46 yıllık hasret bitti: Kapalı Maraş açıldı! Tarihi görüntüler

KKTC'de Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmı halkın kullanımına açıldı. Bölge halkı, haberin ardından kontrollü bir şekilde Maraş'a girmeye başladı.

GİRİŞ 08.10.2020 12:24 GÜNCELLEME 08.10.2020 17:07
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sınırları içerisinde yer alan ve 46 yıldır kapalı olan Maraş bölgesinin bir bölümü saat 12 sularında halkın kullanımına açıldı.

Kapalı Maraş'ın, kamuya ait olan Demokrasi Caddesi ile sahil kısmının bir bölümünü halk dolaşmaya başladı.

ERSİN TATAR DA BÖLGEDE

KKTC Başbakanı Ersin Tatar bölgeye yerel saatle 16.00’da giriş yaptı. Kapalı Maraş’a girişte DHA'ya ilk duygularını anlatan Başbakan Ersin Tatar, "Ben dediğimi yaparım, Kapalı Maraş'ı açacağım dedim, açtık.

Maraş, dünya turizmcilerinin gözdesi olacak" dedi. Kapalı Maraş’ı insanlığa kazandırıldıklarını söyleyen Tatar, “Çok heyecanlıyım. Bu tarihi anın mimari bir hükümetin Başbakanı olmaktan gurur duyuyorum” dedi.  Başbakan Tatar’a eşi Sibel Tatar, Bakanlar ve halktan kalabalık bir topluluk da eşlik etti.

Bu tarihi ana tanıklık etmek isteyen vatandaşlardan ilk etapta 200'e aşkını Maraş'a giriş yaptı.

Girişte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal mesafeye ve maske kullanımına dikkat edilmesi uyarısı yapıldı. 

Çok sayıda gazeteci de Kapalı Maraş'taki gelişmeleri takip ediyor.

EMETİ GÖZÜGÜZELLİ'DEN HABER7'YE ÖZEL AÇIKLAMALAR

ASBÜ Kıbrıs Akademik Birimi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Emete Gözügüzelli, Maraş’ın tekrar açılmasının ardından bölgeye giderek Haber7 için özel açıklamalarda bulundu. Gözügüzelli sıcağı sıcağına yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"Burada hayatım boyunca böyle bir heyecan böyle bir kalabalık, coşku görmedim. İnsanlar akın akın buraya geliyor ve büyük bir heyecan ile açılan bölgeleri ziyaret ediyor. Tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Bu gerçekten hepimize büyük bir güç veriyor. Gençler yaşlılar, öğrenciler turistler, çok ilgi gösterdiler. Sadece bu şekilde olması bile hemen bir canlılık getirdi bölgeye. Eskiden hayalet derlerdi ama şimdi artık Açık Maraş denmesi gerekiyor. Ekonomiye müthiş katkısı olacak olan bir bölge. Vatanımız çok hayırlı olacak ve anavatan ile birlikte buralara kalkındıracağız inşallah.

Burada şu an çok güzel görüntüler var. Başbakan Ersin Tatar’ın bölgeye gelmesiyle birlikte halk ellerinde bayraklarla alkışlarla sayın Tatar’a eşlik etti. Sayın Tatar deniz kenarına yürüdü ve kıyıya gelen yatlar da Tatar’ı selamladı. Çok güzel bir atmosfer yaşanıyor ve insanlar gelmeye devam ediyor.

Bu mutluluğu bize yaşatan, böyle bir kararı güçlü ve dirayetli bir şekilde uygulayan sayın Ersin Tatar’a ve anavatanımıza teşekkür etmemiz gerekiyor. Bunu buradaki insanların yürürlerken kendi aralarındaki konuşmalarından da duyabiliyoruz. Hatta çok bile geç kalındığını dile getiriyorlar. Herkes tekrardan anavatanın varlığını hissettikleri için duydukları mutluluğu dile getiriyor. Ve inşallah Sayın Ersin Tatar’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle daha ileri kalkınma programları da geliştirilecektir. Ümidimiz, beklentimiz bu yöndedir."

