Dışişleri'nden son dakika Oruç Reis açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan son dakika Oruç Reis açıklaması yapıldı. Açıklamada, 'Oruç Reis gemimiz bir ay süren bakım ve onarım işlemlerinin ardından sismik araştırma faaliyetlerine kaldığı yerden bugün devam etmeye başlamıştır' denildi.

GİRİŞ 12.10.2020 16:56 GÜNCELLEME 12.10.2020 17:58
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Oruç Reis gemimiz bir ay süren bakım ve onarım işlemlerinin ardından sismik araştırma faaliyetlerine kaldığı yerden bugün devam etmeye başlamıştır. 22 Ekim 2020 tarihine kadar sürecek olan bu faaliyet, tamamen Türk kıta sahanlığı içinde olup, faaliyet alanı Türkiye’ye en yakın 15 kilometre, Yunan anakarasına ise 425 kilometre uzaklıktadır.

 

 

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada, uluslararası hukuk ile bağdaşmayan asılsız iddialar öne sürerek itirazlarını yinelemiştir. Doğu Akdeniz’de en uzun kıyısı bulunan ülkemizin anakarasına 15 kilometre mesafede faaliyet göstermesine itiraz edilmesi kabul edilemez.

Bu itiraz, Sevilla Haritası ile vücut bulan, Yunanistan’ın maksimalist deniz yetki alanı iddialarına dayanmaktadır. Oysa ki Sevilla Haritasının hukuken geçersiz olduğu AB ve ABD tarafından da kamuoyuna duyurulmuştur.

YUNANİSTAN'DAN BEKLENTİMİZ...

Yunanistan’ın iddia ettiği üzere Meis adasının 40 bin kilometrekare deniz alanı yaratması ne uluslararası hukukla ne de uluslararası mahkeme kararlarıyla bağdaşmaktadır. Esasen Yunan tarafı da bu taleplerinin maksimalist olduğunu gayet iyi bilmektedir. Yunanistan’dan beklentimiz Sevilla Haritası ile vücut bulan, uluslararası hukuka aykırı maksimalist iddialarını geri çekmesi, Ege ve Akdeniz’de gerginliği artırıcı tatbikat ve askeri faaliyetlerine son vermesi ve başta istikşafi görüşmeler olmak üzere bizimle samimi bir diyalog içine girmesidir.

FAHRETTİN ALTUN: MESAJIMIZ AÇIK

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Oruç Reis gemisinin yeniden göreve başlamasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Rutin bakımların ardından Doğu Akdeniz'e döndü. Deniz yetki alanı içerisinde faaliyetlerini sürdürecek. Mesajımız açık, 'Benim olan benimdir, senin olan ise müzakereye tabidir' diyorsanız müzakere yapılamaz" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Alper 11 ay önce Şikayet Et
  Devam insaallah Almanya Fransa ziplamaya basladi zaten Maasallah 2020 yili dirilişimizin tüm dünyaya ilani gibi oldu elhamdulullah
  Cevapla
 • Erol kaya 11 ay önce Şikayet Et
  Gücü yeten varsa ortaya çıksın Yerli olan ; Obüsler Tanklar Füzeler Uçaklar İha ve sihalar Toplar Tüfekler Dahada önemlisi hedef kızıl ELMA diyen MEHMETCİK ler....gönderiz ezer geçeriz akdeniz ege ve karadeniz bizimdir...
  Cevapla
 • Egeliden 11 ay önce Şikayet Et
  yunanistan en azından bir-iki haftalık savaş demiyelim de tokatı hak ediyor ..bir düzine uçağı bir kaç suüstü gemisini denizin dibinde görmeyi çoktan hak etti.
  Cevapla
 • Duyarlı 11 ay önce Şikayet Et
  Yolun açık olsun. İnşallah emekler boşa çıkmayacak. Muvaffak olacaksınız.
  Cevapla
 • zafer 11 ay önce Şikayet Et
  Nooldi CHP hani korkmuşta limana çekmiştik. Kaldığı yerden göreve devam. Bütün vatan hainlerine inat.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Montajını yaptığı klimayla düştü yaşlı kadın altında kalmaktan son anda kurtuldu
Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten Türkiye açıklaması: Erdoğan’la hemfikiriz!