Erdoğan son ankette en yakın rakibine 4 kat fark attı

GENAR Araştırma şirketi, 28 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında 3 bin kişiyle yaptığı ankette vatandaşlara, "En beğendiğiniz siyasetçi?" sorusunu yöneltti. Kullanıcıların yüzde 36.2'si Erdoğan yanıtını verirken; Erdoğan en yakın takipçisine 4 kat fark attı. Öte yandan Kılıçdaroğlu listede 8'inci sırada yer bulurken İmamoğlu ve Yavaş'ın ardında kaldı.

Erdoğan son ankette en yakın rakibine 4 kat fark attı
Erdoğan son ankette en yakın rakibine 4 kat fark attı
GİRİŞ 20.05.2020 16:56 GÜNCELLEME 20.05.2020 16:57
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

GENAR Araştırma şirketi, 28 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında 3 bin kişiyle yaptığı ankette vatandaşlara, "En beğendiğiniz siyasetçi?" sorusunu yöneltti. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'nin köşesine taşıdığı anket sonucuna göre; yüzde 36.2 ile zirvede yer alan Erdoğan, en yakın rakibine 4 kat fark attı.

 

Selvi'nin anketi ele aldığı yazısı şu şekilde:

"Koronavirüs sadece sağlık alanında etkili oluyor diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Belki sağlık kadar ekonomi üzerinde de belirleyici oldu. Ama siyaseti de şekillendiriyor. GENAR'ın 28 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında 3 bin kişiyle yaptığı anket, koronavirüs günlerinde siyasete ışık tutuyor. Sizi rakamlara boğmadan genel eğilimi yansıtmak istiyorum.

 

"EN YAKIN RAKİBİNE 4 KAT FARK ATTI"

"En beğendiğiniz siyasetçi" anketinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk sırada yer alıyor. Yüzde 36.2'yle ilk sırada yer alan Erdoğan en yakın rakibine 4 kat fark atıyor. Türk siyaseti, Erdoğancılar ve Erdoğan karşıtları arasında kutuplaştığı için daha önceki anketlerde diğer partilerden Erdoğan'a çok destek gelmiyordu. Kendi kitlesi yüksek oranda destekliyordu. Kısmen de MHP seçmeni ilgi gösteriyordu. Bu kez diğer partilerin tabanından da bir destek gözleniyor. HDP ve Saadet Partisi tabanına özellikle dikkatinizi çekmek isterim.

ERDOĞAN VE KRİZ YÖNETİMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüsle mücadele sürecindeki güçlü liderliği, onun diğer isimlerle arasını birkaç kat açmasına neden olmuş. Erdoğan, kriz yönetim kapasitesi çok yüksek bir lider. Ayrıca güçlü liderliği sayesinde milli meselelerde milleti etrafında toplamayı başarıyor. Bunu yurt dışına asker gönderdiğimiz Zeytin Dalı, Barış Pınarı harekâtlarında ve Kudüs oylamasında görmüştük. Tabii sadece güçlü olmak yetmiyor. Bir de kriz yönetiminde başarılı olmak gerekiyor. Tersini düşünün. Eğer pandemi sürecinde Türkiye'nin sağlık sistemi çökseydi ne olurdu?

SAĞLIK BAKANI’NA DESTEK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın puanının 5 üzerinden 4.37 olduğunu belirtmek isterim. Yine CHP, İYİ Parti ve HDP seçmeninden de Fahrettin Koca’ya güçlü bir destek geliyor. Millet hizmet edeni seviyor.

ERDOĞAN 1 KASIM ÖNCESİ HAVAYI YAKALADI

Sadece koronavirüsle mücadele süreciyle bağlantılı mı orasını bilmiyorum, 24 Haziran seçimlerine göre AK Parti’nin oyunu 2.8 puan arttırdığı ortaya çıkıyor. Yüzde 45.4’e yükselen AK Parti ile 9.8 olan MHP’nin oyu birleştiğinde ‘cumhur ittifakı’na destek 55.2’ye tırmanıyor.

Peki bu ülkede 1 yıl önce yerel seçim oldu, AK Parti İstanbul ve Ankara’yı kaybetti, 1 yılda ne değişti? Bunu da İhsan Aktaş’a sordum. “CHP yerel seçimde yakaladığı rüzgârı kaybetti” dedi. Bunda Erdoğan’ın yerel seçim sonrası başarılı hamlelerle rüzgârı arkasına almayı başarmasının da etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum. Diğer partilerin de desteğini alan Erdoğan’ın oy oranı ‘cumhur ittifakı’nın üstünde gözüküyor. Erdoğan, 1 Kasım seçimleri öncesindeki havayı yakaladı.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ, KILIÇDAROĞLU'NU GERİDE BIRAKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sonra normal olarak ikinci sırada ana muhalefet partisinin lideri olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gelmesi beklenir. Ama öyle değil. Kılıçdaroğlu önceden bir-iki basamak gerideydi. Şimdi 8'inci sıraya gerilemiş. Bu süreçte Kılıçdaroğlu vahim bir hata yapmadı. O nedenle GENAR Başkanı İhsan Aktaş'ı arayıp bunun nedenini sordum. "Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, Kılıçdaroğlu'nun puanlarından bir kısmını çekmişler" dedi. İmamoğlu ve Yavaş, Kılıçdaroğlu'ndan üst sıralarda yer alıyorlar."

 

YAZDIR
YORUMLAR 46
 • Milliyetçi turk 1 ay önce Şikayet Et
  Allah ım reisimizi başımızdan eksik etmesin amin
  Cevapla
 • Nihat 1 ay önce Şikayet Et
  Tamammen algı üzerine yapılan hayali anket. Gerçek ile uzaktan yakından alakası yoktur. Milletin gözü açıldı. Kendi akrabalarim içinde fanatik akp olanlar bile oy vermem diyor.
  Cevapla
 • EsEs 1 ay önce Şikayet Et
  Nihat nihat nihat bu nihatlar hepmi doğan görünümlü
  Cevapla
 • Harbice 1 ay önce Şikayet Et
  Virüsle mücadele döneminde güçlü liderliğini bir kez daha gösterdi .
  Cevapla
 • Akçı 1 ay önce Şikayet Et
  Sen hayel görüyorsun
  Cevapla
 • Milli goruş 1 ay önce Şikayet Et
  Yeniden refah fatih erbakan
  Cevapla
 • selcuk 1 ay önce Şikayet Et
  tedbiri elden birakmayin, okcular tepesini hic bos birakmayin
  Cevapla
 • Can Polat 1 ay önce Şikayet Et
  Sol partiler nal toplamis, sebebide siyaset ve iş uretemiyor olmalari strateji vizyon misyon yok isleri guçleri saz calip turku soylemek, icraatsense anladiklari heykel yapmak teneke gibi ici bos yani bunlara oy verenede sasmak lazim cunku elle tutulur bir yanlari yok yi ede bize saygi duymak lazim demokrasi geregi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Günün gazete manşetleri
Son dakika: Ermenistan-Azerbaycan sınırından korkunç haber! Çok sayıda şehit var