Kılıçdaroğlu'nun sözlerine İYİ Parti'den imalı tepki

İttifakta 'tekil' kavga. Kemal Kılıçdaroğlu'nun son seçim vaatleri, Millet İttifakı'nda rahatsızlığa neden oldu. İP'li Paçacı, “Cumhurbaşkanı adayı olarak tekil konuşuyorsa ittifak ruhuna uygun düşmez” dedi.

Kılıçdaroğlu'nun sözlerine İYİ Parti'den imalı tepki
Kılıçdaroğlu'nun sözlerine İYİ Parti'den imalı tepki
GİRİŞ 08.09.2021 14:24 GÜNCELLEME 08.09.2021 14:24
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun öğrencilere yönelik 6 vaatte bulunması ve bu vaatleri söylerken; "Söz veriyorum hepsini tek tek ben yerine getireceğim" demesi Millet İttifakı'nda erken adaylık sinyali olarak algılandı. Bu durum Millet İttifakı ortaklarından İYİ Parti'de çok ciddi rahatsızlık yarattı. Geçmiş dönemlerde DYP ve MHP'de de uzun yıllar parti yöneticiliği yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı "Kemal Bey bunları bize sordu mu" diyerek tepki gösterdi. Tartışma yaratan sözleri üzerine AKŞAM'a konuşan Paçacı "Her siyasi partinin politikası var. Buna müdahale etmeye hakkımız yok. CHP Genel Başkanı da bunları elbette söyleyebilir. Ancak Cumhurbaşkanı adayı olarak ve tekil bazda konuşuyorsa bu ittifak ruhuna uygun düşmez, doğru da değil. Ortak dil önemlidir ve şarttır. Sayın Kılıçdaroğlu şahsı adına mı bunları söylüyor, yoksa ittifak adına mı konuşuyor? Bunları net olarak ortaya koymalıdır. Eğer ittifak adına konuşuyorsa doğal olarak bunlardan haberimizin olması gerekir"dedi.

Kılıçdaroğlu'na karşı Akşener'den 'İmamoğlu' kozu! Skandal 'Fatih' benzetmesi gerçekleriKılıçdaroğlu'na karşı Akşener'den 'İmamoğlu' kozu! Skandal 'Fatih' benzetmesi gerçekleri

DAYATMA ALGISI VAR

Paçacı'nın net olarak ortaya koyduğu bu rahatsızlık aslında uzun süredir İYİ Parti'de konuşuluyor. Daha önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu'nun "Adayımız Kılıçdaroğlu'dur", Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan'ın "Kılıçdaroğlu aday olursa kesin kazanır", Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'nın "Kemal Bey adayımızdır ve olmalıdır da" sözleri İYİ Parti'de ciddi bir rahatsızlık yarattı. İYİ Parti yönetimi henüz "çatı aday mı, çoklu aday mı" yöntemine bile karar verilmeden yapılan bu erken açıklamaları bir dayatma olarak algıladı. Bu rahatsızlık CHP yönetimine de iletildi. En son Cihan Paçacı'nın rahatsızlığı açık açık ifade etmesi de Millet İttifakı'nda önümüzdeki dönem ortaya çıkacak olası bir derin krize karşı 'erken uyarı' olarak yorumlandı.

İttifak arasında çatlak! HDP'li Katırcıoğlu: Kılıçdaroğlu boş laflar ediyorİttifak arasında çatlak! HDP'li Katırcıoğlu: Kılıçdaroğlu boş laflar ediyor

SAADET DE RAHATSIZ

Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığının parti yönetimi tarafından sıklıkla dile getirilmesi Millet İttifakı'nın bir diğer ortağı Saadet Partisi'nde de rahatsızlık yarattı. Saadet Partisi yönetimi adaylık ve yöntem konusunda henüz bir araya gelip tartışmadıklarını dile getiriyor. Öyle ki Saadet Parti'si aday ve yöntem konusunda bir yuvarlak masa kurulması gerektiığine dikkat çekiyor. Yuvarlak masa vurgusu önemli çünkü yuvarlak masayla herkesin eşit söz sahibi olacağı ve karar oluşturmada da aynı ağırlığa sahip olacağının özellikle altı çiziliyor. Saadet Partisi öncelikle çoklu aday mı, çatı aday mı şeklindeki yönteme karar verilmesi daha sonra da ilkelerin belirlenmesi gerektiğinin özellikle altını çiziyor.

