Güneş gözlüklerine dikkat! En iyi güneş gözlüğü nasıl olmalı?

Yaz aylarının gelmesiyle kullanımı artan güneş gözlükleri ile ilgili uzmanlar uyarıda bulundu. UV ışınlarını engelleyen doğru güneş gözlüğü kullanımına öncelik verilmesini belirten uzmanlar, en iyi güneş gözlüğü nasıl olmalıdır sorusunu cevapladı!

Güneş gözlüklerine dikkat! En iyi güneş gözlüğü nasıl olmalı?
Güneş gözlüklerine dikkat! En iyi güneş gözlüğü nasıl olmalı?
GİRİŞ 16.04.2024 14:46 GÜNCELLEME 16.04.2024 14:46

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sibel Malazgirt, güneş gözlüğü seçiminin önemine dikkat çekiyor. Gözlüklerin UV-A ve UV-B ışınlarını yüzde 100 bloke etmesi gerektiğini belirten Dr. Malazgirt, UV korumasız güneş gözlüklerinin kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Malazgirt, güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklıyor.

Sabah uyanınca sirkeli su içenler aman dikkat! Aç karnına sirkeli su içmenin faydaları...Sabah uyanınca sirkeli su içenler aman dikkat! Aç karnına sirkeli su içmenin faydaları...

Güneş Gözlüğü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

UV ışınları, gözler için ciddi sağlık riskleri oluşturabilir. Dr. Malazgirt, güneş gözlüğü seçerken UV-A ve UV-B ışınlarını tamamen bloke eden camların kullanılmasının önemini vurguluyor. Kaliteli güneş gözlüklerinin güvenilir bir sertifika ve etiketle sunulması gerektiğini belirtiyor.

UV 400nm veya yüzde 100 UV ibareli gözlüklerin tercih edilmesinin önemine dikkat çeken Dr. Malazgirt, bu özellik olmadığında renk, filtre ya da diğer materyallerin bir önemi kalmadığını belirtiyor.

Çabuk yorulma ve halsizlik varsa dikkat! Kardiyoloji Uzmanından uyarı geldi!Çabuk yorulma ve halsizlik varsa dikkat! Kardiyoloji Uzmanından uyarı geldi!

UV Işınlarının Göz Sağlığına Zararları

UV ışınları, gözde konjonktivit, gözde et yürümesi, katarakt, retina ve sarı nokta hastalıklarına neden olabilir. Materyal olarak organik camın UV’yi 355 nm’ye kadar, polikarbonat camın ise 380nm’ye kadar engelleyebildiğini belirtiyor. Güneş gözlüğü camının ışık emilim oranı şehirde yüzde 40-50, dağlık bölgelerde yüzde 50-70, deniz kenarında ve karda yüzde 80-85 düzeyinde olmalıdır.

Dipçik gibi yapan o ikili; İbn-i Sina’dan en güçlü şifalı bitkisel tarifler!Dipçik gibi yapan o ikili; İbn-i Sina’dan en güçlü şifalı bitkisel tarifler!

Gözlük Camının Rengi ve Diğer Özellikleri

Güneş gözlüğü camının rengi de kullanım alanına göre seçilmelidir. Siyah, koyu gri ve kahverengi camlar yoğun güneş altında kullanıma uygundur. Yeşil camlar gözleri rahatlatırken, nesnelerin renklerini hafifçe farklı algılayabilirsiniz. Sarı ve açık kahverengi camlar orta-düşük ışık koşullarında kullanılabilir.

Polarize Güneş Gözlüğünün Avantajları

Polarize camlı güneş gözlükleri, yansımalardan kaynaklanan ışığı azaltarak denizcilerin ve sürücülerin işlerini kolaylaştırır. Balıkçılar için de polarize camlı gözlükler su içini daha net görmelerine olanak sağlar. Polarize gözlüklerin de UV koruma ve CE belgelerine sahip olması önemlidir.

Verem aşısı (BCG) en geç ne zaman yapılır? Verem aşısı kaç yıl korur?Verem aşısı (BCG) en geç ne zaman yapılır? Verem aşısı kaç yıl korur?

Gözlük Camının Kalitesi

Gözlük camının kalitesi, kullanıcılar tarafından da kontrol edilebilir. Gözlüğü yüzünüzden uzak tutarak karo zemin gibi desenli bir yüzeye bakın ve gözlüğü hareket ettirin. Eğer desenler dalgalanıyorsa, cam kalitesi düşük olabilir. Gözlük çerçevesinin yüzünüze uygun olması ve ışığın girişini engellemesi önemlidir. Kaliteli bir güneş gözlüğü, göz sağlığınızı korumak için temel gerekliliktir

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
MSB açıkladı: İran, Türkiye'den talep etti! Akıncı İHA görevlendirildi
İsrail'e bir günde dört koldan darbe: Keskin nişancı, roket, pusu, füze salvoları