HDP kapatma davasında son dakika gelişmesi! Banka hesapları da el konulacak

Son dakika haberi: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinde, HDP'nin devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği belirtildi. İddianamede, "Aslında HDP ile PKK/KCK arasında bir fark yoktur. HDP silahlı terör örgütü PKK/KCK'nın siyasi görünümlü bir uzantısıdır." ifadeleri kullanıldı.

HDP kapatma davasında son dakika gelişmesi! Banka hesapları da el konulacak
HDP kapatma davasında son dakika gelişmesi! Banka hesapları da el konulacak
GİRİŞ 18.03.2021 13:03 GÜNCELLEME 18.03.2021 17:30
Bu Habere 168 Yorum Yapılmış

Son dakika...Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'nin kapatılmasına ilişkin iddianamesine Habertürk ulaştı. 600 sayfayı aşkın iddianamede HDP'ye ve HDP yöneticilerine birçok suç isnat edilerek partinin kapatılması istendi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin yaptığı yazılı açıklamada, "Siyasi parti yönetici ve üyeleri demokratik ilkeler çerçevesinde faaliyetlerine devam etmeli, terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olmamalı, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı amaçlamamalıdır. Bu bağlamda, Halkların Demokratik Partisi yönetici ve üyelerinin beyan ve eylemleriyle demokratik ve evrensel hukuk kurallarının kabul etmeyeceği şekilde davrandıkları, PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri, örgütün uzantısı olarak faaliyetlerde bulunarak, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı amaçladıkları anlaşıldığından, adı geçen siyasi partinin kapatılması Anayasa Mahkemesinden talep edilmiştir" ifadelerini kullanmıştı.

Son dakika....Fezleke süreci Meclis'te devam ederken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı hem Kobani İddianamesi hem de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Kobani olayları çerçevesinde hazırlanan fezlekeleri inceledi. Bu incelemesini neticelendirdi ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması talebiyle resen Anayasa Mahkemesi'ne iddianamesini düzenleyerek davasını açtı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin detaylarına Habertürk ulaştı.

İDDİANAMEDE DİKKAT ÇEKEN NOKTALAR

* HDP binaları teröristlerin buluşma noktası oldu.

* HDP yöneticileri terör örgütünün amacına hizmet etti.

* Davalı parti hiçbir milli meselede Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yanında yer almadı.

* HDP terör örgütünün vesayeti altında ve onun talimatları doğrultusunda hareket etti. Seçimlere de terör örgütünün dikte ettiği adaylarla girdi.

* HDP yöneticileri ısrarla PKK terör örgütüne “terör örgütü” ve onun aktif olarak bölücü yıkıcı eylemlerine katılan elemanlarına da terörist diyemedi.

* HDP TSK’nın gayesi ve kapsamı belli olan operasyonlarını işgal girişimi gibi göstermeye çalışarak terör örgütüne destek sağladı.

* Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak ve toplumun huzur, güven ve birlikteliği için HDP’nin temelli kapatılması hukuksal bir zorunluluktur.

* Davanın ivedilikle görüşülerek. devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline gelen HDP kapatılmalıdır.

* Terör örgütünü, terörü lanetlemeyi bırakın tek bir eleştiri cümlesi bile kurmayan veya kuramayan davalı partinin şiddeti, terörü, teröristi öven, onları kutsayan beyanatlarının ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı düşünülemez.

Çok çarpıcı ifadeler: HDP'ye sahip çıkan CHP neyi amaçlıyor?

HDP'ye kapatma davası açıldı! Süreç nasıl işleyecek? Olası senaryolar

687 KİŞİ İÇİN 5 YIL SÜREYLE SİYASET YASAĞI TALEP EDİLDİ

Son dakika...İddianamede aralarında Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Pervin Buldan, Sezai Temelli, Mithat Sancar, Meral Danış Beştaş, Nursel Aydoğan, Selma Irmak, Ertuğrul Kürkçü, Ayhan Bilgen, Leyla Zana ve Ahmet Türk gibi isimlerin de bulunduğu 687 kişi için 5 yıl süreyle siyaset yasağı talep edildi.

HDP, kapatma davasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı! Küstah ifadeler

HAZİNE YARDIMI KESİLSİN

Son dakika...Yine iddianamede, HDP'ye Hazine yardımının kesilmesi de yer aldı. İddianamede, "HDP ödenecek hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması, varsa banka hesabında blokesine ve Hazine yardımı ödenmiş ise aynı miktarın Hazine'ye iadesine karar verilsin" ifadeleri yer aldı.

YORUMLAR 168
 • Gonder 3 yıl önce Şikayet Et
  Zaten o mülk ve para Türk halkının ödediği maaş hepsine el koyun tüyü bitmemiş yetim hakkı var onca ölen vatan evladının şehit edilenlerin hakkı var hepsinin neyi varsa el konulup sutlanmali
  Cevapla
 • Mizah 3 yıl önce Şikayet Et
  Minareyi çalan kılıfını hazırlamıştır. Hesapları boşaltırlar tabelaları değiştirirler başka köşe başında yeniden tezgah açarlar. Bunları av köpeği gibi tek tek takip edip bir bir düşürmek lazım. PKK bağlantısı yakaladığına da gün yüzü göstermemek lazım.
  Cevapla
 • tekirdağlı 3 yıl önce Şikayet Et
  çok geç kalınmış bir karar. darısı chpkk lıların başına ınşallah
  Cevapla
 • Bulut 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunun neresı demokratık hak mılletın parasını pkk ya aktarıyorlar sonra tv de arsız arsız gulumsuyorlar bumu terorıstler evlatlarımızı sehıt etsın dıyemı !
  Cevapla
 • hüseyin 3 yıl önce Şikayet Et
  yani 5 yıl sonra başımıza tekrar bela olacaklar mağdr edildik deyip daha fazla oy alacaklar çok yanlış bir karar ömür boyu siyaset yasağı getirilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trabzonspor, Cihan Çanak'ı duyurdu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü