HDP'ye kapatma davası açıldı! Süreç nasıl işleyecek? Olası senaryolar

Son dakika haberi: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. Başsavcılığın iddianamesi Anayasa Mahkemesi'nde dava iddianamesi olarak kabul edilecek. Bu iddianame üzerinden Anayasa Mahkemesi belirleyeceği bir tarihte yargılamaya başlayacak.

HDP'ye kapatma davası açıldı! Süreç nasıl işleyecek? Olası senaryolar
HDP'ye kapatma davası açıldı! Süreç nasıl işleyecek? Olası senaryolar
GİRİŞ 17.03.2021 20:34 GÜNCELLEME 17.03.2021 20:34
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı. 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı HDP hakkında 'kapatma' istemiyle bir iddianame düzenlenerek Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi. Hazırlanan iddianamede HDP'nin 'terör örgütünün odağı' iddia ediliyor. Bu kapsamda Anayasa Mahkemesi Yüce Divan sıfatıyla yargılamayı yapacak. Başsavcılığın iddianamesi Anayasa Mahkemesi'nde dava iddianamesi olarak kabul edilecek. Bu iddianame üzerinden Anayasa Mahkemesi belirleyeceği bir tarihte yargılamaya başlayacak.

HAZİNE YARDIMININ KESİLMESİNE KARAR VERİLEBİLİR

Yargılama kapsamında HDP'den bir savunma istenecek. HDP Yüce Divan'da savunma yapacak. Anayasa Mahkemesi HDP'nin terör örgütünün odak olup, olmadığına karar verecek. Eğer Anayasa Mahkemesi 'odak' olduğuna karar verirse süreç kapatmaya kadar gidebilecek. Ancak odak olmanın derecesi de belirleyici olacak. Anayasa Mahkemesi bazı HDP'liler hakkında siyaset yasağı koyup, partiyi kapatmayabilir ya da Hazine yardımının kesilmesine karar verebilecek. Parti kurucularına siyaset yasağı gelmesi de Anayasa Mahkemesi'nin vereceği kararlar arasında...

Yargıtay, HDP'nin kapatılması istemiyle AYM'de dava açtı

ANAYASA MAHKEMESİ USUL YÖNÜNDEN İNCELEYECEK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesi Anayasa Mahkemesi'ne gittikten sonra Anayasa Mahkemesi adeta bir mahkeme gibi o iddianameyi inceleyecek. Ardından usul eksiklik olup, olmadığına bakacak. Daha sonra iddianamenin kabulü aşamasında tensip tutanağı hazırlayacak.

Son anket ortaya koymuştu: Toplumun büyük kısmı 'HDP kapatılsın' diyor

KAYNAK: HABERTÜRK
YORUMLAR 46
 • Yiğido 3 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi herşey çok güzel oldu :)) darısı ortaklarına
  Cevapla
 • Müslüman Kürd 3 yıl önce Şikayet Et
  Bazıları diyorki hdp mağduru oynayıp oylarını artıracak ve Ak Partili Kürtler onlara oy verip hdpyi %20 lere taşıyacakmış. Ben oyumu vermeyecem nasıl artacakmış? Her seçim Ak Partiye oy verdik. 13 kardeşiz ve bir tanesi bile hdpli değil. Ben en az 7 çocuk yapacam. Bunlarda Ak Parti ve Reisi destekleyecek. Ak Parti yükselecek. Türkiyede açlık falanda yok devlet herkese yardım ediyor. Ben 12.000 tl maaş alıyorum ne açlığı yaw?
  Cevapla
 • hamo 3 yıl önce Şikayet Et
  ne diyon ya dayı:))
  Cevapla
 • ayhan 3 yıl önce Şikayet Et
  Chpnin oyları artar artık.Hdp ye giden oyların ilk adresi Chp dir.Hatta İyi Partiye bile oy kayabilir ege şehirlerinde, sırf Ak Parti ve Mhp kazanmasın diye.
  Cevapla
 • Recep 3 yıl önce Şikayet Et
  Hdpyi kapatırla başka parti kurup aynı teröristler yine mecliste hep aynı seneryo yokmu bunun başka yolu formalite
  Cevapla
 • Korkusuz 3 yıl önce Şikayet Et
  Neden korkuyorsunuz kapatın gitsin katil sürüsünü
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesinde
Son dakika: Türkiye ile İspanya anlaştı! İşte kritik maddeler...