Sosyal medya düzenlemesi ne getirecek: AK Partili Ali Özkaya Başkent Kulisi'nde açıkladı

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkan Vekili Ali Özkaya, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında soruları yanıtladı. Özkaya, gündemde olan sosyal medya düzenlemesinin içeriğine ilişkin önemli bilgiler verdi. 2014 yılında Twitter yetkilileriyle yapılan toplantıyı anlatan Özkaya, AYM'nin aldığı şaibeli karar yüzünden adım atılamadığını ifade etti.

GİRİŞ 05.07.2020 11:45 GÜNCELLEME 05.07.2020 12:23
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkan Vekili Ali Özkaya, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında sosyal medya düzenlemesine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Özkaya'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

(Sosyal medya mecralarını kapatacak mısınız?) Hayır, asla kapatmayacağız. AK Parti yasaklayan bir parti değildir. Yasaklamak değil, hürriyetlerin doğru şekilde kullanılmasını sağlamak için gerekli adımları atacağız. 

TÜRKİYE'YE OPERASYON ÇEKİLDİ

Birçok araştırmanın sonunda gizli bilgilerin ve hakaret paylaşımlarının kamu görevlileri olduğu ortaya çıktı. Savcılıklar bunlara takipsizlik kararı verdi. O tarihte sayın Cumhurbaşkanımıza bir rapor yazdım, Mayıs 2013'tü. Sayın Başbakanım, sosyal medyalar konusu önemli, bu konuyla ilgili düzenleme yapmak gerekiyor diye. Sayın Başbakanımız bu konuyu konuşalım dedi. Sonra yurt dışına çıktı, Gezi olayları başladı. 3 Haziran'dı, Fas'tan döndü. Başbakanlıkta bu toplantı oldu. Ancak o dönemde bir düzenleme yapılmadı. Hatta o dönemde, 3 Haziran günü itibariyle atılan tweetlerin yüzde 85'i Türkiye'den atılmış. Bunların da 13 bin hesaptan 50 milyon civarında tweet atıldığını söylemişlerdi. Türkiye'ye bir operasyon çekiliyordu. Daha sonra bu konuyla ilgili kanuni düzenlemeler konuşuldu, bir taraftan 17-25 Aralık süreci yaşandı. 

Bunun üzerine sayın Cumhurbaşkanımız Twitter'ı toptan kapatırız dedi ve kapandı. Bunun üzerine birtakım insanlar AYM'ye müracaat etti ifade özgürlüğümüz engelleniyor diye. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi konuyu incelemeye başladı. Ve Twitter heyet olarak Türkiye'ye geldi. BTK'da toplantı oldu. 

Erdoğan kesin talimatı verdi! Harekete geçildi

TWİTTER SÖZ VERDİ

Twitter müthiş derecede üzgündü. Şirketimizin mali değerleri gidiyor, çok kötü durumdayız, sizinle anlaşmak istiyoruz, bunu çözelim dediler. Tamam memnuniyetle çözelim dedik. Buyurun Türkiye'ye gelin, şubenizi açın, Türk mahkemelerinin kararlarını yerine getirin, kararı beğenmiyorsanız itiraz hakkınız var ancak burası egemen devlettir, mahkeme kararlarını yerine getirme mecburiyetindesiniz. 

Şube açacağız sözüyle birlikte ayrıldılar. Niye açmadılar? Anayasa Mahkemesi tarihinde olmadığı kadar apar topar 2 Nisan 2014 tarihli kararı verdi. Bu kararda dedi ki: Bu şirketin kapatılması ifade özgürlüğüne engeldir. 

AYM 6 YIL BEKLETTİ

Ben de 18 Nisan 2014 tarihinde AYM'ye bireysel müracaatta bulundum. Anayasa Mahkemesi, sayın Başbakanının şu şu kararları var, bunlarla ilgili mahkemelerden karar aldık, TİB'e götürdük uygulayın diye, TİB bu sayfaları kapatamıyorum diyor. Tamamını da Anayasa Mahkemesi nedeniyle kapatamıyorum, çaresizim. Anayasa Mahkemesi, 28 Ocak 2020 tarihinde verdi bu kararı. Tebligatı da geçen hafta, 23 Haziran. Sayın Başbakan haklıdır dedi. 'Ancak, burada devletin pozitif yükümlülüğü imkan yükümlülüğüdür, TİB bütün gayretiyle çalışmış ancak güvenlikli bir erişim olduğu için ve Türkiye'de müdahale edilemediği için içeriklere erişim engellenememiş, dolayısıyla kişilik hakları ihlal edilmemiştir' dedi. Türkiye'nin de artık yeni bir düzenleme yaparak yol gösterme yaptı. 

