“Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi” ameliyatı ile 2,5 cm'lik tümör çıkarıldı!

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi, Üroloji Anabilim Dalı (AD) hekimleri sayesinde, Kütahya’da bir ilk gerçekleşti. 2,5 cm'lik tümörü olan hasta, “Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi” ameliyatı ile kurtuldu.

“Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi” ameliyatı ile 2,5 cm'lik tümör çıkarıldı!
“Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi” ameliyatı ile 2,5 cm'lik tümör çıkarıldı!
GİRİŞ 11.06.2024 14:08 GÜNCELLEME 11.06.2024 14:11
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Böbreklerindeki tümörden şikayetçi olan hastaya Kütahya'da daha önce denenmemiş bir operasyon yapıldı. Başarılı cerrahi ekibin sayesinde tümörden kurtulan hasta, "Laparoskopik parsiyel nefrektomi" ameliyatı ile kesi almadan kapalı bir operasyon geçirdi.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi belirtileri nelerdir? Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nasıl bulaşılır?Kırım Kongo Kanamalı Ateşi belirtileri nelerdir? Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nasıl bulaşılır?

2,5 CM'LİK TÜMÖR!

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi, Üroloji Anabilim Dalı (AD) hekimleri tarafından Kütahya’da ilk kez "Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi" ameliyatı gerçekleştirildi. Doç. Dr. Mehmet Sevim ve Doç. Dr. Bekir Aras liderliğindeki cerrahi ekip, bu başarılı operasyonla böbreğinde 2.5 cm'lik tümör bulunan bir hastayı tedavi etti. Ameliyat, böbrek kanlanmasını kesmeden (non-iskemik) yapıldı.

Ağız ve diş sağlığı için yapılması gerekenler: Doğru diş fırçalama teknikleri!Ağız ve diş sağlığı için yapılması gerekenler: Doğru diş fırçalama teknikleri!

Doç. Dr. Mehmet Sevim, operasyonun başarılı geçtiğini ve hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, "Bu yöntem, böbrek tümörlerinin tedavisinde günümüzde tercih edilen bir tekniktir. Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi ile hastalarımızın tedavi süreci daha konforlu ve hızlı geçiyor. Bu tür ileri cerrahi teknikler, tedavi sürecini iyileştirirken sağlık risklerini de en aza indirir. Üroloji kliniğimiz, böbrek tümörleri gibi onkolojik hastalıkların tedavisinde etkili ve güvenilir sağlık hizmeti sunma misyonunu kararlılıkla sürdürmektedir," dedi.

Boyun fıtığı ağrısı nereye vurur? Boyun fıtığı nasıl geçer? İlerlemiş boyun fıtığı belirtileriBoyun fıtığı ağrısı nereye vurur? Boyun fıtığı nasıl geçer? İlerlemiş boyun fıtığı belirtileri

LAPAROSKOPİK PARSİYEL NEFREKTOMİ NEDİR?

Laparoskopik parsiyel nefrektomi ameliyatı”, kapalı yöntemle gerçekleştirilen bir cerrahi müdahaledir. Bu yöntemde, karında yarım santimlik küçük kesiler açılarak özel aletler (trokar) kullanılır ve ameliyat kamera aracılığıyla ekrana yansıtılan görüntü ile yapılır. Karın içine yerleştirilen trokarlardan biri aracılığıyla karın içine karbon dioksit gazı verilerek karın içi şişirilir ve geniş bir çalışma alanı oluşturulur. Bu şekilde, görüntü 10 kat büyütülerek elde edilir. Ardından, diğer bir trokardan kamera ile girilerek görüntü ekrana yansıtılır ve cerrahi işlem gerçekleştirilir.

Böbrekler, dakikada vücuttaki kanın dörtte birini alarak oldukça fazla kanlanmaya sahip olan organlardır. Ameliyatın kansız olabilmesi için böbreğin kanlanması geçici bir süreliğine durdurulur, bu süreye “iskemi zamanı” denir. İskemi zamanı olabildiğince kısa tutulmalıdır, aksi halde böbrek uzun süre kansız kalma durumunda zarar görebilir. Ortalama iskemi süresi 30 dakikayı aşmamalıdır. Bazı küçük tümörlerde, iskemi oluşturmadan (sıfır iskemi) ameliyat yapılabilir.

Böbrek tümörü tespit edilip çevresindeki yağ dokuları temizlenerek sınırları belirlendikten sonra, böbrek damarlarına özel klempler konarak kanlanma durdurulur ve tümör kesilerek çıkarılır. Tümör çıkarıldıktan sonra, ilgili kısım kapatılarak kanama kontrolü sağlanır. Son olarak, çıkarılan tümör özel bir torbaya konularak 3-4 cm'lik küçük bir kesiden vücut dışına alınır.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • demirag.m 1 hafta önce Şikayet Et
    Maşallahhhhhh...Rabbimm başarılarınızın daim eylesin.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tesla faciaya neden oluyordu! 'Gerekirse aracımı ortadan ikiye bölün!'
MYK toplanıyor! AK Parti'de yol haritası belirlenecek