5 binde 1 görülüyor! Doğuştan konjenital diyafragma hernisi hastası!

5 binde bir görülen doğuştan Diyafragma Hernisi hastalığı ile dünyaya gelen bebek, başarılı gerçekleştirilen operasyon sayesinde sağlığına kavuştu. Solunum sıkıntısı ve akciğerlerinde çekilmeler yaşayan bebeğe acil müdahale yapıldı.

5 binde 1 görülüyor! Doğuştan konjenital diyafragma hernisi hastası!
5 binde 1 görülüyor! Doğuştan konjenital diyafragma hernisi hastası!
GİRİŞ 17.05.2024 19:44 GÜNCELLEME 17.05.2024 19:44

Solunum sıkıntısı ve akciğerinde çekilme problemi ile Erzincan’da dünyaya gelen bebeğe, yapılan tetkikler sonucunda Konjenital Diyafragma Hernisi tanısı kondu. Karın boşluğunda olması gereken organları göğüs boşluğunda olduğu tespit edilen bebek, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Oldukça nadir görülen bu vaka, acil ameliyata alınıp sağlığına kavuşturuldu.

Kulak kristalleri oynaması belirtileri nelerdir? Kulak kristallerinin oynaması neden olur, tedavisi nedir?Kulak kristalleri oynaması belirtileri nelerdir? Kulak kristallerinin oynaması neden olur, tedavisi nedir?

Besinlerin küflü kısmını keserek yemek zararsız mı? Küflü bir şey yedikten sonra ne yapılmalı?Besinlerin küflü kısmını keserek yemek zararsız mı? Küflü bir şey yedikten sonra ne yapılmalı?

BEBEĞİN SOLUNUM SIKINTISI VARDI!

Burada Op. Dr. Fikret Ersöz ve Dr. İbrahim Akdeniz tarafından ameliyata alınan bebek, sağlığına kavuştu.

Başırılı geçen operasyon hakkında bilgi veren Op. Dr. Fikret Ersöz, “Yaklaşık 5 gün önce hastanemize Erzincan'dan bir telefon geldi. Bir bebek doğduğunu, bebeğin solunum sıkıntısı olduğunu, akciğerlerinde çekilmeler olduğu söylendi. Çektikleri filmlerden ve yaptıkları tetkiklerde doğuştan Konjenital Diyafragma Hernisi tanımlandığı bize bildirildi. Tabii biz hastayı kabul ettik. Hasta bize geldikten sonra 2 gün boyunca hastanede uyuttuk. Çünkü böyle hastalarda hastaların bir 48 saat uyutmak gerekiyor. Daha sonra Dr. İbrahim Akdeniz ile birlikte hastamızı iki gün önce ameliyat ettik" ifadelerine yer verdi.

Karton bardaktaki görünmeyen tehlike: Karton bardakların zararları...Karton bardaktaki görünmeyen tehlike: Karton bardakların zararları...

DİYAFRAGMA HERNİSİ NEDİR?

Diyafragma Hernisi'nin yaklaşık 2 ile 5 bin doğumda bir görüldüğünü ve nadir olduğunu aktaran Dr. Ersöz, "Diyafragma zarı dediğimiz karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran bir zar var. Bu durumlarda özellikle sol tarafta zarın bir kısmı ya da komple olmuyor. Ya da orada bir delik oluyor. Dolayısıyla karın boşluğunda olması gereken organlar; bağırsaklar, dalak, mide, karaciğer, kalın bağırsaklar, göğüs boşluğunda oluşabiliyor. Bizim hastamızda bağırsakların hemen hemen yüzde 90'ı göğüs boşluğundaydı. Bu durum akciğerin gelişmesine engel oluyor. Tabii göğüs boşluğunu, karın içinde bulunması gereken organlar doldurduğu için akciğerimiz normalden çok küçük olarak gelişiyor. Bu da ileride hastanın yaşamını tehdit ediyor. Tabii bizim hastamızda akciğer hemen hemen yarısı kadar gelişmişti. Şu anda hastamız yoğun bakımda takip ediliyor. Genel durumu iyi, gayet iyi bakılıyor. Konjenital diyafragma hernisi cerrahisi gerçekten bir ekip işi. Hastanemizde yenidoğan yoğun bakım, anestezi ve ameliyat ekibimiz gerçekten bu konuda deneyimli kişiler. Bu ameliyatı İbrahim Bey ile birlikte yaptık. Hastamızın şu an genel durumu iyi. İnşallah 4-5 gün sonra besleyeceğiz. Besledikten sonra taburculuğunu düşüneceğiz" dedi.

KAYNAK: İHA
Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'de felaket! OHAL ilan edildi
Türk Lirası’na geçiş hızlandı! Mevduat artışı rekora koşuyor...