Güneş çarpmasına dikkat! Uzmanlar sıcak havalar için uyarıda bulundu!

Sıcakların bastırmasıyla güneş çarpmaları ve zehirlenmeleri çoğaldı. Uzmanlar sıcak havaya karşı daha temkinli olmamız konusunda uyarıda bulundu. Derecelerde gösterilen sıcaklık nemle birlikte daha yüksek ve bunaltıcı boyutta hissediliyor. Peki, sıcak havalarda ne yapmalıyız?

Güneş çarpmasına dikkat! Uzmanlar sıcak havalar için uyarıda bulundu!
Güneş çarpmasına dikkat! Uzmanlar sıcak havalar için uyarıda bulundu!
GİRİŞ 12.06.2024 15:19 GÜNCELLEME 12.06.2024 16:07

Denizli il Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, 40 dereceyi aşan sıcak havaların sıcak çarpması ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtti. Dr. Öztürk, "Aşırı sıcaklara maruz kalma sonucu bedenin terleme mekanizmasının bozulması ve vücut ısısının düzenlenememesiyle ortaya çıkan duruma sıcak çarpması denir. Acil tedavi edilmezse, kalıcı hasarlara ya da ölüme neden olabilir. Böyle bir durumda vücut ısısı 10-15 dakika içinde 40-41°C'ye yükselebilir.

Sıcak çarpmasında; kişinin ateşi 39,4°C'nin üzerindedir, cilt kuru, kırmızı ve sıcak olur, terleme görülmez, bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleşmesi, görme bozuklukları ve koma gibi belirtiler ortaya çıkar. Güneş çarpması sonucu müdahale edilmez ve tedavi gecikirse ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

Sıcak havalarda soğuk duş almayın! Duşta sıcak-soğuk şoklama…Sıcak havalarda soğuk duş almayın! Duşta sıcak-soğuk şoklama…

İlk yardımda; kişi serin ve hava akımı olan bir yere taşınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, soğuk su veya soğutucularla (vantilatör, klima vb.) soğutulmaya çalışılmalıdır. Bilinci kapalıysa kesinlikle sıvı verilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Gerekli durumlarda hava yolu açılmalı ve suni solunum uygulanmalıdır" dedi.

Yaz aylarında beslenme nasıl olmalı? Yaz mevsiminde neler yenmeli?Yaz aylarında beslenme nasıl olmalı? Yaz mevsiminde neler yenmeli?

KRONİK HASTALIKLAR VE SICAK HAVALARDAKİ RİSKLER

Dr. Öztürk, aşırı sıcakların mevcut kronik hastalıkları da kötüleştirerek hastane başvurularının artmasına ve hatta ölüme yol açabileceğine dikkat çekti. Özellikle yaşlılar, çocuklar ve kalp rahatsızlığı veya tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip olanların yüksek risk altında olduğunu belirtti. "Bu sıcak havalardan en çok etkilenen gruplar; 4 yaşından küçük çocuklar, 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, bakıma muhtaç kişiler (engelliler, yalnız yaşayanlar), hamileler, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar ve kronik hastalığı olanlardır (şeker, kalp damar, karaciğer, böbrek, beyin-damar, kronik solunum sistemi, psikolojik hastalıklar). Sürekli ilaç kullanan kişiler de (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) risk altındadır" dedi.

Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Kavrulmuş ve haşlanmış karpuz çekirdeği...Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Kavrulmuş ve haşlanmış karpuz çekirdeği...

SICAK HAVA VE GÜNEŞTEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Öztürk, güneş ışınlarının en dik geldiği saatler olan 11.00-16.00 aralığında dışarı çıkmaktan kaçınılması gerektiğini vurguladı. Mecbur kalındığında ise gölge yerler tercih edilmeli ve dışarıda uzun süre kalınmamalıdır. "Dışarıda çalışmak zorunda kalanlar, mümkün olduğunca güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya ve sık sık su tüketmeye özen göstermelidir. Günlük su tüketimi normalde 2-2,5 litre olmalı, ancak dışarıda kalınan süreye ve sıcağa maruz kalma durumuna göre bu miktar artırılmalıdır. Kıyafetler terlemeye izin verecek ya da teri emecek açık renkli ve pamuklu olmalıdır. Koyu renkli, kalın, naylon ya da sentetik kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Dışarıda bulunulduğunda geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye kullanılmalıdır" diye ekledi.

Güneş kremi nasıl kullanılır, ne zaman sürülür?  Güneş kremi kullanmazsak ne olur?Güneş kremi nasıl kullanılır, ne zaman sürülür? Güneş kremi kullanmazsak ne olur?

SPOR VE FİZİKSEL AKTİVİTELER

Spor aktivitelerinin serin saatlerde yapılması gerektiğini belirten Öztürk, "Spor aktiviteleri sabah ve akşam gibi serin saatlere bırakılmalı, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı tüketilmelidir. Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı, bu mümkün olmadığında ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir" dedi.

BESLENME VE SIVI TÜKETİMİ

Öztürk, vücut direncini artırmak ve vitamin-mineral dengesini sağlamak için bol sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini söyledi. Kafeinli içecekler yerine süt, meyve suyu ve bitki çayı tercih edilmelidir. "Günlük sıvı tüketimi önemlidir, özellikle sıcak havalarda daha fazla su içilmelidir. Sebze ve meyve tüketimi, vücut direncini artırarak sağlığı korur" diye ekledi.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Şehitler rahmet ve minnetle anıldı: 90 bin camide sela okundu!
Zelenskiy'den Trump açıklaması: Bundan korkmuyorum