değerleri zihinsel performansı artırırken, vücuda enerji sağlayarak yorgunluğun azalmasına yardımcı olur.

Böbrek ve Safra Taşlarına İyi Gelir: Çekirdekler, kaynatılarak suyla birlikte içildiğinde böbrek ve safra taşları olan kişilere fayda sağlayabilir.

Kemik Erimesini Yavaşlatır: Özellikle kadınlarda kemik erimesini yavaşlatıcı etkisiyle bilinir, kemik sağlığını korumaya yardımcı olur.

İftardan sonra mutlaka tüketin! Mide ve bağırsaklara iyi gelen çaylar!İftardan sonra mutlaka tüketin! Mide ve bağırsaklara iyi gelen çaylar!

HURMA ÇEKİRDEĞİ KAHVESİ NASIL YAPILIR?

Hurma çekirdeklerinden kahve yapmak oldukça kolaydır ve sağlık dolu bir içecek elde etmenizi sağlar:

 • Hurma çekirdeklerini yıkayıp temizleyin ve kurulayın.

 • Kurutulmuş çekirdekleri yağlı kağıt serili bir tepsiye yayın ve fırına verin.

 • Fırından çıkan çekirdekleri makinede ya da rondoda çekerek un haline getirin.

 • Elde ettiğiniz hurma çekirdeği tozunu normal kahve yapar gibi demleyin ve keyfini çıkarın.

HURMA ÇEKİRDEĞİ NASIL TÜKETİLİR?

Hurma çekirdeği tozu, birçok farklı şekilde kullanılabilir:

 • Kurabiye yapımında kullanılabilir.

 • Süt veya içeceklere karıştırılarak tüketilebilir.

 • Hurma çekirdeği tozu, sağlık dolu içeceklerden atıştırmalıklara kadar birçok farklı tarifte kullanılabilir ve besleyici özelliklerini sunar.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
 • Polat 2 ay önce Şikayet Et
  Lailaheillallah
  Cevapla
 • Alim 2 ay önce Şikayet Et
  Unutmayalım imtihan dünyası, ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIM herkesi imtihan ediyor. İmanlı, salih, iyi insanlar kurtulacak.. Kötü insanlar helak olacak...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Gaspçılarla çatışmaya giren emekli polisin vurulma anı kamerada
Putin'den üstü kapalı nükleer tehdit