İstanbul seçim sonuçları: İBB Başkanlığı seçimini Ekrem İmamoğlu kazandı

Resmi olmayan sonuçlara göre, İstanbul'da sandıkların yüzde 99,37'si açılırken, CHP adayı Ekrem İmamoğlu yüzde 54,03, AK Parti adayı Binali Yıldırım yüzde 45,09 oy aldı. İstanbul seçim sonuçlara göre, CHP adayı Ekrem İmamoğlu, İBB Başkanı oldu

İstanbul seçim sonuçları: İBB Başkanlığı seçimini Ekrem İmamoğlu kazandı
İstanbul seçim sonuçları: İBB Başkanlığı seçimini Ekrem İmamoğlu kazandı
GİRİŞ 23.06.2019 23:34 GÜNCELLEME 23.06.2019 23:35
Bu Habere 420 Yorum Yapılmış

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 6 Mayıs'ta verdiği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararı üzerine, İstanbullular bugün tekrar sandık başına gitti.İstanbul'da sabah saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi saat 17.00'de sona erdi. 

YÜZDE 84 KATILIM

İBB Başkanlığı seçimi için,10 milyon 570 bin 222 seçmenin bulunduğu İstanbul'da kurulan 31 bin 186 sandığın 30 bin 989'u açıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 99,37'si açılan sandıklarda kullanılan 8 milyon 868 bin 664 oydan 8 milyon 696 bin 552'si geçerli sayıldı. Buna göre, seçime yüzde 84,42'i katılım gerçekleşti.

 

 
EKREM İMAMOĞLU İBB BAŞKANI SEÇİLDİ

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 698 bin 782, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ise 3 milyon 921 bin 201 seçmenin oyunu aldı. İmamoğlu'nun oy oranı yüzde 54,03, Yıldırım'ın oy oranı yüzde 45,09 olarak gerçekleşti. Açılan sandık verilerine göre, iki aday arasındaki oy farkı 777 bin 581 oldu. Diğer adaylar ise oyların yüzde 0,88'ini yani seçmenlerin 76 bin 569'unun oyunu aldı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı seçildi.

İLK AÇIKLAMA BİNALİ YILDIRIM'DAN

 

 

Seçim yasağının kalkmasının ardından ilk açıklamayı Binali Yıldırım yaptı. Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında "Şu an itibarıyla rakibim Ekrem İmamoğlu önde götürmektedir. Kendisini tebrik ediyorum." dedi. 

İBB Başkanı seçilen İmamoğlu da partisinin seçim koordinasyon merkezinde düzenlediği basın toplantısında ilk değerlendirmesini yaptı. 

İMAMOĞLU: HAYIRLARA VESİLE OLSUN

İmamoğlu, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ve tabii ki anlamlı bu seçimin en önemli ifadelerinden birisi de Türkiye'nin demokrasi sürecine olacak olan katkısıydı. Her iki vasfıyla ülkemize ve dünya kenti İstanbulumuza bugünkü seçimin neticeleri hayırlı olsun, hayırlara vesile olsun." ifadelerini kullandı.

31 MART SEÇİMLERİ

Öte yandan iptal edilen 31 Mart seçimlerinde İmamoğlu oyların yüzde 48,77'sini, Yıldırım yüzde 48,61'ini almıştı. Bu seçimde İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765, Yıldırım ise 4 milyon 156 bin 036 seçmenin oyunu almıştı. İki aday arasındaki oy farkı bu seçimde 13 bin 729 olarak gerçekleşmişti.

YORUMLAR 420
 • YasinBaba 4 yıl önce Şikayet Et
  Ben hala hırsızlık olduğunu düşünüyorum. Akparyililer halkın oyuna sahip çıkamadı
  Cevapla
 • osmanlı 66 4 yıl önce Şikayet Et
  herşeyde bir hayır vardır " kötüyü görmeyen iyinin kıymetini bilmez"
  Cevapla
 • Bir yol 4 yıl önce Şikayet Et
  Belediye başkanı oldu Erdoğan dan yardım dilennen Prens Ekrem günahını Ak parti sırtına yükleyecek.
  Cevapla
 • Öz Eleştiri 4 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar mağduru çok iyi oynadı yapacak birşey yok. Biz öncelikle kendimizi ve ailemizi düzelteceğiz. Faizden kumardan haramdan zinadan kendimizi ve çocuklarımızı korumasak musibetler belalar başımızdan eksik olmaz önce nefis terbiyesi gerekir. Biz ne ara böyle olduk? Anne kapalı kızı daracık pantolon baba beş vakit namaz kılar oğlu iddia bayinde. Ha birde davanın içinde kraldan daha çok kralcı var velhasılı Allah korkusu kalpde olmazsa dilde kalırsa daha bu iyi günlerimiz.
  Cevapla
 • Ramazan 4 yıl önce Şikayet Et
  1989 yılında yapılan mahalli seçimlerde Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) İstanbul'daki pek çok ilçe ve Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandı. Seçim öncesi sloganları " Önce insan"dı. Ümraniye Hekimbaşı'nda bulunan çöplük patladı ve ölenler oldu. Halk sordu "Önce insan" mı? "Önce ölüm" mü? İstanbul genelinde çöp dağları oluştu.Meşhur İSKİ skandalı ortaya çıktı. Ergün Göknel kurban seçilerek hapse gönderildi. Evlerde çamur akmaya başladı. Millet o günleri unutmuş olmalı ki SHP'nin devamı CHP'ye para dolu kasaları emanet etti. Beş sene sonra neler olacağını birlikte göreceğiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yanan ormanlarda çalışma! 167 bin 718 hektar alan küllerinden doğuyor
Partide tanıştığı genç kızı evinde alıkoydu! Hasan Can Kaya’ya polis baskını