İletişim Başkanı Altun'dan yabancı medyaya uyarı: Bir daha aynı hatayı yapmayın

New York Times, BBC ve CNN gibi uluslararası medya kuruluşları, Avrupa'daki koronavirüs haberlerinde Türkiye'nin fotoğrafını kullanmıştı. İletişim Başkanı Altun, yabancı medyayı, "Bir daha aynı hatayı yapmayın" diye uyardı. New York Times'tan da özür açıklaması geldi.

İletişim Başkanı Altun'dan yabancı medyaya uyarı: Bir daha aynı hatayı yapmayın
İletişim Başkanı Altun'dan yabancı medyaya uyarı: Bir daha aynı hatayı yapmayın
GİRİŞ 14.03.2020 13:30 GÜNCELLEME 14.03.2020 15:35
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, New York Times, CNN International ve BBC’ye, ABD ve Avrupa’dan koronavirüs haberlerinde yanıltıcı şekilde Türkiye’den fotoğraflar kullanmasını eleştiren bir mektup gönderdi. Bu uyarı üzerine New York Times, CNN International ve BBC söz konusu fotoğrafları kaldırarak geri adım attı. 

 

 

Altun, mektubunda Türkiye’de salgın başladığından bu yana 5 COVID-19 vakası ortaya çıktığına ve herhangi bir can kaybı yaşanmadığına işaret etti.

Sağlık Bakanlığının bu virüs vatandaşlara ulaşmadan önce korunma yöntemleri, sağlık çalışanlarının eğitilmesi ve salgın durumunda hastanelerin ve tesislerin hazır hale getirilmesi gibi konularda farkındalık yarattığını belirten Altun, aynı zamanda okulların geçici olarak tatil edildiğini, konserlerin ertelendiğini ve birçok Avrupa ülkesiyle uçuşların da kaldırıldığını dile getirdi.

 

 

Fahrettin Altun, “COVID-19 salgını patlak verdiğinden bu yana Türkiye’nin gösterdiği güçlü performans ortadayken, ülkemizle hiçbir ilgisi olmayan haberlerde Türkiye’den fotoğraflar kullanması okuyucuları yanıltmaktan başka bir şey değildir. Bu sebeple gelecekte aynı hataları yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

NEW YORK TİMES: KESİNLİKLE HAKLISINIZ

New York Times ise İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a cevaben gönderdiği mektupta, “Kesinlikle haklısınız, o fotoğraflar kullanılmamalıydı. Konuyla alakalı fotoğraf editörleri de bir yanlışlık yapılmış olduğunu kabul ettiler. Fotoğraf haberden kaldırıldı.” açıklamasını yaptı.

Koronavirüs Haberlerine Türkiye Fotoğraflarıyla Çarpıtma New York Times, Trump yönetiminin Schengen ülkelerini kapsayan ve Türkiye ile alakası olmayan, Avrupa’ya yönelik seyahat yasağı haberinde İstanbul’dan bir görsel kullanmıştı.

BBC ise Kanada Başbakanı Trudeau ile eşinin karantina altına alınması, ABD’nin seyahat yasağı ve İtalya’da dükkanların kapatılmasıyla ilgili haberlerinde Türkiye’den görsellere yer vermişti.

CNN International da Formula 1’in Avustralya’nın Melbourne kentinde yapılacak Grand Prix Yarışının iptali, İtalya’daki kalp cerrahi bölüm başkanı tarafından yapılan açıklama ve Capitol Complex’e kamu erişiminin askıya alınmasına dair açıklama haberlerini İstanbul’dan görsellerle yayınlamıştı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 13
 • Yakup 2 yıl önce Şikayet Et
  İçinizden hidayete erecek olanlar hariç... Gözümde en necis hayvanlardan bile âşağılardaşınız.kendi soyuna halkına bile acımayandan kime ne hayır gelir. Hayvanlar bile yavrusuna ve diger mahlukata merhamet gösterirler.... Ya siz.... Dünyadaki haberlere magazinler bakın doğusu batısı insanlık olarak tam bir çöküntü içinde,kendi nefsinden başkasının ölmesi aç kalması zulüm görmesi umurlarında değil...
  Cevapla
 • Dost 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyeyi kıskanıyorlar da ondan böyle şeylere el atmaktalar
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Hala bizimle uğraşmaya çalışıyorlar başlarındaki musibetten ders almaz münafıklar
  Cevapla
 • TuncTunc 2 yıl önce Şikayet Et
  Sinir oluyorum..Bunlarin karaterlerini tanidik biliyoruz diyoruz ama yaptiklari haberlere kibar sosyetik kelimeleri ile cevap veriyoruz.Adamlara uyari vermek ile sanki te$ekkpür ediyoruz cünki onlari hala hala tanimiyoruz..verin karde$im sizde yalan haber verin evet CORONA´DAN ÖLENLERIN SAYISI CiNDEN COK FAZLA AMA RUS BASINI BUNU SAKLIYOR DIYIN NE VAR BUNDA YAFF..ONLAR BIZE ITIRAZ ETSIN YALAN YAZIYORUNUZ DESINLER BU KADAR BASIT..
  Cevapla
 • gunay78 2 yıl önce Şikayet Et
  Batı medyası ülkelerinin halklarına Türkofobi (Turcophobia) yaymaya çalışıyor. Bu psikolojik bir savaştır.
  Cevapla
 • Bize Allah yeter 2 yıl önce Şikayet Et
  Sas
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğanm, EYT ve Asgari ücret konusunda iki bakanla görüştü
Batı'da 6'lı masa hüsranı... Son toplantı iyice gün yüzüne çıkardı