Limon çekirdeği nasıl tüketilir, faydaları nelerdir? Limon çekirdeği ne faydası var?

Günlük hayatta ve mutfaklarda kullanım yelpazesi oldukça geniş olan limonun kendisi gibi çekirdeklerinin de oldukça faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Peki, limon çekirdeği nasıl tüketilir?

Limon çekirdeği nasıl tüketilir, faydaları nelerdir? Limon çekirdeği ne faydası var?
Limon çekirdeği nasıl tüketilir, faydaları nelerdir? Limon çekirdeği ne faydası var?
GİRİŞ 13.05.2024 23:19 GÜNCELLEME 13.05.2024 23:19

Tam bir C vitamin deposu olan limonun suyu ve kabukları sıkça tercih ediliyor. Fakat limon çekirdekleri ardındaki gerçek göz ardı ediliyor. Limon çekirdeğinin insan sağlığına bilinmeyen bir yığın faydası bulunuyor. İşte, limon çekirdeği faydaları ve nasıl tüketileceği!

Ceviz suyu nasıl yapılır, ne işe yarar? Kolesterol için ceviz suyu faydaları nelerdir?Ceviz suyu nasıl yapılır, ne işe yarar? Kolesterol için ceviz suyu faydaları nelerdir?

LİMON ÇEKİRDEĞİ FAYDALARI!

BAĞIŞIKLIK DESTEKLER

Genellikle çöpe yollanan limon çekirdeklerinin pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığını biliyor muydunuz? Güçlü antioksidanlar barındıran bu mucizevi çekirdekler bağışıklığı desteklerken aynı zaman yaşlanma karşıtı bir görev görüyor. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde bünyeyi potansiyel enfeksiyonlara karşı koruyor.

Hurma çekirdeği faydaları nelerdir, yutulur mu? Hurma çekirdeği kahvesi!Hurma çekirdeği faydaları nelerdir, yutulur mu? Hurma çekirdeği kahvesi!

CİLDİ YATIŞTIRIYOR

Cilt için harika çözümler sunan limon çekirdekleri, düzenli kullanıldıkları takdirde cilde ışıltı ve genç bir görünüm kazandırıyor. Ek olarak akne ve sivilce gibi cilt problemlerini de çözüyor.

Asıl vitamini kabuğunda: Mandalinaların kabukları yenir mi, mandalina kabuğu çayı faydaları neler?Asıl vitamini kabuğunda: Mandalinaların kabukları yenir mi, mandalina kabuğu çayı faydaları neler?

AĞRIYI DİNDİRİYOR

Kronik ve şiddetli baş ağrısı problemi yaşayanların tercih edeceği doğal bir tedavi yöntemi olan limon çekirdekleri çoğu ağrı kesiciden daha tesirli. Limonun çekirdekleri çiğnendiğinde veya dövülüp kaynatılarak tüketildiğinde ağrıları dindiriyor.

Karaciğeri en hızlı temizleyen 6 altın öneri! Beslenme ve Diyet Uzmanı açıkladı…Karaciğeri en hızlı temizleyen 6 altın öneri! Beslenme ve Diyet Uzmanı açıkladı…

İDRARA YOLU ENFEKSİYONU

İdrar yolu enfeksiyonu için doğal bir tedavi sunan limon çekirdekleri özellikle bakteriler üzerinde oldukça etkili. Anti-bakteriyel içeriğe sahip olan limon, insan vücudundaki bakterileri temizlemede yardımcı.

ŞİŞKİNLİĞİ AZALTIYOR

Limon çekirdeklerinin maden suyundan çok daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? Şişkinlik ve hazımsızlık problemleriyle başa çıkan limon çekirdekleri aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki yağların yakımını hızlandırıyor.

LİMON ÇEKİRDEKLERİ NASIL TÜKETİLİR?

Kullandığınız limonlardan biriktirdiğiniz bir avuç kadar limon çekirdeğini su ile demleyip çay formunda tüketebilirsiniz. Limon çekirdeği çayı, içerdiği salisilik asit sayesinde doğal ağrı kesici görevi görüyor. İçerisindeki salisilik asit sebebiyle limon çekirdeklerinin tatları oldukça mayhoştur. Mayhoş tatlardan hoşlanmayanlar limon çekirdekleriyle hazırlanan çaya bal ilave edebilirler.

Limon çekirdeklerinin direkt olarak yutulması mideye zarar verebilir dikkatli olunmalıdır. Midede öğütülmesi zor olan bu çekirdekler dışarıya atılmada zorlanır ve apandiste sebep olabilir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kylian Mbappe'nin seçim çağrısı gündem oldu! Onlara asla oy vermeyin
Bodrum'a 1 milyon kişi akın etti ama alarm veriyor!