Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan Kılıçdaroğlu'nun iddialarına cevap

Sosyal mecrada orman yangınlarına yetersiz müdahalede bulunulduğu, THK uçaklarının kullanılmadığı gibi birçok iddialara yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan cevap geldi.

GİRİŞ 02.08.2021 11:32 GÜNCELLEME 02.08.2021 17:02
Bu Habere 109 Yorum Yapılmış

Türkiye genelinde son 1 haftadır başlayan ve ciğerlerimizi yakan orman yangınlarına müdahaleler sürüyor.

Ege ve Akdeniz’in gözbebeği tatil beldelerini adeta cehenneme çeviren yangınlarda can ve mal kayıplarının yanı sıra binlerce hektarlık alan küle döndü.

Orman Genel Müdürlüğü öncülüğünde tüm ekipler seferber olurken, özellikle sosyal medyada yangınlara müdahale konusunda Türkiye’nin yetersiz olduğu öne sürüldü.

BAKANLIKTAN KILIÇDAROĞLU’NA MADDE MADDE CEVAP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da tıpkı sosyal medyadaki bazı kişilerin bu görüşlerini savunarak, farklı farklı iddialarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun iddialarına Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan cevap geldi.

İDDİA: HELİKOPTERLERİN DE KENDİNE GÖRE RİSKLERİ VAR. PERVANE DÖNDÜĞÜ ZAMAN KOZALAĞI DAHA UZAĞI ATAR?

Ülkemizde kullanılan yangın söndürme helikopterleri, gövde dışı Bambi Bucket diye adlandırılan su taşıma haznelerindeki su ile yangına müdahale etmektedir. Bambi Bucket’lar helikopterden sarkan bir ipin ucunda pal etkisi yapmayacak bir mesafede bulunduğundan, bir rüzgâr etkisi yaratmamaktadır. Tüm dünyada kullanılan helikopterlerin büyük çoğunluğunda bu sistem kullanılmaktadır ve çok etkilidir.

İDDİA: THK’NIN 2002’DE 19 UÇAĞI, 19 PİLOTU VARDI. BU UÇAKLARDAN 4’Ü İSTANBUL’DA, 4’Ü İZMİR’DE, 4’Ü ÇANAKKALE’DE, 4’Ü EDREMİT’TE, 3 UÇAK DA HAVADA SÜREKLİ SEYRÜ SEFER HALİNDE YANGIN ÇIKARSA HEMEN MÜDAHALE ETMEK İÇİN HAZIRDI?

Bakanlığımızın THK ile herhangi bir sorunu bulunmamaktadır. 2020 yılında 2 uçak, 2021 yılında 3 uçak ve 18 helikopter orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmak üzere THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi’nin içinde bulunduğu ortaklıklardan kiralanmıştır.

2002 yılında THK’dan kiralanan uçaklar, M-18 Drmader modeli tek motorlu (pervaneli), havaalanından dolum yapan ve tek seferde 1 ton su taşıyabilen küçük, eski teknoloji uçaklardır. Bu uçaklar 4 tanesi 1 filo olacak şekilde çalıştırılmıştır. 

11 soru ve cevap şeklindeki o iddialara karşılık şu ifadeler kullanıldı:

YORUMLAR 109
 • ORMANCI 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım yapmış olduğunuz bu güzel açıklamayı acaba kılıçdaroğlu anlayabilecek mi? Saygılarımla
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyenin imtahanı ne yapalım. Allah bizlere sabırlar versin.
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Kılıç dar oğulların elinde gelse yangın söndürme bahanesiyle uçağa binip su yerinde benzin yükler ülkenin her noktasına ateşin üzerine benzin döker
  Cevapla
 • Dervaz 2 yıl önce Şikayet Et
  Nerde bu savcılar buna dava açan yoo ki yalan desen var iftira desen var halkı kin ve düşmanlığa teşvik var alenen aşağılama var Daha ne yasin
  Cevapla
 • İsmail 2 yıl önce Şikayet Et
  K.Oğlu yalan ve iftiraların gene tutmadı ama sende utanacak yüzde yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca Cenevre'de dünyaya seslendi: İnsanlığın vicdanı darağacında
Meral Akşener'i altılı masadan bakın kim kaldırmış! İlk kez isim verildi