Yüzüstü yatmak kalbe zararlı mı? En zararlı ve en sağlıklı uyku pozisyonu nedir?

Yatma pozisyonunuzun sağlık üzerinde oluşturabileceği tehlikelere karşı uzmanlardan önemli uyarılar geldi. Yatış şeklinizin birçok hastalığa zemin hazırlayabileceğini biliyor muydunuz? Yüzüstü yatmak kalbe zararlı mı? Doğru yatış pozisyonu nedir?

Yüzüstü yatmak kalbe zararlı mı? En zararlı ve en sağlıklı uyku pozisyonu nedir?
Yüzüstü yatmak kalbe zararlı mı? En zararlı ve en sağlıklı uyku pozisyonu nedir?
GİRİŞ 27.05.2024 10:56 GÜNCELLEME 27.05.2024 10:56
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Yapılan araştırmaların yüzüstü yatmanın omurga sağlığını olumsuz etkilediği ortaya kondu. Bu pozisyonda uyumak boyun, sırt ve bel etrafındaki bağların ve kasların gerilmesine, ayrıca omurgadan sinirlere gereksiz baskı oluşturarak fıtığın oluşmasına yol açıyor. Peki, en doğru yatış pozisyonu nedir?

Ceviz suyu nasıl yapılır, ne işe yarar? Kolesterol için ceviz suyu kaç gün içilmeli, tarifi nedir?Ceviz suyu nasıl yapılır, ne işe yarar? Kolesterol için ceviz suyu kaç gün içilmeli, tarifi nedir?

Mor soğan kaynatıp içmenin faydaları: Mor soğanın geçirdiği hastalıklar!Mor soğan kaynatıp içmenin faydaları: Mor soğanın geçirdiği hastalıklar!

YAN YATIŞA ÖNCELİK VERİLMELİ!

Uyku pozisyonunun kişiye ve potansiyel hastalıklara göre belirlenmesi gerekiyor. Araştırmalara göre omurga sağlığı için en uygun pozisyonu yan yatış. Sol taraf üzerinde yan yatmak, kalbin kan dolaşımı için en elverişli pozisyon. Ayrıca, bel omurlarına binen yükü azalttığı için omurganın sağlığı için de yan yatış pozisyonu tercih edilmeli.

Taze ebegümeci nasıl tüketilir, çayı nasıl yapılır? Ebegümeci çayı faydaları nelerdir?Taze ebegümeci nasıl tüketilir, çayı nasıl yapılır? Ebegümeci çayı faydaları nelerdir?

Uyurken baş ucuna limon kesip koymanın faydaları: Başucuna limon koymanın mucizesi!Uyurken baş ucuna limon kesip koymanın faydaları: Başucuna limon koymanın mucizesi!

YÜZÜSTÜ YATMAKTAN KAÇININ!

Yüzüstü yatmanın önemli rahatsızlıklara yol açabileceğini ortaya koyan araştırmalarda özellikle boyun fıtığı, bel kireçlenmesi gibi durumları olan kişilerin bu pozisyondan kaçınması gerekiyor. Ayrıca, uyku apnesi veya horlama gibi şikayetleri olan obez hastaların sırtüstü yatmanın solunum problemlerini artırabiliyor.

DOĞRU YATAK DA ÖNEMLİ!

Doğru yatak seçimi, uykunun kalite ve konforunu etkilediği bilinenler arasında. Çok sert veya çok yumuşak yataklardan kaçınılması gerek. Omurganın düzgün desteklenmesi için orta sertlikte yataklar, kişinin doğru uyku pozisyonu için en ideali.

Ancak, uyku sırasında ağrı ve rahatsızlık hisseden kişiler mutlaka bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon hekimine başvurması gerekiyor.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • fatih 2 ay önce Şikayet Et
  sol tarafa yatmak midesinde reflü olanlar için. kalp için sağ taraf. haber yanlış
  Cevapla
 • Tepki 2 ay önce Şikayet Et
  Sol yan değil,sağ yan..!?
  Cevapla
 • Tuzla 2 ay önce Şikayet Et
  Sag tarafa yatmak sunnettir Ve kac yuzyil sonra kalbe en az baski yapilan pozisyon oldugu akademik calismalarla teyit edilmistir
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti'de 3 ayaklı yeni iletişim modeli
Dünya Arda Güler'i konuşuyor!