Hulki Cevizoğlu, Kılıçdaroğlu'na seslendi: Bir kez de şerefinle yenil Hulki Cevizoğlu, Kılıçdaroğlu'na seslendi: Bir kez de şerefinle yenil

KILIÇDAROĞLU'NA İTİRAZ OLMAZ

CHP yönetimi hem İYİ Parti hem de Saadet Partisi'nde oluşan rahatsızlığın farkında ancak bunları konuşarak giderebileceklerini düşünüyor. CHP'li kurmaylar gönüllerinden geçen adayın Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu ve kendi genel başkanlarını Cumhurbaşkanı olarak görmek istemelerinin de gayet doğal olduğunu belirtiyor. Ancak Millet İttifakı'na Kılıçdaroğlu ismini dayatmak istemediklerini, bir masa etrafında toplandıklarında ortaklarını ikna edebileceklerini düşünüyor.

İTTİFAKTA BİLİNMEZLİK

CHP, Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istiyor. İYİ Parti muhafazakar seçmenden ilave oy alabilecek tek ismin Meral Akşener olduğunu ve dolaysıyla onun adaylığının daha doğru olduğunu düşünüyor. Saadet Partisi de angaje olmamış, siyasi profilinden çok 'akil adam' pozisiyonu çizen birinin daha birleştireceği olacağı fikrinde. Millet İttifakı'nda şimdilik çok bilinmez bir denklem var. Bunların en başında yöntem geliyor. çatı aday mı çoklu aday mı? Çatı aday olursa Millet İttifakı ortaklarından mı yoksa dışarıdan bir isim mi? Millet İttifakı'nın tüm ortaklarıın üzerinde ittifak edebileceği bu soruların henüz hiçbir yanıtı yok.

 

YORUMLAR 33
 • Doğan 2 yıl önce Şikayet Et
  3 yıldır muhalefet partileri bir Cumhurbaşkanı adayı bulamadılar. Sebebi görev bölümünde herkes pay istiyor. Onun için anlaşmaları çok zor. Sağda böyle bir sorun yok. Sayın Bahçeli hiç bir beklentisi yok. Bir pazarlığı yok. Türkiye'nin çıkarı her şeyin üstünde tutuyor. Allah muvaffak etsin inşallah.
  Cevapla
 • Evladı fatihan Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın paçacı sizler nasıl milliyetçi siniz gezicilerle bir olan bu güzel ülkemin menfaat leri için calişmayip aksine köstek olanlar ile nasıl beraber siniz anlamıyorum,yoksa sizde reis gitsinde eskiye dönelim diyenlerden misiniz.
  Cevapla
 • A. Gönültaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Baraj da % 7 düşürülmüşken İyi Parti'nin artık zerre kadar CHP ye ihtiyacı kalmamıştır. Millet İttifakından ayrılması kendisi için en iyisidir.
  Cevapla
 • Oktay 2 yıl önce Şikayet Et
  Şapka düştü kel göründü bunlara 10 koyun ver akşama hiç birini bulamazsın çünkü kurt yedi der sen ne yaptın dersen uyuyordum der çünkü bunlar milleti uyuturlar
  Cevapla
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  Ya bunlar iktidar olursa o zaman vah memleketin haline
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çimler yer altına girdi! Kullanılan teknoloji şaşkınlık yarattı
DEM Partililer Atatürk ve Erdoğan'a hakaret etmişlerdi: AK Parti'den tepki