Türkiye'den açıklama: Kudüs başkent olamaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu canlı yayında ABD'nin skandal kararını değerlendirdi.

GİRİŞ 06.12.2017 22:48 GÜNCELLEME 07.12.2017 09:08
Bu Habere 226 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu canlı yayaında yaptığı açıklamada, ''Bir ülkenin açıklamasıyla Kudüs, İsrail'in başkenti olamaz. Türkiye olarak gereken adımları atacağız.'' dedi

BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMA!

Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı açıklamayı kınadı.

'AÇIK BİR İHLAL'

Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. Bu karar uluslararası hukuka ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir. Zira, Kudüs’ün İsrail tarafından ilhakı uluslararası toplum ve BM tarafından reddedilmiştir” denildi.

Filistin’in bağımsızlığını kazanmasının tarihi, vicdani ve beşeri zorunluluk olduğunun vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
'BM KARARLARIYLA DEFALARCA VURGULANMIŞTIR'

“Filistin meselesinin ancak 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılık içinde bir Filistin Devleti’nin vücut bulmasıyla çözülebileceği çeşitli BM kararlarıyla defalarca vurgulanmıştır. BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi ABD’nin bunu görmezden gelmesi kabul edilemez. Filistin’in bağımsızlığını kazanması tarihi, vicdani ve beşeri bir zorunluluktur. Türkiye bunun savunucusu olmaya devam edecektir.

ABD'YE ÇAĞRI

Bölgede barış ve istikrar bakımından olumsuz yansımaları olacak bahsekonu karar, barış zeminini tamamen yok etme riski taşımaktadır. ABD Yönetimi’ni son derece olumsuz sonuçlar doğuracak olan bu yanlış kararı gözden geçirmeye ve Kudüs’ün çok kültürlü kimliğine ve tarihi statüsüne halel getirecek hesapsızca adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz.

Kudüs’e ilişkin bu gelişmeler Sayın Cumhurbaşkanımızın İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak yaptıkları çağrıya istinaden 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek İİT Olağanüstü Liderler Zirvesi ve Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda kapsamlı şekilde ele alınacaktır.
YORUMLAR 226
 • Hasan 6 yıl önce Şikayet Et
  Mümin kendi işini kendi görür,davasına onu bunu alet etmez.Bismillah de gözünü karart ki cehennem kafirlerle açlığını gidersin. Er ya da geç olacak olanı bugün yapalım İnşaallah.
  Cevapla
 • ihsan 6 yıl önce Şikayet Et
  yapılacak iş incirliği abd üstlerini kapamak islam birliği barış güücü kurmak bm den çıkmak
  Cevapla
 • Mhmtcn 6 yıl önce Şikayet Et
  1.cihan harbinde osmanlıya ihanet eden arablara müstehaktır.onlar için savaşmak isteyen varsa gitsin savaşsın ama benim vergilerimle atalarıma ihanet edenlere yardım etmeyin
  Cevapla
 • 15 temmuz 6 yıl önce Şikayet Et
  Çin yap bi güzellik kaşınıyorlar abd, israil
  Cevapla
 • erol 6 yıl önce Şikayet Et
  Bizde kafire Kudüs cevabı olarak; YPG - PKK yı yanındaki ABD lilerle birlikte VURALIM.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Büyük İstanbul mitingi için tarih belli oldu! Kabaktepe canlı yayında duyurdu
Yeni bir fay hattı mı ortaya çıktı? 19 günde 150 mikro deprem