ABD'de Hakan Atilla davasında karar!

ABD’de görülen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davada karar çıktı. Atilla'ya, 32 ay hapis cezası verildi. Atilla'nın cezaevinde geçirdiği 14 ay cezadan düşürülünce 18 ay sonra Hakan Atilla'nın serbest kalması bekleniyor.

ABD'de Hakan Atilla davasında karar!
ABD'de Hakan Atilla davasında karar!
GİRİŞ 16.05.2018 20:13 GÜNCELLEME 16.05.2018 21:23
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

ABD'deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunan eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, davaya bakan Yargıç Richard Berman'ın açıkladığı karara göre 32 ay hapis cezası aldı.

Davanın yargıcı Berman, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargılanan Attila hakkındaki kararını açıkladı.

 

18 AY SONRA SERBEST KALACAK

Sabah saatlerinde başlayan ceza duruşmasının sonunda açıklanan karara göre Atilla, 32 ay hapis cezası aldı. Yaklaşık 14 aydır hapiste bulunan Atilla'nın hapiste geçirdiği sürenin 32 aydan düşüleceği bildirildi. Böylece, Atilla'nın 18 ay sonra serbest kalması bekleniyor.

Atilla'nın avukatları kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

ABD'deki İran yaptırımları davasında 3 Ocak'taki duruşmadan suçlu bulunan Atilla'nın ceza duruşması son olarak 7 Mayıs'tan 16 Mayıs'a ertelenmişti.

Savcılık ise davanın yargıcı Berman'dan Atilla için 188 aydan fazla (15,5 yıl) hapis ile 50 bin ila 500 bin dolar para cezası vermesini talep ediyordu.

Atilla'nın avukatları ayrıca, bu davanın benzersiz bir dava olduğuna, İran'a yönelik yaptırımları ihlal eden birçok uluslararası bankaya sadece para cezası kesilip hiçbir çalışanına dava açılmazken ABD ile hiçbir bağlantısı bulunmayan Atilla'nın yargılandığına ve kanıtların Atilla'nın, ''aç gözlülüğünün peşinden giden, bu entrikanın mimarı Rıza Sarraf'ın komplosuna alet edilen bir devlet memuru olduğunu gösterdiğine'' dikkati çekmişti.

Jüri, Atilla'yı hakkındaki 6 suçlamanın 5'inden suçlu bulmuş, "kara para aklama" suçlamasında ise masum olduğuna karar vermişti.

ABD’nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan ve 19 Mart 2016’da ABD’de tutuklanan iş adamı Rıza Sarraf, yargılanmasına kısa bir süre kala 26 Ekim 2017’da hakkındaki suçlamaları kabul etmiş ve savcılıkla iş birliğine gitmişti.

Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Atilla ise 27 Mart 2017 New York'ta gözaltına alınmış ve davanın tek sanığı olarak yargılanmıştı.

YORUMLAR 64
 • Simyaci 6 yıl önce Şikayet Et
  Allah tez yoldan kurtarsin insallah.helal olsun satmadi devletini. Zalim terörist abd köpeklerine.
  Cevapla
 • levent 6 yıl önce Şikayet Et
  abd enbüyük terör devletidir
  Cevapla
 • Osmanli 6 yıl önce Şikayet Et
  Zarrab davasi diye basladi, Hakan Atilla davasi diye bitti...Kahrolasin Emperyalizm!???
  Cevapla
 • Misafir 6 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi biz papaz bozuntusu cıa ajanını iade edersek hakkımı asla helal etmem
  Cevapla
 • fth23 6 yıl önce Şikayet Et
  adam boş yere zalim abd de tıtuklandı içerde yatıyor.RABBİM abdyide isarilide diğer zalimleride haritadan siler İNŞALLAH tez vakit
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye, hak ettiği vergiyi başka bir ülkeye bırakmayacak! Bakan Şimşek açıkladı
Diri diri yaktılar: 36 bin kişiyi katletti!