KKTC hükümeti, geçen yıl alınan kararla 1974'ten bu yana kapalı olan Maraş'ın açılması konusunda adım atarak uzman ekiple bilimsel envanter çalışmasını başlattı. Türkiye'den üst düzey yetkililerin katılımıyla Maraş'ta 15 Şubat'ta Türkiye Barolar Birliğince "Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı" düzenlendi.

1974'teki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilen ve yerleşime kapatılan Maraş'ın kademeli olarak açılım süreci başlıyor.

 

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, dün Ankara ziyareti sırasında Maraş'ın açılmasıyla ilgili kararı duyururken Maraş'ın açılmasına dair hazırladıkları yol haritası doğrultusunda çalışmaları bir aşamaya getirdiklerini ve ilk somut adımı attıklarını kaydetmişti.

TÜRKİYE'DEN "ÜST DÜZEY" DESTEK

KKTC'de Maraş'ın yeniden yerleşime açılmasıyla ilgili çalışmalar Türkiye tarafından da büyük destek gördü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Tatar'ın Ankara ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Maraş'ın yeniden kullanıma açılmasının KKTC vatandaşları açısından önemini çok iyi bildiğini vurgulamıştı.

Erdoğan, ilk adım olarak Kıbrıs Türk halkının perşembe sabahından itibaren Maraş'ın sahil şeridinden faydalanmak üzere kapalı bölgeye girebilecek olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, "Kullanıma açılan bölgede hiçbir özel mülk bulunmaması sebebiyle herhangi bir mağduriyete yol açılmayacağı için karşı tarafın itirazları şimdiden boşa çıkmıştır. Mülkiyet haklarına saygı gösterilerek yürütülen çalışmaların bir an önce sonuçlandırılarak Maraş'ın bütünüyle kullanıma açılmasını temenni ediyoruz. Bu konuda KKTC makamlarına her türlü desteği vermeye hazırız" demişti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise dün Maraş ile ilgili alınan kararın arından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Uzun zamandır atıl kalarak içimizi sızlatan güzel Maraş'ı, hakkaniyete ve hukuka uygun bir şekilde açıyoruz" ifadesini kullanmıştı.

BM GÜVENLİK KONSEYİ KARARI GÖRÜŞECEK

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK),cuma günü KKTC'nin kapalı Maraş'ın sahil şeridini halka açma kararını görüşecek.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, BMGK, cuma günü KKTC'nin kapalı Maraş kararını kapalı oturumda ele alacak.

Toplantının yerel saat ile 15.00'da yapılması bekleniyor.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, söz konusu karardan endişe duyulduğunu belirterek, "Ada'da gerginliği artıracak, diyalog ve müzakerelerin başarılı olmasına gölge düşürecek tek taraflı eylemlerden kaçınılması" çağrısı yapmıştı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric ise BM'nin ilgili Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda kapalı Maraş konusundaki pozisyonunun değişmediğini söylemişti.

 

KAYNAK: AA, DHA, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 91
 • akbas 1 ay önce Şikayet Et
  trafiği sol dan akıtmayı bırakın artık Kıbrıs'ta. Nasıl olur...?
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Mülkiyet hakkına saygı duyulması demek yakında oraya rumların da girmesi demek. Kafayı çalıştırın biraz.
  Cevapla
 • Osman ali 1 ay önce Şikayet Et
  Güçlüysen haklısın bu hep böyle oldu Türkiye güçlü eski Türkiye yok artık daha da sesimiz gür çıkacak zaten haklıyız Dünya 5 ten daha büyük
  Cevapla
 • Dikiliş 1 ay önce Şikayet Et
  Biz açalımda birleşmiş milletler kararı gözden geçirsin çokta tın sanki sallayan var bizim hangi kararımız sizin için uygunkı bu olsun istesenizdeeeee istemesenizdeeee biz ne dersek o olacakkk
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  BM anlaşmasına göre maraştaki ev otel arsalar sahiplerine verilecekmiş türklere ne kalacak bilmiyorum.peki rumlarda türklerin mallarını verecek mi.keşke varisleri 3 veya 4 nesil geçip açılsa daha iyi olurdu.Devlet büyüklerimizinde bir bildiği vardır elbet
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya'da! İşte günün fotoğrafları...