Ukrayna Başkanı Zelenskiy'den Türkiye itirafı: Türkiye olmadan...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüşüyor. Zelenskiy, görüşme öncesi verdiği demeçte Türkiye silahlı kuvvetlerinin dünyanın en güçlü ordularından biri olduğunu ifade ederek," Bölgede Türkiye olmadan hiçbir şey olmaz" dedi.

GİRİŞ 16.10.2020 15:38 GÜNCELLEME 16.10.2020 15:44
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Üsküdar’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Vahdettin Köşkü’ndeki görüşme saat 15.00'te başladı. Görüşme basına kapalı olarak gerçekleştiriliyor.

 

 

Görüşme öncesi Zelenskiy, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“HER MİLLETİN SESİNİN DUYULMASI GEREKTİĞİNİ DÜNYAYA, BİRLİKTE SÖYLÜYORUZ”

 

 

Türkiye ile Ukrayna arasındaki güçlü stratejik ortaklık ilişkilerini değerlendiren Zelenskiy, “Bugünün karmaşık ve çelişkili dünyasında, iki ülke haklarının bir arada olması kesinlikle anlaşılır. Biz sadece komşu değiliz. Dünyaya birlikte her milletin sesinin tam anlamıyla duyulması gerektiğini söylüyoruz. Bu ve çok daha fazlası bizi birleştiriyor” dedi.

İki ülkenin stratejik ortaklığının uzun vadeli dostluk, karşılıklı saygı ve toplumların duygularının bilgece anlayışı temelinde kurulu olduğunu vurgulayan Ukraynalı lider, “Ukrayna’ya yönelik tutarlı ve bütünüyle samimi desteğinden ve toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik yardımından dolayı Türkiye’ye minnettarız. Bu, Ukrayna’da tüm nesiller boyunca unutulmayacak” diye konuştu.

“ÜLKENİZİN SİLAHLI KUVVETLERİ DÜNYANIN EN GÜÇLÜLERİNDEN BİRİ”

Zelenskiy, Ukrayna’nın Türkiye ile iş birliğini geliştirirken, aynı zamanda NATO’ya entegrasyon yolunda çaba sarf ettiğini belirterek, “Ülkenizin silahlı kuvvetleri, kabiliyet ve askeri güç bakımından dünyanın en güçlü ordularından biri. Bu bağlamda, çok sayıda Ukraynalı askeri personelin Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim merkezlerinde eğitildiğine ve NATO güçlerinin en iyi temsilcilerinin modern bilgileri ile deneyimlerini edindiğine dikkati çekmek isterim. Bu aynı zamanda ülkemizin, İttifak’ın Özel Müttefiki statüsünü elde etmesinde önem teşkil etti” ifadelerini kullandı.

“KARADENİZ’DEKİ BÜYÜK DOĞAL GAZ KEŞFİ BÖLGEDE GÜÇ DENGELERİNİ DEĞİŞTİRECEK”

Türkiye ile Ukrayna’nın çok geniş bir yelpazede müzakereler yürüttüğünü belirten Ukrayna Devlet Başkanı, Türkiye ziyaretinden beklentilerini şöyle özetledi:

“Müzakerelerimizin içeriği geleneksel olarak o kadar geniş ki, tek bir konuyu öne çıkarmak mümkün değil. Ekonomik iş birliğimizin daha ileriye taşınması, ortak işletmelerin kurulması, yatırımlar, enerji iş birliğinin geliştirilmesi ve çok daha fazlası. Bu arada, Türk halkını Karadeniz'deki büyük doğal gaz rezervlerinin keşfinden dolayı tebrik ediyorum. Bu yatağın geliştirilmesi bölgedeki güç dengelerini, Türkiye Cumhuriyeti ve dostlarınızın lehine önemli ölçüde değiştirecektir.”

“SERBEST TİCARET ANLAŞMASINDA BİTİŞ ÇİZGİSİNDEYİZ”

Türkiye ile Ukrayna arasında uzun yıllardır devam eden Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerini değerlendiren Zelenskiy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İyi dostlar için ulaşılamayan sonuçlar yoktur. Bu tür müzakereler, ancak pazarı hiçbir şey ifade etmeyen ülkeler için basit olabilir. Türkiye ile Ukrayna ise tamamen farklı. Devasa bir ekonomik potansiyele sahibiz. Bu, üzerinde anlaşılması gereken çok fazla nüans olduğu anlamına geliyor ve zaman gerektiriyor. Ayrıca, artık bitiş çizgisindeyiz. Anlaşmanın kısa süre içerisinde imzalanacağını umuyorum. Türkiye, sadece üç yıl sonra cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılını dostlarıyla birlikte kutlayacak. Bu bayramı, çok daha fazla sayıda ekonomik temasa sahip olarak kutlamak istiyoruz. Serbest Ticaret Anlaşması’nın en kısa sürede imzalanması, bu hedefe ulaşmamıza önemli ölçüde yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

ETİKETLER
Erdoğan
YAZDIR
YORUMLAR 46
 • Metin 1 ay önce Şikayet Et
  Bilmeyenler için : Dünyada iki tane Yahudi devlet başkanı var biri İsrail'e biri Ukrayna'da
  Cevapla
 • ukrayna 1 ay önce Şikayet Et
  gercek dost bir ulkedir. cikarlari tabi ki de on planda olacak ama asla bizle guc yarisina girmezler. tarihsel olarak da yakindirlar bize. rusya imparatorluk gecmisi olan rakip bir ulkedir. biz rusyaya karsi ukrayna ile guclu bir denge kuruyoruz. hayirlisi olsun...
  Cevapla
 • vay be arkadaş 1 ay önce Şikayet Et
  ayrıntıyı sevdim yer mekan : Vahdettin Köşkü REİS dünya ya vahdettinin hakkını yerde bırakmaz hakkını bin yıl geçsede alırız diyor yane süper
  Cevapla
 • mrtnht 1 ay önce Şikayet Et
  valla senin bunu anlamana bravo diyoruz halen içimizdeki hainler anlamadi erdogan dusmanligi devam ediyor ama ataturkten sonraki en iyi devlet adami o kadar gerisi hikaye
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna da on yıla yakın kaldım adankar ağır sanayi de baya gelişmiş mühendis leri baya bilgili özellikle kimya sektöründe Türkiye ile işbirliği bizim hammadde de daha iyi noktaya gelmemizi sağlayabilir
  Cevapla
 • animatör 1 ay önce Şikayet Et
  Adamların el becerileri iyi , Marangozluk ve dekoratörlüktede iyiler.Otelde bi ara beraber çalışıyoduk.Herifler gerçekten işinin erbabıydı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den Azerbaycan'a 6 tır insani yardım
İlginç anlar! Kavgadan korkup dolaba böyle saklandılar