Siyah kuru erik faydaları nelerdir? Diyette kuru erik ne kadar yenmeli?

Adeta bir K vitamin deposu olan kuru eriğin ara öğün olarak tercih edildiğinde bağışıklık güçlendirip sindirimi hızlandırdığını biliyor muydunuz? Tatlı isteğinizi bastırabilecek sağlıklı atıştırmalıklardan olan kuru eriği öğünlerinize eklemek için haklı sebeplerimiz var. Haberimizi okumaya devam edebilirsiniz!

Siyah kuru erik faydaları nelerdir? Diyette kuru erik ne kadar yenmeli?
Siyah kuru erik faydaları nelerdir? Diyette kuru erik ne kadar yenmeli?
GİRİŞ 13.06.2024 08:59 GÜNCELLEME 13.06.2024 11:17
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Sağlıklı beslenme, vücut ve zihin sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Faydalı gıdalar tüketildiğinde, genel sağlık durumu iyileştiği gibi vücudun enerji seviyesi de yükselir. İçerdiği kendi doğal şekeri sayesinde yapay tatlandırıcılara kıyasla hem kan şekerinizi dengeleyen hem de müthiş bir tada sahip olan kuru eriğin faydalarını daha yakından tanımak ister misiniz?

Siyah üzüm çekirdeği ve tozu faydaları: Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?Siyah üzüm çekirdeği ve tozu faydaları: Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

KURU ERİK NEDİR?

Erik, gül familyasına bağlı Prunus cinsindeki ağaçların meyvesidir. Ülkemizde yaygın olarak yeşil, sarı ve mor renkte erikler tüketilir. Yeşil erikler çeşitli gruplara ayrılırken, mor renkteki eriklere genellikle mürdüm eriği denir.

Kuru erik, erik meyvesinin nemi alınarak elde edilir. Evde yapılabilen bu kurutma işlemi zahmetlidir, bu yüzden çoğu kişi kuru eriği hazır olarak almayı tercih eder. Meyvelerin kurutulması için iki yöntem vardır: fırınlama ve güneşte kurutma.

ERİK NASIL KURUTULUR?

Fırınlama Yöntemi

Fırınlama yönteminde, meyveler çekirdeklerinden arındırılarak yüksek ısılı fırınlarda uzun süre bekletilir. Bu süreçte meyvenin içindeki nem buharlaşır ve meyve kurutulur.

Kaynatılmış iğde suyunun faydaları nelerdir? Kuru iğde nasıl yenir?Kaynatılmış iğde suyunun faydaları nelerdir? Kuru iğde nasıl yenir?

Haşlanmış kırmızı pancar suyunun faydaları: Kırmızı pancar cilde faydaları!Haşlanmış kırmızı pancar suyunun faydaları: Kırmızı pancar cilde faydaları!

Güneşte Kurutma Yöntemi

Güneşte kurutma yönteminde, meyveler çekirdeklerinden arındırılır ve hijyenik bir ortamda güneş ışığı altında yaklaşık bir hafta bekletilir. Güneş ışınlarının etkisiyle meyvenin içindeki nem buharlaşır ve kuru meyve elde edilir.

KURU ERİĞİN BESİN DEĞERLERİ

Meyvenin kurutulması, besin değerlerine zarar vermez. Doğal şeker içeren meyveler, yapay tatlandırıcılara kıyasla sağlığa daha az zarar verir ve kan şekerini dengeler. Bu nedenle kuru meyveler mükemmel atıştırmalıklar ve ara öğünlerdir. Özellikle K vitamin deposu olarak öne çıkan kuru eriğin bir porsiyonunda yaklaşık 52 (mcg) K vitamini bulunuyor.

  100 GR 1 ADET (ORTA)
Karbonhidrat (g) 56,47 5,65
Protein (g) 3,32 0.33
Yağ (g) 1.11 0.11
Lif (g) 9.41 0.94
Kolesterol (mg) 0.0 0.0
Sodyum (mg) 11 1.1
Potasyum (mg) 1218 121.8
Kalsiyum (mg) 78 7.8
Vitamin A (iu) 304 30.4
Vitamin C (mg) 22.15 2.21
Demir 2.44 0.24

 

Karayemiş (Taflan) yaprağının ve çekirdeği faydaları: Yabani karayemiş faydaları!Karayemiş (Taflan) yaprağının ve çekirdeği faydaları: Yabani karayemiş faydaları!

KURU ERİĞİN FAYDALARI

Kuru erik, sağlık açısından sayısız fayda sunar:

C Vitamini Kaynağı: Erik, doğal bir C vitamini deposudur ve kuru erik de aynı oranda vitamin içerir.

Bağışıklık Güçlendirici: Yüksek C vitamini ve antioksidan içeriği sayesinde bağışıklığı güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.

Kan Şekerini Düzenler: Düşük kalorili olması sayesinde kan şekerini düzenlerken aşırı kalori alımına neden olmaz.

Demir Emilimini Artırır: Antioksidan ve C vitamini içeriği, vücudun tüketilen besinlerden demir emilimini artırır.

Sindirim Sistemi Destekçisi: Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemine olumlu etkiler yapar ve kabızlık sorununu kontrol altına alır.

Kolesterol Düşürücü: Damarlarda kolesterol birikmesini engeller ve damar tıkanıklıklarını önlemeye yardımcı olur.

Tokluk Hissi Sağlar: Lifli yapısı sayesinde uzun süre tokluk hissi sağlar ve kan şekerini düzenler.

K Vitamini Kaynağı: K vitamini eksikliğine karşı bir kase kuru erik, günlük K vitamini ihtiyacını karşılar ve kemik erimesi riskini azaltır.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Osman 1 ay önce Şikayet Et
    Temmuz- Kasım arası semt pazarına her akşam uğrayıp, satılmamış ezik çıkma erikleri toplayıp balkonda (olmazsa fırında) çıkıyorsa çekirdeklerinden ayırarak (zor olursa bıçakla çizik atarak) kışa saklayabiliriz. Balkonda kuruturken sabah akşam eriği düzenli çevirmek gerekir. Şaka değil 10 bir maliyetle doğal bir şifa kaynağı olur. Allah'ın nimetleri her yerde saklı. Arayan bulur.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Azerin Bozkurt yaptı! Cumhurbaşkanı Erdoğan gururla alkışladı
Emekliye ek zamda son dakika gelişmesi!