YSK seçmen listesiyle ilgili son noktayı koydu

YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta, 23 Haziran Pazar günü yeniden oy kullanacak.

YSK seçmen listesiyle ilgili son noktayı koydu
YSK seçmen listesiyle ilgili son noktayı koydu
GİRİŞ 09.05.2019 15:35 GÜNCELLEME 09.05.2019 15:41
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak.

 

 

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından 23 Haziran Pazar günü  İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta oyunu kullanacak.

YSK'nin kararının ardından seçmen listeleri, yenilenecek seçimde hangi işlemlerin tekrarlanacağı, seçime hangi partilerin katılacağı, askerden dönenlerin oy verip veremeyeceği konuları gündeme geldi.     

 

 

YSK'nin ilgili kararlarına göre, yeniden yapılacak seçim, öncekinin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.     

31 Mart 2019'da yapılan seçime katılan siyasi partiler, bu seçime de katılabilecek. Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar, ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.    

Seçim sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlükler nedeniyle iptal edildiği için sandık kurulları yeniden oluşturulacak. Sandık kurulu başkan ve üyeleri devlet memurları arasından seçilecek.     

23 HAZİRAN'DA, 18 YAŞINA GİRENLER OY KULLANAMAYACAK

31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak.     

Listede, ancak bu listelerde hata nedeniyle kalan ölü ve kısıtlı seçmenlerin adının yanına oy kullanamayacağına dair şerh düşülecek.     

Bu seçim yenileme seçimi niteliğinde olduğu için 23 Haziran'da 18 yaşını dolduranlar oy kullanamayacak, 31 Mart'ta askerde olup 23 Haziran'a kadar terhis olanlar da seçmen listesinde yer almadığı için oy veremeyecek.     

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Körfez 2 yıl önce Şikayet Et
  İlçe seçim kurulları şaibeli hale gelmiştir, tamamı değişmeli
  Cevapla
 • C.Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Ysk önce il ve ilçe seçim kurullarını temizlesin sonra Sandıkları Fetöcüülerden,Chp,lilerden korusun!....Önce bahar geliyordu seçimler iptal olunca şimdi ise yine başka bir Fetö sloganı ; Her şey güzel olacak demeye başladılar?.
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  ekmele oy verenler utansın bunca saldırıya rağmen çalışmaya devam tabelaya T.C. yazmakla adam olunmuyor Aklında beyninde kalbinde T.C. yazmalı tabelaciların aklı beyni kalbi pensilvanya netenyahu trump vatikan için çalışıyor
  Cevapla
 • cntrk 2 yıl önce Şikayet Et
  Peki Büyükçekmece'de boş arsalara binalara yazılan seçmenler ne olacak
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  boş binalara yazılan seçmenler ne olacak.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Sıfır araçta kafaları karıştıran görüntü!
Mansur Yavaş'ı zora sokacak görüntü! Makam aracını sattığını söylemişti..