'Nitekim ilk defa Almanya'da ardından 2019'da Birleşik Krallık'ta sosyal medya düzenlemesi yapılmıştır, Türkiye'nin de mevzuatında güncelleme yapması gerekir' ifadesi var.

SOSYAL MEDYA KİMLİĞİ OLMALI

Günlük hayatta suç olan her şey sosyal medyada da suçtur. Bazen yüzde 50 artırma cezası da gereklidir. Sizin kimliğiniz var, burada da herkesin kimliği olması gerekir. Müstear adla olabilir ama herkesin bir kimliği olmalı, herkesin kimliğine Türk makamları erişebilmeli. Twitter'ın Türkiye'de resmi temsilcisi olmalı. Türkiye'yle ilgili atılan tweetlerin saklanma yerinin merkezi Türkiye'de olmalı. 

Sonuçlarına katlanacaksan, istediğini yazabilirsin. Artık görünmediğin yerden ateş edip insanları öldürmek yok. Sosyal medya faili meçhul cinayetlerin merkezi. Sürekli itibar suikastı yapılıyor. 

TWITTER OFİS AÇMAZSA SONUÇLARINA KATLANACAK

(Bu yasa Meclis'ten çıkarsa Twitter, Türkiye'de ofis açacak mı?) Yüzde yüz ofis açacağına inanıyorum. Açmayacaksa sonuçlarına katlanacak. Türkiye'ye gelmeyecek. 

Türkiye gibi büyük bir ülkeyi karşısına alabileceklerini düşünmüyorum. Geçmişte görüştüğümüz o heyet bu kararın sonucunda gelir kanaatindeyim. 

(Twitter Türkiye'ye gelmezse ne olur?) Sayın Cumhurbaşkanımızın kuralları geçerli olur. 

(VPN üzerinden girenler ne olacak?) Onunla ilgili de tedbir alınabiliyor. VPN üzerinden giren yüzde üçmüş zaten. 

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
ali özkaya
YAZDIR
YORUMLAR 46
 • alp 1 yıl önce Şikayet Et
  bir bilişimci olarak, konuşmacının sözlerinin altına imzamı atarım. geç bile oldu..
  Cevapla
 • Kemal 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiçbir gelişmiş ülkelerde sosyal medya başı boş değildir. Türkiye bu konuda çok çok geri kaldı. Bunu hiç vakit kaybetmeden Avrupada da olduğu gibi düzenlemeli.
  Cevapla
 • haklinin yaninda 1 yıl önce Şikayet Et
  abd basta batili ulke menseili basta sosyal medya kuruluslarin acikca Turkiye ve İslam dusmanliklari ortadayken israrla Turkiyeye İslama dusmanlik yapiyorlarken ulkemizin insaninin ahlakina ulkemizin bahimsiz ve bejasina saldiriyorlarken hatta vergi jacirip ulkemize muhattap olacak sube sozu vermelerine ragmen sube acmayinca Turkiye buna karsi hakli onlem olarak erisimine kapatma bloke etmesi gibi hakli onlemler basta onlemler alirken Turkiyeyi degilde haksiz hain abd basta ab menseili sosyal medyanin yaninda olanlar onlarin tarafini tutup onlarin lehine hukum verenler hakkinda mutlaka ince ve detayli bir sekilde okyanus otesi incelemesi titizlikle en ayrintili sekilde yapilmali
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkye kendi menfaati neyi gerektiriyorsa o kararı almalı. Gerekirse AYM de kapatılsın.
  Cevapla
 • İstanbullu 1 yıl önce Şikayet Et
  Trol ( sahte) hesap diye Ak Partiyi suçlayanlar , ger çek kimlikle tek hesap alınmasına karşı çıkıyor. Şimdi asıl trollerin nuhalefet şeyleri olduğu daha net anlaşılıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Moralinizi asla bozmasın
Son dakika haberi: Erdoğan, 'Meclis'e geliyor' deyip duyurdu: Affı yok, artık el koyacağız