Yasa 2010'da değişmişti: HDP kapatılsa bile vekillikleri devam edecek

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP'ye açılan kapatma davası kapsamında siyasi yasakları talep edilen HDP milletvekillerinin, yasak kararı verilse bile, milletvekillikleri devam edecek.

Yasa 2010'da değişmişti: HDP kapatılsa bile vekillikleri devam edecek
Yasa 2010'da değişmişti: HDP kapatılsa bile vekillikleri devam edecek
GİRİŞ 19.03.2021 07:16 GÜNCELLEME 19.03.2021 07:20
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Başsavcılığın açtığı kapatma davasına ilişkin iddianamede HDP'li 687 kişi hakkında 5 yıl süreyle siyasi yasak getirilmesi de talep ediliyor. Bu kişilerden 42'si HDP'li milletvekillerinden oluşuyor. Anayasa Mahkemesi dava sonucunda milletvekillerine siyasi yasak getirilmesi kararını verse bile, bu durum HDP'lilerin TBMM üyeliğini sona erdirmeyecek.

2010 yılında yapılan değişiklik ile siyasi yasaklı olan milletvekillerinin TBMM üyeliklerinin sonlanacağı hükmü Anayasa'dan çıkarılmıştı. Anayasa'nın 84'üncü maddesinin son fıkrasında "Partisinin temelli kapatılmasına beyan ve eylemleriyle sebep olduğu Anayasa Mahkemesinin temelli kapatmaya ilişkin kesin kararında belirtilen milletvekilinin milletvekilliği, bu kararın Resmi Gazete'de gerekçeli olarak yayımlandığı tarihte sona erer. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı bu kararın gereğini derhal yerine getirip Genel Kurul'a bilgi sunar" hükmü yer alıyordu. Yapılan değişiklikle bu hüküm Anayasa'dan çıkarıldığı için, siyasi yasak getirilse bile HDP'li milletvekillerinin bağımsız olarak TBMM üyeliği devam edecek.  Ancak bu kişiler, 5 yıl süreyle bir siyasi parti çatısı altında faaliyet gösteremeyecekler.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 18
 • Ümit 3 yıl önce Şikayet Et
  Yeni partinizin adı chdp olsun
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Chp bunların kalesi, yani asıl evleri. Dolayısıyla değişen bir şey olmaz.
  Cevapla
 • Aydın KARADENİZ 3 yıl önce Şikayet Et
  Fezlekeler ne güne duruyor.. Parti kapanmadan fezlekeler işlemeli, atıl kalmamalı
  Cevapla
 • Savaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Kapatmanın ne anlamı kalıyor peki. Herkes sabah akşam bunları mı dinleyecek. O zaman mahkemeler kapatsın bunlar yeni parti kurarak devam etsin bir dahaki seçime kadar. Bu işte ilelebet böyle devam etsin yani.
  Cevapla
 • Diyarbekirli 3 yıl önce Şikayet Et
  Yeni anayasa sart oldu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arda Güler’in Kuran-ı Kerim'li fotoğrafının sırrı ortaya çıktı
Özel ile Özdil arasında "bidon kafalı" atışması: Bu iftiranı sana yedireceğim