Siyahi yönetmenden 'Oscar'a boykot

Spike Lee, Oscar ödüllerini belirleyen akademinin üye yapısının değişmesine rağmen Oscar törenlerine katılmayacağını söyledi.

Siyahi yönetmenden 'Oscar'a boykot
Siyahi yönetmenden 'Oscar'a boykot
GİRİŞ 24.01.2016 23:53 GÜNCELLEME 24.01.2016 23:53

Ünlü siyahi yönetmen Spike Lee, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyelerinin "değişiklik" adımını olumlu karşıladığını ancak törenlere katılmama kararının değişmediğini bildirdi.

Sundance Film Festivali'nde "Akademi üyeliği" ve "Oscar oylaması"yla ilgili yeni karar hakkındaki düşüncesini açıklayan ünlü siyahi yönetmen Lee, Cheryl Boone Isaacs başkanlığındaki Akademi üyelerinin aldığı üye çeşitliliği ve oylamayla ilgili kararını olumlu bir adım olarak niteledi.
Yönetmen Lee, Akademi üyelerinin geçen günkü "olumlu değişiklik" kararına rağmen, Oscar törenlerine katılmama düşüncesinde bir değişlik olmadığını ifade etti. Lee, "Akademi üyeliği değişti ancak Oscar'a katılmayacağım" dedi.
Akademi üyelerinin yeni kararına ilişkin "bu, bizim fikrimizi değiştirmedi" diyen Lee, "doğru olanı yapmaya çalışıyorum" ifadesini kullandı.
Akademi Başkanı Cheryl Boone Isaacs'ın da doğru olanı yapmaya çalıştığını ve bunu memnuniyetle karşıladığını belirten Lee, Akademi'nin yeni planını "bir başlangıç" olarak niteledi.

"Oscar çok beyaz"

Seçilen Oscar adaylarının ikinci defa sadece beyaz tenli sinema oyuncularından oluşmasının ardından sosyal medya üzerinden "Oscar çok beyaz'' şeklinde protesto başlatılırken, ünlü siyahi yönetmen Lee ve siyahi sinema oyuncusu Will Smith'in eşi Jada Pinkett Smith, 88. Oscar ödül törenini protesto edeceğini açıklamıştı.

Oscar'a karşı "ayrımcılık" ve "ırkçılık" suçlamalarıyla ilgili tartışmaya ünlü sinema oyuncusu George Clooney de katılarak, "Kaliteli filmlerde azınlıklara çok az rol verildiği ve bu yüzden aday çıkmadığı" eleştirisinde bulunmuştu.

Brando da reddetmişti

Baba filmiyle 1973'de Akademi üyeleri tarafından En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen Marlon Brando, Oscar törenini boykot etmişti.
Brando, Hollywood'un filmlerde çizdiği yerli Amerikalı (Kızılderili) profilini eleştirmek amacıyla bu protestoyu gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
'Maske takın' diyen iş yeri sahibine çete dayağı
Bu kareler sadece Türkiye'de! Yurdum insanı yine yaptı yapacağını