Bahçeli'nin gündeme getirdiği seçim barajı ile ilgili yeni gelişme

Seçim sistemlerinde dünya örneklerini masaya yatıran AK Parti, barajın düşürülmesi konusunda yüzde 7, yüzde 5, yüzde 3 ve sıfır olmak üzere dört farklı teklif üzerinde çalışıyor.

Bahçeli'nin gündeme getirdiği seçim barajı ile ilgili yeni gelişme
Bahçeli'nin gündeme getirdiği seçim barajı ile ilgili yeni gelişme
GİRİŞ 27.06.2020 06:51 GÜNCELLEME 27.06.2020 06:51
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği seçim mevzuatında atılacak adımlar için AK Parti’nin kurduğu komisyonda ilk somut tavsiyeler ortaya çıkmaya başladı. Seçim mevzuatında sınırlı bir değişiklik yapılması kararını alan AK Parti yönetimi, özellikle seçim barajının düşürülmesi konusunda 4 farklı oran üzerinden çalışma yapıyor.

DÜNYA ÖRNEKLERİ MASAYA YATIRILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz günlerde MHP lideri Bahçeli ile yaptığı görüşmede de gündeme gelen, milletvekillerinin parti değiştirmesine yeni kurallar getirilmesi ile seçim sistemi üzerinde yapılan çalışmada öncelikle dünya örnekleri masaya yatırıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki seçim mevzuatı komisyonunun bu haftaki toplantısında, seçim barajı, seçim sistemi ve milletvekillerinin parti değiştirmesine yönelik dünya örnekleri konusunda bir sunum yapıldı.

YÜZDE 7, 5, 3, 0

Edinilen bilgilere göre, yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesine yönelik dört farklı teklif tartışıldı. Komisyon üyeleri yüzde 7, yüzde 5, yüzde 3 ve sıfır baraj üzerinde görüşlerini dile getirdi. Seçim barajının ittifak yapacak partiler için yüzde 10’luk oranın korunması, ittifak dışı partiler için ise daha düşük bir oran uygulanması görüşünün ağır bastığı belirtiliyor. Ayrıca daraltılmış bölge seçim sisteminin başka ülkelerdeki uygulamalarına bakılarak, Türkiye’deki seçim çevresi sayısının artırılabileceği üzerinde duruldu. Daraltılmış bölge sistemine göre her bir seçim çevresinin beş milletvekillinden oluşacak şekilde belirlenmesi öngörülüyor. Komisyon toplantısında gündeme gelen öneriler, rapor haline getirilecek ve önümüzdeki gündemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılacak AK Parti MYK toplantısında ele alınacak.

SİMÜLASYON HAZIRLANIYOR

Öte yandan; AK Parti yönetimi seçim barajının düşürülmesi ve daraltılmış bölgeye geçilmesi durumunda, siyasi partilerin 81 ilde çıkaracağı milletvekili sayısı konusunda bir simülasyon hazırlanması kararlaştırıldı. Bu kapsamda, 24 Haziran 2018 seçim sonuçları baz alınarak, farklı seçim barajı oranlarına göre milletvekili dağılımı hesaplanacak. Yine her bir seçim çevresinin beş milletvekillinden oluşmasını öngören daraltılmış bölgeye göre partilerin alacakları oy oranları ve çıkaracakları milletvekili sayısı konusunda da bir hesaplama yapılacak. AK Parti iki yıl önce de daraltılmış bölge seçim tartışmaları sırasında bir simülasyon yapmış ve o dönemde AK Parti’nin mevcut durumdan yüzde 10 daha fazla milletvekili çıkaracağı tespiti yapılmıştı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • SözMilletindir 1 ay önce Şikayet Et
  CHP HDP kardeşliği baraj kalkarsa biter ,bu ikisini de bitirir
  Cevapla
 • Tcli 1 ay önce Şikayet Et
  Her ne yaparsanız yapın hainler meclise giremeyecek şekilde yapın
  Cevapla
 • konyalı 1 ay önce Şikayet Et
  baraj falan indirmeyiiinnnn
  Cevapla
 • nimet 1 ay önce Şikayet Et
  Seçim barajının düşürülmesi bu ülkeye düşman olan siyasilerin birlikte hareket etmesini engellemez ki..
  Cevapla
 • Abdullah Burak 1 ay önce Şikayet Et
  hdpchpkk'lı vekillere darbe vuracak ve meclise girmesini zorlaştıracak bir çalışma en makul olan taslak olacaktır. 1-Vekil transferi mutlaka engellenmeli 2-Sicilinde teröre sempati dahil milletvekili adaylığı kabul edilmemeli. bunun dışında yapılan her çalışma güdüktür, zarardan başka işe yaramaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de piyasa değeri düşen 20 isim!
İşte ilçe ilçe Ankara'nın koronavirüs haritası