Türkiye'den açıklama! SMO Libya'da savaşmayacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye Milli Ordusu (SMO) askerlerine, Libya'da savaşmaları karşılığı vatandaşlık verileceği iddialarını yalanladı.

GİRİŞ 16.01.2020 07:51 GÜNCELLEME 16.01.2020 08:10
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN TÜRK'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "AA Kahire ofisine Mısır polisinin müdahalesi kabul edilebilir değil, gerekli temaslarda bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

 

 

SMO askerlerinin Libya'da para veya Türk vatandaşlığı karşılığında savaştırılacağı iddialarına yönelik soruya Çavuşoğlu, "Tamamen gerçek dışı." yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, yönetilemeyen ülkelerin, çatışmaların veya terörün, insani dram boyutunun yanı sıra güvenlik boyutunun da bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

 

 

"Bu iddialar tamamen gerçek dışı. Suriyeliler üzerinden muhalefetin çok yanlış tutumları oluyor. Bunun bir insani dram olduğunu çabuk unutuyoruz. O iddiaların hiçbirisi doğru değil. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının nasıl alınacağı kanunlarda belli. Dolayısıyla milletvekillerimizin ve siyasetçilerimizin de gerçek dışı, hayal ürünü iddialara inanıp ya da inanmak isteyip gündeme getirmesi doğru değil."

Muhalefetten, bakanlıklarına yönelik gelen soruları kendilerinin yanıtladığını ya da ilgili diğer bakanlıklara cevaplanmak üzere yönlendirdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, Libya'daki meşru otorite konumundaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile iş birliğinin Birleşmiş Milletler (BM) kararları ve uluslararası hukuka uygun olduğunun altını çizdi.

İDLİB'DE ATEŞKES

Çavuşoğlu, "İdlib'de ateşkes bozuldu mu?" sorusunu yanıtlarken, İdlib'de durumun vahim hale geldiğini, Türkiye ve Rusya'nın görüşmelerinden sonra ateşkes ilan edildiğini hatırlattı.

Ateşkesin siyasi süreç için önemini vurgulayan Çavuşoğlu, rejimin saldırıları karşısında muhalefetin kendini korumak zorunda olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, rejimin acımasızca hastaneler ve okullara saldırdığını, birçok sivilin hayatını kaybettiğini, çok sayıda sivilin ise evini terk etmek zorunda kaldığını anımsattı.

"EĞER SOKAK ÇATIŞMASINA DÖNERSE BU SAVAŞ BİTMEZ"

İdlib'de sükunetin sağlanması halinde Suriye Anayasa Komisyonunda ilerleme sağlanabileceğine işaret eden Çavuşoğlu, rejimin muhalefetten "kendisini terörist ilan etmesi şartını getirdiğini" söyledi.

Bu tutumla rejimin askeri çözüme inandığını ifade eden Çavuşoğlu, "Bunun durdurulması lazım. Bu şekilde olmaz. Eğer sokak çatışmasına dönerse bu savaş bitmez. Rejim, İdlib ile biteceğini düşünüyorsa orada da bitmez. Zaten şu anda kontrol ettiği diğer yerlerde de hiçbir şey sağlayamadığı için insanlar isyan etme noktasına gelmiş. Farklı ülkelerin istihbaratlarının raporları da bu yönde." diye konuştu.

Çavuşoğlu, bir an önce siyasi çözüme gidilmesi gerektiğini kaydederek, bu savaşın bitmesi, İdlib'de ateşkesin korunması için Türkiye'nin çaba sarf ettiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, İdlib'deki ateşkesle ilgili "İdlib'de ihlaller var. Ateşkes tam anlamıyla bozuldu diyemeyiz. Önümüzdeki süreçte bu ihlalleri durdurabilirsek ateşkesi tekrar sağladık diyebiliriz. Ama bu saldırılar ve ihlaller artarak devam ederse o zaman ateşkesten bahsetmemiz mümkün değil." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR 7
 • Bilal 6 ay önce Şikayet Et
  Hepsine verdiniz zaten bunlarada verin neyin hesabını yapıyorsunuz?
  Cevapla
 • mersinli_33 6 ay önce Şikayet Et
  7 milyon hdp li atılsın, yerine 5 milyon uygur 1 milyon ahıskalı 1 milyon suriyeli alınsın
  Cevapla
 • hakan 6 ay önce Şikayet Et
  Nerde o günler. Adamlar hiç bir zaman bu ülkeye benim ülkem demedi. Diğerleri de Vatan Vatan diye yanıyor. Allahın işi işte. Nanköre zorla sen Türkiyelisin dememeye çalışıyoruz.
  Cevapla
 • NEDEN OLMASIN 6 ay önce Şikayet Et
  Güney sınırımız boyunca 30 km derinlikte bir alan Türkiyeye bağlanırsa. otomatikmen vatandaşımız olurlar zten
  Cevapla
 • ÇOK BİLEN ADAM.. 6 ay önce Şikayet Et
  Yakında öyle olacak, merak etmeyin..Bu işin tek çözümü BU ZATEN ..IRAKTAN BİLE ÜLKEMİZE TOPRAK KATILACAK..
  Cevapla
 • yani 6 ay önce Şikayet Et
  ne zaman muhalefet doğru bir iş yaptıkı bu ülkeye ancak bölme ve parçalama derdin de..
  Cevapla
 • Birtürk 6 ay önce Şikayet Et
  Chpkk lilere hainliği karşılığında niye birşeyler verilmiyor ozaman.suriyeli müslümanları vatandaş yapmalıyız!chp den daha vatan sever çünkü
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emre Kılınç resmen Galatasaray'da!
Doğu Akdeniz'de Türkiye-Yunanistan krizi! İsrail sessizliğini bozdu, ilk açıklama