HDP iddianamesini kabul eden Anayasa Mahkemesi kendine dava açacak

Anayasa Mahkemesi, HDP'ye kapatma istemiyle hazırlanan iddianameyi kabul etti. AYM Genel Kurulu'nda dün önemli bir gündemin de müzakere edildiği öğrenildi. Anayasa ve yasa çalıştığı için AYM kendi kendine dava açacak.

HDP iddianamesini kabul eden Anayasa Mahkemesi kendine dava açacak
HDP iddianamesini kabul eden Anayasa Mahkemesi kendine dava açacak
GİRİŞ 22.06.2021 13:26 GÜNCELLEME 22.06.2021 13:29
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Anayasa Mahkemesi dün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması talepli iddianamesinin ilk incelemesini yaptı. İddianame eksiklik bulunmadığı gerekçesiyle oybirliği ile kabul edildi ve yargılama süreci resmen başladı. Ancak AYM Genel Kurulu’nda dün önemli bir gündemin de müzakere edildiği ortaya çıktı.

ANAYASA VE YASA ÇELİŞİYOR

Habertürk Ankara Temsilci Yardımcısı Fevzi Çakır'ın haberine göre, AYM Genel Kurulu’nda parti kapatma davalarında hangi çoğunluğun aranacağı konusu tartışıldı. Çünkü bu konuda Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası farklı hükümler içeriyordu. Anayasa’da bir siyasi partinin temelli kapatılmasında 3'te 2 çoğunluk aranacağı (2010 değişikliği) hüküm altına alınırken, Siyasi Partiler Yasası’nda ise 5'te 3 çoğunluk aranacağı (2003 düzenlemesi) hükmüne yer veriliyor.

Anayasa hükmü her zaman öncelikli olsa da Genel Kurul’da yapılan müzakereler sonucunda bu çelişkinin giderilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Peki bu çelişkinin giderilmesi için hangi yola başvurulacak?

HDP kapatılırsa oy durumu ne olacak? Çarpıcı tespitler...HDP kapatılırsa oy durumu ne olacak? Çarpıcı tespitler...

AYM, HDP'yi kapatma iddianamesini kabul ettiAYM, HDP'yi kapatma iddianamesini kabul etti

HDP'ye ikinci kapatma davası açıldıHDP'ye ikinci kapatma davası açıldı

ÇELİŞKİ NASIL GİDERİLECEK

AYM Genel Kurulu’nda çelişkinin giderilmesi için ilginç bir yola başvurulması kararı alındı. Buna göre, AYM Siyasi Partiler Yasası’nın ilgili hükmünün iptali için kendi kendine dava açacak. Bu kapsamda bir raportör görevlendirmesi yapıldı. Raportör Anayasa ve yasa hükümlerini inceleyerek, hazırlayacağı raporu AYM Genel Kurulu’na sunacak.

AYM KENDİ KENDİNE DAVA AÇACAK

Raporun gelmesinin ardından AYM, kendi kedine iptal davası açacak. Siyasi Partiler Yasası’nın parti kapatma görüşmelerinde 5'te 3 çoğunluk aranacağına dair hükmün iptali istenecek. AYM, HDP görüşmesi öncesinde bu gündemle toplanarak, ilgili hükmün iptaline karar verecek. HDP görüşmesi Anayasa’da yer alan 3'te 2 çoğunluk (kapatma için 15 üyeden en az 10’unun "evet" demesi gerekecek) şartı üzerinden gerçekleştirilecek.

SİYASİ PARTİLER YASASI NE DİYOR?

Siyasi Partiler Yasası’nın 98. Maddesi şu hükmü içeriyor:

"Siyasi partilerin kapatılması davaları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından Anayasa Mahkemesinde açılır. (Ek cümle: 2/1/2003-4778/9 md.) Siyasî partilerin kapatılması davalarında kapatılmaya karar verilebilmesi için beşte üç oy çokluğu şarttır. Anayasa Mahkemesince verilen kararlar kesindir…”

ANAYASA NE DİYOR?

Anayasa’da 2010 Referandumu ile yapılan değişiklikle parti kapatmalar zorlaştırıldı. Anayasa’nın Yüksek Mahkemenin “Çalışma ve yargılama usulünü” belirleyen 149. Maddesinin ilgili hükmü şöyle:

"…Siyasî partilere ilişkin dava ve başvurulara, iptal ve itiraz davaları ile Yüce Divan sıfatıyla yürütülecek yargılamalara Genel Kurulca bakılır, bireysel başvurular ise bölümlerce karara bağlanır. Anayasa değişikliğinde iptale, siyasî partilerin kapatılmasına ya da Devlet yardımından yoksun bırakılmasına karar verilebilmesi için toplantıya katılan üyelerin üçte iki oy çokluğu şarttır…"

KAYNAK: HABERTÜRK
ETİKETLER
kapatma davası
YAZDIR
YORUMLAR 51
 • Cumhur ittifakı 5 ay önce Şikayet Et
  Meclis önce anayasa mahkemesini kapatsin sonrada kapatılacak partiyi referandumla millete kapattirsin
  Cevapla
 • Ali 5 ay önce Şikayet Et
  Hangi ülke polislerini askerlerini öldüren bir kurumla çalışır şimdi chp gitmiş onlarla hükümeti devirmek ve intikam için hdp ye şirinlik yapıp oylarının peşine düşmüş birileri onlara şeytanì pilanı akıllarına sokmuş hükümet baştayken bunları icabına bakılmalı iş işten geçmeden.
  Cevapla
 • bay e 5 ay önce Şikayet Et
  tek dogru vardir çelişen karakterlerdir yada karaktersi...
  Cevapla
 • Coşkun 5 ay önce Şikayet Et
  Hdp açık açık teröristlerin partisiyken nasıl olur da hala T.Cümhuriyetinin meclisinde duruyorlar akıl alır gibi değil.Vatan millet düşmanları..
  Cevapla
 • ömer 5 ay önce Şikayet Et
  terörü destekleyen partilere delet yardımını kesin parasız nasıl yapacaklar türkiyenin her yerine ofis açmışlar terörün para kaynağı kurur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TBMM'de İBB'nin ihale oyununu ifşa etti! Eşyanın tabiatına aykırı, milyonda bir ihtimal
Skandal talep: HDP'nin Millet İttifakı'ndan isteğini açıkladı!