Pırasa Hemoroid düşmanı

Son yıllarda zeytinden yüzü gülmeyen Aydın çiftçisinin yüzü pırasa ile güldü.

Pırasa Hemoroid düşmanı
Pırasa Hemoroid düşmanı
GİRİŞ 03.12.2011 09:36 GÜNCELLEME 03.12.2011 09:36

Daha önceki yıllarda para etmediği için pek çok çiftçilerin fazla yetiştirmediği pırasalar, insanların beslenme alışkanlığının değişmesi ile yeniden rağbet görmeye başladı.

Daha çok fakir yiyeceği olarak bilinen pırasanın özellikle kış mevsimlerinde daha çok karşılaşılan hemoroid rahatsızlığına iyi geldiği belirtildi.

Akdeniz bölgesinde yılın her mevsimi yetiştirilebilen pırasaların, bölgedeki tüketiminin yanında özellikle kış mevsiminde büyük şehirlerde ve Doğu illerinde tüketildiğini belirten Aydınlı manavlardan Vedat Bayındır, “Eskiden pek tutulmazdı. Şimdi sağlıklı beslenmek isteyenlerin daha çok tercih ettiği pırasa artık üreticinin yüzünü güldürüyor” dedi.

Geçen yıllarda kilosu 50 kuruş olması nedeniyle pek çok üreticinin ürünün elinde kaldığını ancak son 2 yıldır pırasanın çok iyi para ettiğini belirten, Vedat Bayındır “Yılın her mevsiminde yetişen pırasanın bol vitaminli bir besindir. Uzmanlar, mineralleri ve çeşitli nitritleri ile çok şifa verici özelliği bulunduğunu belirtiyor. Bunun yanında mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları, damar sertliği için faydalı olduğu biliniyor. Özellikle kış aylarında hemoroide karşı iyi geldiği ve yiyenlere ferahlık sağladığı bir gerçektir” diyerek bir zamanlar fakir yemeği olan pırasayı artık sağlığına düşünen herkesin tükettiğini söyledi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den son dakika uyarısı: İstanbul dahil çok sayıda ili etkileyecek
İnisiyatif alıp çağrı yaptı: İstanbul'a gidin ve o toplantıya katılın