Yeniden Refah Partisi'nden Maraş açıklaması: Tamamı açılmalı

Yeniden Refah Partisi tarafından yapılan açıklamada, "46 yıldır adeta ölüme terk edilmiş olan Kapalı Maraş’ın tümden açılması konusunda atılacak olan her türlü samimi ve hakkaniyete uygun adımın arkasında olacağımızı açıkça ifade etmek istiyoruz." denildi.

Yeniden Refah Partisi'nden Maraş açıklaması: Tamamı açılmalı
Yeniden Refah Partisi'nden Maraş açıklaması: Tamamı açılmalı
GİRİŞ 09.10.2020 14:59 GÜNCELLEME 09.10.2020 14:59
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yeniden Refah Partisi Dış İlişkiler Başkanlığı, dün sahil kısmı açılan KKTC'deki Kapalı Maraş bölgesine yönelik yazılı açıklamada bulundu.

"KAPALI MARAŞ'IN SAHİBİ HİÇ ŞÜPHESİZ KIBRIS TÜRKLERİDİR"

Kapalı Maraş bölgesinin büyük çoğunluğunun Osmanlı Vakıf mülkü olduğu vurgulanan açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

"KKTC'nin Gazimağusa şehrine bitişik Doğu Akdeniz’in ünlü turizm beldesi sayılan Maraş,  1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı. Halbuki 13 Ağustos 1974 tarihinde nihayete eren 2. Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kurtarılmış olmasına rağmen hala iskâna kapatılmış durumdadır. Kapalı Maraş bölgesinde sadece bazı Rum mukimlerin gayrimenkulleri mevcut olmakla birlikte, bu hususta ilgili taraf Rum tarafı değil doğrudan mülk sahibi ailelerdir, çünkü kapalı Maraş’ın büyük çoğunluğu vakıf eseridir. Buna göre kapalı Maraş'ın sorumlusu KKTC Evkaf İdaresidir.

KIBRISLI RUMLAR MARAŞ'I İŞGAL ETTİ

Kıbrıs'ta 1571 yılından beri yürürlükte olan vakıf kanunlarına göre, vakıf mülkiyetinde olan Maraş bölgesinin gayrimenkulünü başkalarının sahip olması mümkün değildir. Bu bölge İngiliz yönetimi döneminde, Maraş’taki vakıf eserlerinin % 77’si gayri kanuni olarak Kıbrıslı Rumlar tarafından işgal edilmiştir. 1960’ta kurulan Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1960 Anayasası’nın 110. Maddesi ve kuruluş sözleşmesinin E ekine göre, İngiliz Kolonisi dönemindeki tüm kanuni hüküm ve sorumluluklar aynı şekilde hiçbir değişikliğe uğramadan Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetine geçmiştir. Bu nedenle kapalı Maraş’ın gerçek sahibi hiçbir şüpheye yer kalmadan vakıfların olduğu vakıf belgeleri, tapu senetleri ve yasal hükümler gereği KKTC Vakıf  İdaresidir. Tüm bu gerçeklere rağmen, Annan Planı çerçevesinde kapalı Maraş bölgesinin Kıbrıs Rumlarına bırakılması öngörülmekte idi. Fakat yapılan referandum sonucunda Kıbrıslı Rumlar, Annan planını kabul etmemeleri sonucu bu plan gerçekleşmemiştir."

"ULUSLARARASI MEVZUATA UYGUN OLARAK MARAŞ'IN TAMAMI AÇILMALIDIR"

Kapalı Maraş sahillerinin yeniden açılmasının Yeniden Refah Partisi tarafından olumlu karşılandığı ve Maraş'ın tamamının açılması  konusunda atılacak olan samimi adımların arkasında olunacağını belirtilen açıklamada,  "Sayın Cumhurbaşkanı Maraş sahillerinin halka açıldığını ifade ederken bunun tüm kapalı Maraş bölgesinin yeniden iskâna açılması anlamı taşımadığı ve sadece ‘Maraş sahili’ ile sınırlı bir söylem olduğu muhakkaktır.  Burada parti olarak şunu ifade etmek isteriz ki, Vakıf malı olan ve zaman içerisinde Kıbrıs Rumları tarafından talan edilen bu bölgenin, asıl vakfiyelerin uluslararası mevzuata göre vakıf idaresine bırakılması ile ilgili adımların atılmasını beklediğimizi ifade etmek isteriz. Eğer ki, Annan Planı’nda olduğu gibi, Kıbrıs Rumlarını müzakere masasına çekebilmek amacıyla ve Maraş bölgesinin Rumlara verilmesi niyetiyle Maraş’ın sahili ve plajı için günü kurtarmaya yönelik böyle bir girişim yapılıyorsa, bunun çok vahim sonuçlar doğuracağını açıkça ifade ediyoruz ve böyle bir adımı Yeniden Refah Partisi olarak asla kabul etmeyeceğimizi ifade etmek isteriz." denildi.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Tekin 1 ay önce Şikayet Et
  Acele etmeyin uhulet ve suhuletle hepsi olacak inşallah Maraş'ın tamamı idlib halep Musul Kerkük belki adalar ülkemize bağlanacak duanızı eksik etmeyin güzel günler yakında Osmanlı yeniden uyandı
  Cevapla
 • Misaki Milli 1 ay önce Şikayet Et
  Kıbrısın tamamı Rumlar tarafından gasp edilmiş halde. İlk fırsatta hakkımız olanın tamamını almalıyız, adalar denizi ve batı trakya dahil.
  Cevapla
 • nesimi 1 ay önce Şikayet Et
  önemli değil sizin desteğiniz olmasada olur
  Cevapla
 • KARACAER 1 ay önce Şikayet Et
  bu kısmı sizin desteğiniz ile açılmadı. açılan kısım ve şu anda atılan adım ile alakalı saygı ve tebriklerinizi bildirmek yerine sanki bu kısmını siz açmışınızda teşekkür bekler gibi üst perdeden konuşmuşsunuz. ayrıca dahada üstüne açılan kısmın açılmayan kısımla ilgili ileriki zamanlarda bir yaptırımının olabileceği hususuna değinerek açılan sahil kısmının açılmasından duyduğunuz memnuniyetsizliği ve sinsi siyasetinizi dışa vurmuşsunuz.... edep Ya Hu...
  Cevapla
 • dar gezegen 1 ay önce Şikayet Et
  Cahillikten Allaha sığınırım.
  Cevapla
 • Gecelerin Yargıcı 1 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı uğurlu olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump talimatı verdi: ABD askerleri bir ülkeden daha çekiliyor
Macron kendi halkını aşağıladı: Fransa'da ırkçılık var