Beyni öldüren vitamin eksikliği! Ölümcül hastalık riskini %25 artırıyor!

Yapılan araştırmalara göre bazı vitamin ve minerallerin vücudumuzdaki önemi hayati boyutta. Düzenli olarak vücuda alınmayan bu vitaminler belli başlı hastalıkların habercisi olabiliyor. İşte, beyni yavaş yavaş öldüren o vitaminin eksikliği!

Beyni öldüren vitamin eksikliği! Ölümcül hastalık riskini %25 artırıyor!
Beyni öldüren vitamin eksikliği! Ölümcül hastalık riskini %25 artırıyor!
GİRİŞ 22.04.2024 19:09 GÜNCELLEME 22.04.2024 21:12
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

D vitamini eksikliğinin, demans riskinde belirgin bir artışa neden olduğunu gösteren son araştırmalar, sağlık uzmanlarını endişelendiriyor. The American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan bir çalışma, 14 yıl boyunca yapılan takiplerde, D vitamini eksikliği ile demans arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koydu.

Özellikle Alzheimer ve damar hastalıklarına bağlı demans vakalarında, D vitamini eksikliğinin rolü oldukça belirgin. Nöroloji uzmanları, bu bulgular ışığında erken yaşlardan itibaren D vitamini takviyesinin önemini vurguluyorlar.

Alerjiyi tetikleyen yiyecekler: Alerjisi olanlar ne yemeli?Alerjiyi tetikleyen yiyecekler: Alerjisi olanlar ne yemeli?

D VİTAMİN VE DEMANS

Araştırma, D vitamini eksikliği olan bireylerde demans riskinde %19-25 oranında artış olduğunu ortaya koydu. Özellikle 14 yıl boyunca yapılan izlemde, bu ilişki net bir şekilde görüldü. Demansın farklı türlerine bağlı olarak Alzheimer ve damar hastalıklarına dayalı demans vakalarında D vitamini eksikliğinin belirleyici olduğu gözlendi. Bu bulgular, D vitamini takviyesinin önemini vurgulayarak, demansa karşı koruyucu önlemlerin alınmasının gerekliliğini ortaya koyuyor.

Biberiye suyu faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Biberiye suyu saç için nasıl yapılır?Biberiye suyu faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Biberiye suyu saç için nasıl yapılır?

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

D vitamini eksikliği, genellikle yorgunluk, sürekli uyuma isteği, vücutta ağrılar ve dinlenememe gibi belirtilerle kendini gösterir. Özellikle unutkanlık gibi nörolojik belirtiler, gençlerde dahi D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Türkiye gibi güneşin bol olduğu ülkelerde bile, güneşten yeterince faydalanmamak ve güneş koruyucu ürünler kullanmak, D vitamini eksikliğine yol açabilir.

Duygusal açlık nedir, neden olur? Duygusal açlıkla nasıl başa çıkılır?Duygusal açlık nedir, neden olur? Duygusal açlıkla nasıl başa çıkılır?

DEMANSTAN KORUNMAK İÇİN

Nöroloji uzmanları, demanstan korunmak için çeşitli önerilerde bulunuyorlar. Bunlar arasında güneşe düzenli olarak maruz kalmak, özellikle güneşlenirken koruyucu kremler kullanmamak önemli bir adım. Ayrıca beslenmede D vitamini açısından zengin olan yağlı balıkların ve omega-3 takviyelerinin tüketilmesi, beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekiyor. Ancak D vitamini takviyesinin bilinçsizce yapılmasının tehlikeli olduğu da unutulmamalı. Uzman önerisi olmadan yapılan takviyelerin zararlı olabileceği vurgulanıyor.

D vitamini eksikliği ile demans arasındaki ilişki giderek daha net bir şekilde anlaşılıyor. Bu nedenle, bireylerin güneşten yeterince faydalanması ve beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmesi önem taşıyor. Demanstan korunmak için erken yaşlardan itibaren önlemler almak, nöroloji uzmanlarının da tavsiyeleri arasında yer alıyor

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • Kısmet Yayla 2 hafta önce Şikayet Et
  Güzel haber ilk yoruma şikayet yanlışlıkla oldu özürdilerim
  Cevapla
 • Rastgele 4 hafta önce Şikayet Et
  Tan yeri ağarırken dışarda bulunan biri olarak söylüyorum 3 ay deneyin ve sonrası farkı göreceksiniz.
  Cevapla
 • VatandaŞ 4 hafta önce Şikayet Et
  Bor mineralini öneriyorum, D vitamini emilimini sağlayıp, Alzheimer'a da engel oluyormuş, pekçok faydası varmış araştırın.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Aziz Yıldırım adaylıktan çekilme şartını açıkladı!
Fatih Portakal'dan AK Parti'nin sunduğu teklife tepki: Batı'nın da her şeyi alınmaz ki