AK Parti kesintisiz 17 yılını kutluyor

3 Kasım 2002 seçimleri ile iktidara gelen AK Parti, yönetimde kesintisiz 17 seneyi tamamladı. Girdiği bütün seçimlerden birinci parti olarak çıkan AK Parti, bu süreçte iki cumhurbaşkanı, dört başbakan çıkardı.

AK Parti kesintisiz 17 yılını kutluyor
AK Parti kesintisiz 17 yılını kutluyor
GİRİŞ 04.11.2019 09:32 GÜNCELLEME 04.11.2019 09:47
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ‘Erdemliler Hareketi’ ile 2001 yılında siyasete giren AK Parti, kesintisiz 17’nci yılını kutluyor. Türkiye, 3 Kasım 2002 seçimlerine, tarihinin en derin ekonomik kriziyle gitti. DSP-MHP-ANAP koalisyonunu oluşturan partilerden hiçbiri yüzde 10’luk barajı aşamazken; AK Parti, yüzde 34 oy ile tek başına iktidara geldi. 29 Mart 2009’daki yerel seçimlere gidilen sürece damga vuran olayların başında, 2008’de AK Parti’nin kapatılması talebiyle açılan dava geliyordu. Halkın neredeyse yarısına yakınından oy alan partiyi kapatma girişimi, Anayasa Mahkemesi’nden döndü. Seçimlerden AK Parti yüzde 38, CHP yüzde 24, MHP ise yüzde 16 oy oranlarıyla çıktı.

Türkiye, 30 Mart 2014 mahallî seçimlerine de çeşitli tartışmalarla gitti. 2013 Gezi Parkı kalkışması, ardından FETÖ’nün 17-25 Aralık darbe girişimi süreci yaşandı. AK Parti yüzde 45,5 oy oranıyla sandıktan birinci parti çıkarak yeniden tek başına iktidar oldu. Türkiye, Cumhurbaşkanı’nı doğrudan halkın oylarıyla belirlemek için 10 Ağustos 2014’te sandık başına gitti. Erdoğan, ilk turda yüzde 52 oy alarak doğrudan milletin oylarıyla Cumhurbaşkanı seçildi.

Türkiye’yi 7 Haziran 2015 seçimlerine götüren sürece, HDP’nin barışa darbe vuran provokasyonları ve terör örgütlerinin saldırıları damga vurdu. Bütün bunlara rağmen AK Parti, yüzde 40,9 oy oranıyla sandıktan yine birinci parti olarak çıkmıştı. Seçimlerin yenilenmesi kararının ardından yapılan 1 Kasım 2015 seçimlerinde de AK Parti, yüzde 49,5 oy alarak yeniden tek başına iktidar oldu. 16 Nisan 2017 tarihinde Anayasa değişikliği oylaması için sandığa giden millet, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yüzde 51,4 ile ‘evet’ oyu verdi. AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerine ise MHP ile yaptığı Cumhur İttifakı ile girdi, ortak adaylarla özellikle Anadolu’daki belediyelerin büyük bölümünü kazandı.

MECLİS’TE 17 YIL

Meclis’te kesintisiz olarak 17 seneyi dolduran AK Parti’nin, 2002 seçiminden bu yana, vazgeçmediği milletvekilleri oldu. Bazı vekiller (25. Dönem hariç) 16 yıldır aralıksız bir şekilde parlamentoda yer aldı. Bunlar arasında Bekir Bozdağ, Nurettin Canikli, Recep Akdağ, Mehdi Eker, Binali Yıldırım, Taner Yıldız, Hayati Yazıcı, Mustafa Elitaş, Mustafa Ataş, Hakkı Köylü ve Bayram Özçelik yer alıyor. CHP’de ise Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal, Engin Altay, Haluk Koç ve Akif Hamzaçebi altı dönemdir Meclis’te aralıksız görev yapıyor.


Türkiye

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • salih 8 ay önce Şikayet Et
  inşallah EYT için müjdeli bir haber gelir ,bu mağduriyet son bulur.
  Cevapla
 • MsK 8 ay önce Şikayet Et
  reisin yetiştirdiği kişi başa gelecek inşallah o fidan büyüdü ve artık göreve hazır
  Cevapla
 • cafer karakaya 8 ay önce Şikayet Et
  İnşallah Nice yıllara.
  Cevapla
 • Levent 8 ay önce Şikayet Et
  Adam siyasetin Mareşalı. cumhuriyetin en büyük lideri
  Cevapla
 • OSMANLI TORUNU 8 ay önce Şikayet Et
  Böyle bir adam gelmez kıymetini bilelim adam durmadan dinlenmeden haftanin 7 günü çalışıyor oda diğerleri gibi oturup maaşını almayıda bilirdi ehli sünnet müslüman namazlı kuranlı bi liderimiz var liderine Sahip çık Türkiye yoksa sonun suriyeden beter olur...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Albayrak tarih verdi: Sürprizlerimiz için takipte kalın
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa açıklaması